16F877 YARDIM

Başlatan yeet, 19 Kasım 2004, 14:01:25

yeet

Merhabalar,

PIC konusunda teorik birşeyler bilmeme rağmen pratikte bir "0"'ım.

Şimdi bir ledi yakıp söndüren bir program yazdım,ancak

1)hangi bacak + power hangisi - bunu bilmiyorum ?

2)ledin bir bacağını programda belirttiğim bit e bağlicam ancak diğerini nereye bağlicam ?

Teşekkürler

ete

Arkadaş,

Umarım PIC in hangi bacağı + hangi bacağı - biliyorsundur. Bilmiyorsan mutlaka Datashhet'ine bak.
Led' e gelince bacaklardan birisi + (genelde uzun olan bacak) diğeri ise - voltaja bağlanacaktır. Ancak arada 470 Ohm direnç olmalı. Direncin hangi bacakta olduğu önemli değil. Bağlanma şekline gelince şayet programda ;
HIGH Portb.0  gibi bir ifade kullanmış isen port pininden + yani +5V çıkartacaksın demek. Bu durumda Ledin + bacağı port pinine bağlanacak diğer uç ise sistem şasesine yani GND ye bağlanacak.
Bunun tersi olarak şayet LOW Portb.0 gibi bir ifade ile ledi yakmak istersen bu sefer led in - bacağını port pinine bağla + ucunuda bir dirençten geçirerek +5V ta bağla.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

yeet

loop:  
       High 0        
       Pause 500    
       Low 0          
       Pause 500      
       Goto loop      
       End

Şimdi programı bu şekilde yazdım ancak bahsettigin gibi bu pinden nasıl 5V çıkartcam ? Yani güç kaynağını 5V'a mı ayarlamam gerekiyor ?

Bir de bu datasheette chipin üzerinde göstermiş ancak uçtaki yarım daireden başka nasıl tutacağımı anlamadım chipi.Yani chipin üzerindeki yazıların olduğu taraf mı yoksa bacakların olduğu taraf mı ?

Lede 470ohm direnç bağlasam VDD(+) ve VSS(-) ya 5V güç versem işlem sorunsuz çalışır mı ?

Kusura bakma dostum acemiyim

ete

Acemi arkadaş,

Bana kalırsa bukadar acemi isen pahalı chip lerle pek oynamamanı tavsiye ederim. Yinede sen bilirsin. Çünki sorduğun sorulardan elektronik bilginin sıfır olduğunu anlıyorum. Bu durumda devam etmek istersen biraz bilgini artırmanı tavsiye ederim. Sonuçta ledi yakacaksında ne olacak. Zevk alacaksan yinede yardımcı olayım.

Yazdığın bu program LED'i nasıl bağlarsan bağla çalıştırır. Sonuçta 500 msaniye gecikme ile port pinini birdefa low bir defa da high yapıyorsun. Bu durumda ledi bir bacağına 470 direnç bağlamak şartı ile sisteme bağla. Bağlantıyı şu şekilde yap;
- Led'in uzun bacağına direnç bağla ve direncin diğer ucunu  0 nolu pine bağla.
- Led in kısa bacağını GND ye yani VSS (-) ye bağla.
Pic in VDD sine +5V vede VSS sine - ucu bağla sistemi çalıştır.
Port ucundan 5 volt çıkarmak için High 0 demen yeterli. Bu komut 0 nolu pinden High yani +5V çıkartır. Low 0 dediğin zamanda aynı pinden 0 yani şase yani - (artıya göre) çıkar.
Pic' voltaj vermeden önce kristalinin bağlı olduğundan varsa MCLR ucuna 1K dirençle High voltajı uyguladığından emin ol.
Birde son tavsiye olarak mademki acemisin mümkün olduğu kadar ucuz pic lerle çalış. Kesinlikle 16F877 kullanma. 16F84A kullanmaya çalış.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cozturk