EEPROM daki değer neden değişir?

Başlatan run, 10 Mart 2013, 08:57:52

run

Sizin hiç başınıza böyle bir durum geldi mi?

Arazide çalışan içinde 5-10 kontaktörün bulunduğu seyyar 380v kablolarla çalışan gezici bir cihazın içindeki kontrol kartında 16f88 kullanıyorum.
Arızalı diye geri dönen kartları kontrol ettiğimde aslında bir arızanın olmadığı sadece eepromdaki değerlerin değiştiğini gördüm.
Değerleri düzeltip denediğimde sistemin normal çalıştı.

Epromdaki değerlerin değişmesi için belli prosedürlerin gerçekleşmesi gerekir. Bu şartları son kullanıcı kesinlikle sağlayamaz yani dışarıdan bir müdahale yok.

İşin kötü tarafı hepsinde problem olmaması örneğin kontrol için gelen son 5 kartın sadece 2 sinde böyle bir problemin bulunması.

Geri dönüş süresi de oldukça uzun bazen 5 ay bazen 1 yıl bazen de hiç gelmemesi :(

özgürlük için teknoloji

esensoy

eprom okuma ve yazma peryodunuz ne ki acaba?
1.000.000 i geçmiş olabilir mi?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

fahri-

Çok parazitli ortamlarda özellikle kontaktör, valf, motor olan ortamlarda eeprom larda, gerekli tedbirler alınmayınca bu tür değişimler olabiliyor. Benim de başıma gelmişti. Ben snubber devreleriyle parazitleri süzerek ve pcb de mümkün olduğunca yolları kısa tutarak önlemeye çalıştım. Büyük oran da başarılı oldum.

run

Alıntı Yapeprom okuma ve yazma peryodunuz ne ki acaba?
1.000.000 i geçmiş olabilir mi?

Hocam değişiyor dediğim değerleri sadece ben yükleyebiliyorum. Başkasının yapması imkansız. Ayar esnasında en fazla 10 kez yazmışımdır. 

Alıntı yapılan: fahri- - 10 Mart 2013, 18:52:51
Çok parazitli ortamlarda özellikle kontaktör, valf, motor olan ortamlarda eeprom larda, gerekli tedbirler alınmayınca bu tür değişimler olabiliyor. Benim de başıma gelmişti. Ben snubber devreleriyle parazitleri süzerek ve pcb de mümkün olduğunca yolları kısa tutarak önlemeye çalıştım. Büyük oran da başarılı oldum.

Hocam cihazım 2 kısımdan oluşuyor işlemci vs li bir gösterge kartı ve daha büyük röle vs nin olduğu bir kartım daha var. İşin kötü tarafı 2 cihaz arasındaki bağlantı kablosu kontaktörlerin arasından geçmek zorunda kalıyor.

Fakat bağlantı kablosu olmayan tek tip cihazlarımda var benzer eeprom sorununu çok nadir onlarda da yaşıyorum.
Kontaktör kısmına ben müdahale edemiyorum benim kartlarım sonradan bu cihaza takılıyor onun için tedbiri kendi kartlarımda almam gerekiyor.

Bu sıkıntıyı çözmek adına kartta başka neler yapabilirim.
özgürlük için teknoloji

diot

picli devreyi tv tunerlerindeki gibi metal bir kutu ile tamamen kapat ve bütün giriş ve çıkışlar geçit kondansatörleri üzerinden olsun gerekirse kondansatörlerin onüne ve arkasına birer filitre bobini koy.
geçit kondan satörü:
http://www.bluemavi.com/vitrin/vitrin_new.asp?kategori=512

coco

bir fikir!

16cxx serisi pic hiç kullanmadım ama genelde uygulamalarda 16cxx serisi kullanılıyor.belki bu tip dışardan veya kendi kendine silinip yazılamaması

16c88 varmı onuda bilmiyorum açıkcası.

Klein

Eskidan bir ara pic kullanmıştım. Dahili EEProm'da bozulma sorunu yaşamıştım. MCLR Pini VCC'ye bağlıydı.  Bu pine Direnç-Kapasite-Diyot üçlüsünden oluşan Reset devresi yapınca sorun düzelmişti.
Şimdiki PIC'lerde böyle bir sorun var mıdır? Bilmem.

run

Cevaplar için teşekkür ederim

öncelikle geçit kondansatörünün yüksek frekanslar için kullanılıyor diye biliyorum. 

16c serileri kullanmak istemiyorum. Şayet o modellerde eeprom varsa aynı yerde aynı devrede kullanıldığında aynı sorun yaşanabilir diye düşünüyorum. C serisi olması program belleğinin sadece bir kez programlanabileceğini belirtiyor. eeprom aynı eeprom

kutuyu izolasyonu ve reset pinlerinin durumunu tekrar kontrol edeceğim. teşekkürler

özgürlük için teknoloji

haydarpasamikro

EEprom a yazma işlemini nasıl yapıyorsunuz? Biliyoruz ki yazma ms değrde zaman alıyor. Bu işlem sırasında tüm kesmeleri pasif yapmalıyızki yazma işlemi başarı olsun. Veya yazma kesme bayrağı ve yazma hata bayrakarını da gözlemlemek lazım. Yani kısaca sağlıklı tamamlanmış bir yazmanın kontrolü yapılmalı. Aynı zamanda okuma da yapılarak yazılan tekrar okunarak doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilebilir. Böylece bir hata varsa anlaşılmış ve önlenmiş olur. Hataya ne sebep olabilir dersek: Donanımsal eeprom yazma nın kesintiye uğraması, yazılacak bilginin başka bir yerden değiştirilmiş olması, vb.. Örneğin yazılacak bilgi, kesme içerisinde değiştirilmesi, wathdog un resetlemesi gibi..
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

run

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 12 Mart 2013, 08:49:57
EEprom a yazma işlemini nasıl yapıyorsunuz? Biliyoruz ki yazma ms değrde zaman alıyor. Bu işlem sırasında tüm kesmeleri pasif yapmalıyızki yazma işlemi başarı olsun. Veya yazma kesme bayrağı ve yazma hata bayrakarını da gözlemlemek lazım. Yani kısaca sağlıklı tamamlanmış bir yazmanın kontrolü yapılmalı. Aynı zamanda okuma da yapılarak yazılan tekrar okunarak doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilebilir. Böylece bir hata varsa anlaşılmış ve önlenmiş olur. Hataya ne sebep olabilir dersek: Donanımsal eeprom yazma nın kesintiye uğraması, yazılacak bilginin başka bir yerden değiştirilmiş olması, vb.. Örneğin yazılacak bilgi, kesme içerisinde değiştirilmesi, wathdog un resetlemesi gibi..

Hocam merhaba yazmayla ilgili bir sorun yok
son kullanıcının kesinlikle müdahale edemeyeceği bir eeprom bölgesindeki verinin zamanla kendi kendine değişmesi.
özgürlük için teknoloji

fahri-

İki cihaz arasındaki bağlantı kablolarının kontaktörlerin altından geçmesi kötü bir durum. Klein hocamın dediği devre de önemli. Ya da mclr ucunu disable edebilirsiniz. Bunları denedikten sonra olay azalabilir veya devam edebilir. Deneyerek görebilirsiniz.