Pic ile Analog işlemler

Başlatan osmanzenginal, 09 Mart 2013, 00:34:42

osmanzenginal

Merhaba, sizlere bir sorum olacak.Pic ile adc uygulaması yapmak istiyorum.Pratikte denediğimde pic e besleme vermeden adc den voltaj girişi verdim. Ben picin besleme vermeden çalışmayacağını düşünüyordum ama Vdd sine 2.88v civarı bir gerilim gitti sonra da pic bozuldu.Başınıza daha önce böyle bir olay geldimi.Ben adc girişindeki voltajları çıkarmadan devreyi kapatıp açmak istiyorum mümkün müdür acaba?Kolay gelsin

OG

Girişteki ters koruma diyotları inputtan verilen gerilimi Vcc ucuna  taşır. Olması gereken o. Ancak bozulmaması lazım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

PIC ve Picin beslemesine bağlı elemanlar beslemeden hep beraber akım çekerler.

Eğer işlemcinin beslemesini vermez fakat girişlere voltaj uygularsan, girişteki clamp diyodlar girişteki voltajı besleme hattına aktarır ve beslemeye bağlı ne var ne yok buradan gelen voltajla beslenmeye çalışır.

Giriş diyodları yüksek akımlı değildir. Tipik olarak 20..30mA akıma dayanabilirler. Eğer girişe uygulanan voltaj akıma sınır getirmiyor ve PIC beslemesine bağlı elemanlar toplamda 30..40mA akım çekiyorsa bu diyodlar bozulurken çip de harap olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

adc girisine direk voltaj verilmez gerekte yok.
adc girisine seri 10k direnc baglayin
voltaji direnc uzerinden verin
sorun kalmaz

OG

Alıntı yapılan: z - 09 Mart 2013, 01:37:48
Eğer girişe uygulanan voltaj akıma sınır getirmiyor ve PIC beslemesine bağlı elemanlar toplamda 30..40mA akım çekiyorsa bu diyodlar bozulurken çip de harap olur.
Böyle oluyorsa durum kötü. Dışarıyla bağlantılı birçok uygulama için özel önlem gerekir.

osmanzenginal

Teşekkürler cevaplarınız için.Adc girişine opampla fark alma işlemi uyguladığım voltajı giriyorum.Akımdan yana sıkıntı olacağını olacağını zannetmiyorum.Ama beslemeye voltaj gitmesi benim istemediğim bir durum, o zaman devreyi kapatmak için analog girişleri sökmem gerekecek öylemi?

z

Alıntı yapılan: OG - 09 Mart 2013, 13:04:52
Böyle oluyorsa durum kötü. Dışarıyla bağlantılı birçok uygulama için özel önlem gerekir.

Pek dikkat etmiyoruz ama olması gereken, MCU çalışmaya başlayacak ve ardından diğer cihazların enerjisini yazılım harekete geçirecek.
Hem bu, voltajların oturmasını beklemek açısından da faydalı. Böylece yazılım reset ardından Allah Allah deyip kılıçları kuşanıp hemen kodları koşturmaya başlamaz. Biraz ısınma hereketleri yapar bir iki şınav çeker bu esnada analog voltajlar oturur, referans voltajlar üzerindeki kapasitörler şarj olur.

Girişlere direnç üzerinden sinyal uygulamak kötünün iyisi çözüm olur. Örneğin 470 Ohmluk direnç 5 volt uygulanmış girişlerin diyod akımlarını 10mA de sınırlar.

Özellikle düşük empedans olması istenen analog girişler için yapacak bir şey yok. Gerçi, eğer analog girişlerde opamplar kullanılıyor ise
çoğu opamp çıkış akımını 20mA de sınırlar.

Genede kafamızın bir köşesinde durması gereken bir durum.

(Bu arada standart 40xxx çiplerin girişlerinde zaten seri bir direnç bulunur. Fakat koruma diyodları bu direncin hem giriş tarafında hem de çıkış tarafındadır. Dolayısı ile bu çipler bile risk altındadır. Zaten adamlar da Latch-up için boşu boşuna çipin beslemesi verilmeden girişlere volyaj uygulamayın diye uyarmıyorlar)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

osmanzenginal

Devrenin ulaşamayacağım bir noktada olma ihtimali var.Bu olayı engellemenin bir yolu varmıdır peki? Direkt beslemesini açıp kapama gibi bir şansım varmıdır?

Okan AKÇA

işlemci çalışmaya başaldıktan sonra 1 sn sonra işlemlerin yapılması dogru olabilir yada zaten pic serisinde  gerekli sigortalarla ayarlamalar yapılabilir.

osmanzenginal

Merhaba, picin analog girişinde voltaj sürekli takılı duruyor bu durumda pic beslemesi bağlı değilken 2.88 v gibi bir gerilim oluşuyor vdd de. Ben biraz acemiyim ama bir sorum olacak analog girişleri optocoupler ile pice versem ve optoları pic çalıştıktan 1 sn sonra picten tetiklenecek bir mosfetle sürsem olurmu acaba? Optocoupler iletimdeyken c-e arası gerilim düşümü yaşanırmı?

OG

Alıntı yapılan: z - 09 Mart 2013, 14:55:38
Pek dikkat etmiyoruz ama olması gereken, MCU çalışmaya başlayacak ve ardından diğer cihazların enerjisini yazılım harekete geçirecek.
Hem bu, voltajların oturmasını beklemek açısından da faydalı. Böylece yazılım reset ardından Allah Allah deyip kılıçları kuşanıp hemen kodları koşturmaya başlamaz. Biraz ısınma hereketleri yapar bir iki şınav çeker bu esnada analog voltajlar oturur, referans voltajlar üzerindeki kapasitörler şarj olur.

Girişlere direnç üzerinden sinyal uygulamak kötünün iyisi çözüm olur. Örneğin 470 Ohmluk direnç 5 volt uygulanmış girişlerin diyod akımlarını 10mA de sınırlar.

Özellikle düşük empedans olması istenen analog girişler için yapacak bir şey yok. Gerçi, eğer analog girişlerde opamplar kullanılıyor ise
çoğu opamp çıkış akımını 20mA de sınırlar.

Genede kafamızın bir köşesinde durması gereken bir durum.

(Bu arada standart 40xxx çiplerin girişlerinde zaten seri bir direnç bulunur. Fakat koruma diyodları bu direncin hem giriş tarafında hem de çıkış tarafındadır. Dolayısı ile bu çipler bile risk altındadır. Zaten adamlar da Latch-up için boşu boşuna çipin beslemesi verilmeden girişlere volyaj uygulamayın diye uyarmıyorlar)

Eskiden RS232 portlarının kolay yanması bundan olsa gerek. Takma sırasına dikkat etmek zorunluluğu vardı.

Alıntı YapMerhaba, picin analog girişinde voltaj sürekli takılı duruyor bu durumda pic beslemesi bağlı değilken 2.88 v gibi bir gerilim oluşuyor vdd de. Ben biraz acemiyim ama bir sorum olacak analog girişleri optocoupler ile pice versem ve optoları pic çalıştıktan 1 sn sonra picten tetiklenecek bir mosfetle sürsem olurmu acaba? Optocoupler iletimdeyken c-e arası gerilim düşümü yaşanırmı?
Analog degeri optodan nasıl gecireceksin?

osmanzenginal

Mesela optonun c sine analog voltajı koyup, e sine de çıkışı alıp pice verme durumu olurmu.Optonu girişine dışardan bir 5v koyarsak ve toprağa giden yere mosfet anahtarlaması yaparsak olurmu acaba?

OG

4066 turu anahtar elemanları kullanabilirsin.

osmanzenginal

Teşekkürler güzel bir entegreye benziyor.