PC817 tetikleme sorunu

Başlatan Muyat, 04 Mart 2013, 01:53:52

Muyat

Elimde npn transistörlü bir dimmer devresi var.Ben bu transistörün collector ucuna resimdeki optonun 2 numaralı ucunu baglayarak dimmer devresi açılıp ampül maksimum parlaklıga ulaştıgında optonun tetiklenmesini böylece optodaki  pice baglı 4 nolu ucun aktif hale geçerek gerekli işlemi pice yaptırmak  istiyorum.Fakat dimmer devresini açar açmaz ampül çok kısıkken bile opto tetikleniyor.
Burda resimdeki 2k direncini 10 k yapsamda sonuç yine aynı.Alternatif bir çözüm yolu olarak ise transistör collector ucuna 12volt röle bagladım.Rölenin bobin ucunun biri +12volta baglı diger ucu transistör collector ucuna baglı.Röle Kontak ucuna verdigim şase ile optoyu tetikliyorum.Röle düşük voltta(ampül kısıkken) tetiklenmedigi için optoya da şase akmamış oluyor.Ama bu işi röle olmadan başka türlü nasıl halledebilirim?Bu arada güç kaynagım 12volt.

EGE

2K2 Direncin çıkışına yani 817 nin 1numaralı pinine [A] yazan yerine 1 ad  çok turlu trimpot baglayın [470R] trimpotun bir ucunu Gnd 'ye çekin orta ucu ve diger ucunu birleştirip  817'nin 1 numaralı pinine baglayın ,daha sonra trimpotu gnd 'ye dogru çekin yani trimpoyu çevirin sonra ve kalibrasyonunuzu yapın sonra max güce göre tespit ettiginizde trimpot degerini ölçün  tirimpotu çıkartıp ve sadece 1 direnç takın işi bitirin,
sisteminiz max güçte tetiklemiş olacaktır.
Kolaygelsin

Muyat

Resimdeki 2k direncini 10 k yapsam bile düşük voltta şase tetiklemede pc 817 tetikleniyor.
Tekrar söyleyim.1 numaralı uç ne olursa olsun +12volta baglı olcak.2 nolu uç npn transistörin collector ucuna baglı olcak.Burda transistörün collector ucunda pwm var.transistör collector ucu düşük bile olsa pc817 tetikleniyor?Ne yapmalıyım?

sadogan

Optonun 2 nolu pininde pwm oldugu için bu pwm i 4 nolu pindede göreceksiniz.
Bu pwm sizin picin giriş pinini sürekli "1" ve "0" yapıyor. sorununuz bu.
Çözüm ise pic ile pwm sinyalinin doluluk oranını ölçüp, istediğin  aydınlanma olduğunda
yapacağın işlemleri yapman.
İkinci bir çözüm yolu ise: optodan aldığın pwm sinyalini lowpas filitreden geçirerek
Dc gerilime dönüştürüp pic in adc pinine girip bu dc gerilimi ölçerek istedigin gerilim seviyesine
gelmiş ise işlemleri yapmak.

EGE

Alıntı yapılan: Muyat - 04 Mart 2013, 13:46:42
Resimdeki 2k direncini 10 k yapsam bile düşük voltta şase tetiklemede pc 817 tetikleniyor.
Tekrar söyleyim.1 numaralı uç ne olursa olsun +12volta baglı olcak.2 nolu uç npn transistörin collector ucuna baglı olcak.Burda transistörün collector ucunda pwm var.transistör collector ucu düşük bile olsa pc817 tetikleniyor?Ne yapmalıyım?

2k2 direnci degiştirmenize gerek yok 1 numaralı uçtan şaseye  bir direnç  baglayın 1 numaradaki  Vdd yi şaseye akıtıyorsunuz dolayısı ile 817 ancak max güçte tetikler,
ben denedim çalışıyor
ege