motor aşırı akım kontrol devresi - yardım

Başlatan magnetron, 02 Mart 2013, 21:59:12

magnetron

merhaba forum ,

bu devre ile motor akımı 20 amperi geçince çıkışa koyacağım
optokopleri transistorun sürmesini istiyorum

ama transistorun iletime geçmesi için 0.7 volt gerekiyor
bu durumda 0.7 * 20 = 14 W lık şant direnç gerekiyor

acaba daha küçük omajlı direnc ile 20 amperi nasıl yakalayabilirim ?

OPAMP'LI devre de olur

teşekkür

pisayisi

Aşağıdaki gibi bir devre kullanabilirsin, shunt direnç olarak satılan dirençler çok ufak değerde daha kararlı çalışabilen fiyatça daha pahalı dirençlerdir. Bu tip direnç kullanmak zorundasın gibi görünüyor, varsayımla 0.001 ohmluk bir shunt direncin olsa , 20 amperde üzerinde 0.02 volt oluşacaktır. Bu gerilimi aşağıdaki gibi bir evirmeyen kuvvetlendirici ile 100 kat kuvvetlendirip 2v elde ettiğinde,  Bu 2 voltu opamplı komparatorle besleme kaynağından gerilim bölücü oluşturarak elde edeceğin 2 v luk referans ile karşılaştırıp opto ya verebilirsin. 20 amper geçildiğinde komparator çıkışı on olacaktır...

Murat

magnetron

Sayın Pisayısı hocam

piyasada satılan LM358 ofset değeri 7 mV olarak datasheetinde söylüyor

bu da sizin söylediğiniz şant direnci kulanırsam 7 amperlik bir hatayla ölçebilirim

bir de sormak istediğim

LM358 in artı girişine max 20 mV luk bir gerilim olacak
LM358 in bu devrede tekli beslemeyle çalışacağını varsayarsak
bu kadar küçük bir voltajı ( hem de GND seviyesinde ) lineer olarak yükseltebilir mi ?
( Common mode voltage dedikleri olay galiba bu )

teşekkür

sadogan

LA55P gibi Current Transducer kullanmak garantili bir çözüm ama
fiyatı kurtarırsa.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

pisayisi

Şema sadece nasıl bir kuvvetlendirici kullanabileceğini gösterme içindi, 2mv luk bir gerilimi lm358 ile evirmeyen yapıda ölçmek ölçmek imkansız. 0.01 ohmluk direnç kullanılırsa, 200mv luk bir giriş potansiyeli yeterli olur. Ancak bu durumda da 5 watt lık bir current sense direnci kullanmak gerekir. R2 yi çıkışta istediğin işaret seviyesine göre modifiye edersin, ya da basitce komparator gibi de çalıştırabilirsin opampı...
Murat

magnetron

merhaba ,

dediğiniz gibi 10 mOhm şant dirençle resimdeki devreyi yaptım
ama 20 amperde transistoru tetiklemesi gerekirken 2  Amperde bile tetikliyor
resimdeki diyot yerine bir LED koydum titrek şekilde yanıyor yani transistor tetikleniyor

şant dirence paralel 220 nF koydum olmadı
kazanç direnci olan 30 K ya paralel 100 pF koydum gene olmadı

bu devrenin parazitlerden etkilenmesini nasıl önlerim ?

teşekkür

@F.T hocam ACS ile de başka sorunlar çıktı STM32 'nin analog girişleri yandı

pisayisi

Motora ters diyot bağlıyor musun, tek yön mü çalıştırıyorsun sürücü devrende mosfet mi var besleme kaynağın ne tip gibi pek çok sorunun  yanında deneme yanılma ile bu gürültü meselesi çözülmez. Genelde motor kontrol uygulamarında shunt direncin uçlarından alınan gerilim aşağıdaki şemadaki gibi  R40 ve c41  seri devresinin oluşturduğu köşe frekansı ile filtrelenir. Bu alçak geçiren frekans değeri genelde devrede kullanılan pwm frekansına eşitlenmeye çalışılır. Bu değerleri kendi uygulamana göre modifiye ettiğini düşünerek, opampin negatif ucundaki R45 direncini doğrudan shunt direncin toprağa yakın olan ucuna bağlamalısın.C42 direnc değeri ile oynayarak gürültüye karşı sisteminin davranışını inceleme imkanın olabilir.
İşlemcinin adc girişini yaktı isen tek sebebi toprak hattının yükteki değişimlere bağlı olarak çok daha negatif değerlere gitmesi olabilir...

[IMG]http://imageshack.us/a/img835/7476/shuntfeedback.png[/img]

mesaj birleştirme:: 04 Mart 2013, 22:58:26

Bir de opampın çıkışında transsitor kullanmadan basit bir komparator devresi kurarak 20 amperi geçince bunu ne derecede sağlıklı tespit edebildiğini tespit et derim. Transistorlu devre de başlı başına gürültülü bir çıkış almaya katkıda bulunabilir...
Murat