L293D ile motorda hız kaybı yaşıyorum

Başlatan Denizccan, 02 Mart 2013, 20:44:55

rree

-Kural her ünite beslemesine, uygun  kondansatörler bağlanmalıdır.
   Resimdeki devrenizde  kondansatörünüz yok.
   L293 besleme +- girişine 1000 uF kondansatör.
   Mikro denetleyice 100nF.
   Diğer ünitilere çektiği akıma göre  kondansatör bağlanmalı.
   Yüksek frekansla çalışanları en kısa hattan mercimek tip kondansatör bağlanmalı.
   Akım çeken devreler elektrolotik kondansatör  yüksek frekans varsa + mercimek kondansatör.
   Beslemeden ani akım çekilince diğer üniteler gerilimsiz kalmasın kondansatörler bu işi çözer.

Denizccan

benim kurduğum devre birebir resimdeki gibi herşeyini ayrıntılı olarak çizdim

buda çizdiğim isis dosyası http://www.dosya.tc/server3/tflHS4/zzzzz.rar.html

deiştirmem gereken yerleri deiştirerek fotoğraflarını koyarsanız beni çok mutlu edersiniz.
bu konularda acemi olduğumdan dolayı sıkıntılar yaşıyorum bazı terimleri anlamakta ama bu gibi sitelerde daha çok soru sorup daha çok okuyarak kendımı geliştircem .

cevap atanlara ilgilendikleri için teşekkür ederim.

datasheet

Alıntı yapılan: Denizccan - 03 Mart 2013, 17:29:38
pil ile motora l293d nin vs ucuna 9 volt veriyorum. ayrıyetten pic e baska pilden lm7805 ıle 5 volt verıyorum. ve orda gordunuz ıkıncı l293d yede başka pilden gene l293d nin vs ucundan 9 volt verıyorum. yanı 3 adet pil takılı biri pic beslemesi için öbürü ileri geri motorunun l293d sine sonuncusuda sağ sol motorun l293d sine. bilerek iki adet l293d kullandım kı ılerı ve sağa bırlıkte basılgıdında motorların dönüş sayıları deişmesin.

@datasheet kardeş bende programlamada yeniyim ama elımden geldıgınce acıklamaya çalışayım. verici x öncü kodunu gönderiyor onun ardundan a b c artık bız ne tanımlamıssak onuda gonderıyor. alıcı if(e=='B') komutu ıle gelen verı eger b harfı ıse ıf altındakı deyımlerı yapıyor. benım anladıgıma gore bu b harfının bı hex harşılıgı var o karsılıgı gonderıyor verici.

herhangi bir arayüz programı kullanıyomusunuz bu proje için ?

bu arada en1 en2  uçlarını vcc ye bağlayınız

Denizccan

arayüz programı derken ben ccs c ıle programladım pic e attım o kadar . en2 yı baglamadım boşta bıraktım internette aynı l293d den ıkıncı motoru kullanıcaksan en2 ye guc verın dıyodu bende 1 motor kullancagım ıcın onu boşta bıraktım sonra yavaş gidince bayagı kurcaladım bağlamadıgım yer kalmadı ama :) beceremedim 

datasheet

Alıntı yapılan: Denizccan - 03 Mart 2013, 23:48:23
arayüz programı derken ben ccs c ıle programladım pic e attım o kadar . en2 yı baglamadım boşta bıraktım internette aynı l293d den ıkıncı motoru kullanıcaksan en2 ye guc verın dıyodu bende 1 motor kullancagım ıcın onu boşta bıraktım sonra yavaş gidince bayagı kurcaladım bağlamadıgım yer kalmadı ama :) beceremedim

peki neden #use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8) kullandınız(pc ile bir bağlantısı varmı yani bu devrenin) ?Şemada da max232 entegresi gözükmüyor anlayamadım açıkcası

mehmet

Burada prensip şema var. Isis için iki
mcu birleştirilmiş görülüyor.
Siz araya rf, ir, rs-485, rs-232 veya ne isterseniz
bağlayabilirisiniz.
Sadece iki mcu arasında seri iletişim
kullanılmış. İlla PC' ye bağlanmasına gerek
yok. Ama PC'den de aynı kodlar gönderilirse
sistem çalışacaktır.(XA, XB, XC, ...)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

datasheet

araya zaten rf mutlaka konulacak o kod gereksiz yazılmış bu devreye göre hani şema eksikmi diye merak etmiştim