Akü - Batarya Ömürleri

Başlatan since1990, 07 Mart 2013, 18:17:19

since1990

Arkadaşlar bir akünün ve ya şarjli pilin ömrünün sonuna geldiğini nasıl anlayabiliriz? Yani pilin şarjı tamken sağlıklı bir pil için 2 saatken, kullanım süresi ömrü biten bir pil için 15 dk dır belki o kadar bile yoktur. Bu tespiti nasıl yapabiliriz. Tabi 2 saat test etmeden. Yada böyle testi otomatik olarak nasıl yapabiliriz.
Teşekkürler.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Okan AKÇA

akünün üzerinde istediginiz bilgiler mevcuttur.bitik akü şarj olduktan sonra  eger  10sn  akü üzerinde yazan kadar akım gecirirseniz akü voltajı düşerse akü bozulmuştur.

Macera

Oto elektrikçilerinde aküleri test eden bir cihaz var.
Anladığım kadarı ile belli zamanda değeri düşük ama gücü yüksek dirençlerle
aküyü yoruyorlar sonrada voltajı ölçüyorlar.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Okan AKÇA

since1990

Yani akünün akım değerine göre bir direnç üzerinden boşalttırayım sonra voltajını kontrol edeyim. Eğer belli bir sürede belli bir yüzdenini altına düşerse bu akü bozuktur diyebilirmiyim?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

mg1980

Örneğin 55w far ampülünü yaktığınız esnada 1v kadar voltaj düşümü oluyorsa akü sağlam daha fazla oluyorsa biraz yaşlanmış diyebiliriz.Saygılar.mg1980

izzethoca

en iyi akünün bile ömrü 5 yılı geçemiyor. Çünkü içerisindeki levhalarda bozulma ve eksilmeler meydana gelmektedir

muhittin_kaplan

@izzethoca

peki bu 5 yıl neye göre. örneğin bir PV sistemi kursam 5 yıl sonra bu aküleri eğiştirmek zorundamı kalacağım?

mg1980

Araç üzerinde olmayan akü 5 yıl dayanmaz.Tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum ki bir yılı zor geçer.Akü satıcıları araç üzerinde olmayan akünün garanti belgesini onaylamıyorlar.Bu belki hareket esnasında elektrolitin çalkalanıp karışması sebebiyledir.Saygılar.mg1980

mustafacan

yatan akü arada bir şarj edilmezse ve şarjlı bırakılmazsa ölür.  trikle şarj edilmeli. olmasa bile ayda bir şarj cihazıyla tanıştırmalı.
kuru suyu konmamış aküye hiçbişey olmaz. elimizde 20 senelik kuru susuz  akü vardı. suyunu koyduk çalışmaya başladı.

şarj deşarj sıvı zaten hareket ediyor.

şimdi gelelim 5 sene mevzuusuna.

aküyü araca tak marşa her bastığında hüzceredeki kurşun plakalar biraz biraz ufanır. yada erir.  çünkü 60 amperlik aküden 40-50 amper çekersin.

eğer aynı aküyü PV sisteme takarsan ömrü daha uzun olur. çünkü  akü fazla yorulmaz. nominal şarj olur. normal tüketim olur.

5 yıldır PV sistemde çalışan sulu aküm var akülerim var. tık demediler.

hatta ve hatta arabadan çıkma aküm bile var.  ancak hala %100 olmasada %80 kapasite ile çalışmaya devam ediyor.

toplam 700 amper akü var(200+200+ 100+100+100+100) her aküyü birbirinden diyotlarla izole ettim kimse kimseden akım çalmıyor çekmiyor. bir

akü ölse bile öldüğüyle kalır. akım tüketmez.

velhasıl konunun özü bu.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!