Pic Yazılım Güncelleme (İnternet Bağlantısı ile)

Başlatan MrDarK, 10 Mart 2013, 16:42:16

MrDarK

Merhaba arkadaşlar ;

Pic içindeki yazılımı internetten aldığım data ile güncellemek mümkün müdür ? Bu tarz bir çalışma yapan arkadaşlar var mı ? Mantıken mümkün gibi geliyor bana ;

GPRS Modem'i bulunan bir pic içine önce bootloader kurup sahaya salacaksın. Herhangi bir problem oluştuğunda yada yazılımın değişmesi gerektiğinde GPRS Modem'den alınan datalar ile pic içindeki yazılım güncellenebilir değil mi ?

Cevaplarınızı merak ediyorum. Saygılarımla.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

SpeedyX

Evet, artık çok fazla kullanılan bir yöntem. Yalnız işlemcinin self-write özelliği olmalı.

MrDarK

Alıntı yapılan: SpeedyX - 10 Mart 2013, 16:52:34
Evet, artık çok fazla kullanılan bir yöntem. Yalnız işlemcinin self-write özelliği olmalı.

Hocam nasıl bir yöntem kullanılıyor bu konuda , örnek herhangi bir yapı var mı bu konuda. Eğer yapabilirsem konu olarak buraya bir başlık açmayıda düşünüyorum.

SpeedyX

Pek bir esprisi yok, bildiğin hex i gönderiyorsun, sonra üstüne yazıyorsun. Sadece bootloader kendi üzerine yazmamalı. Intel HEX yapısını okuyup yapabilirsin, verileri sırayla gönder bir bölgede kaydet, sonra crc kontrolü yap ve hex yapısına dikkat ederek verileri okuyup sıradan işlemci flashına yaz. Bu konuda gelişmiş metodlar var fakat başlangıç olarak bu dediklerim yeterli olur. Herhangi bir bootloader ı modifiye edebilirsin.

mustafa3535

Peki bu konuda birden fazla PIC kullanılıp istenilen PIC e istenilen yazılımın gönderilmesi durumu nasıl çözülebilir? teşekkür ederim.

MrDarK

Tek dosya da mı yoksa ayrı ayrı gsm modüller mi var ?