Alkol sensörü

Başlatan toyo, 10 Mart 2013, 17:19:06

toyo

herkeze merhabalar...
MQ3 sensörü kullanarak bir alkolmetre yapmayı planlıyorum.
Datasheetinden faydalanamadığım bir sorunum var.
Şimdi bu sensörün örnek veriyorum 3.5V Anolog çıkışı kaç promil alkole denk gelir.
Yada şöyle soruyum örneğin 40 promil alkolde bu sensör kaç volt çıkış üretir.
Teşekkürler.
Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür.

toyo

çok saçma bir sorumu sordum  ne yaptım ??? ;D

Mr.Java

Bildiğim kadarıyla bu sensör alkolün boğazda yarattığı ısıyı ölçüyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 10 Mart 2013, 23:04:15
Bildiğim kadarıyla bu sensör alkolün boğazda yarattığı ısıyı ölçüyor.

Dediğiniz şekilde çalışmadığına eminim. Isıyı uzaktan ancak optik sensörle algılayabilirsiniz kızıl ötesi frekansında.

mq3'ün datasheeti mevcut:
http://www.pololu.com/file/0J310/MQ3.pdf
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

toyo

Evet ısı değil.
Alkol kullanmayıp bu projeyi yapanlar kolonya ile test ediyodur. :D
100 promil kolonya verince  :) kaç volt çıkış veriyor.Birde onu çözebilsem.

pisayisi

Bu sensör ortamda füme olan buharlaşmış alkolun birim litre hacimde bulunan alkol miktarını ölçer. RS çıkış direnci nin 0. 4mg/l alkolun bulunduğu ortama göre normalize edilmiş direnç değerleri katalogta verilmiş. 0.4mg/l lik alkolun olduğu ortamda RS=40birim, iken 1mg/l alkol olan ortamda RS=33 birim çıkar. Bu cihazın bu karşılaştırma tablosuna göre çıkış ve yük direnci üzerinden hesap kitap edilip bilinen bir alkol değeri ile kalibre edilmesi lazım. Sıkıntılı istikrarsız bir sensör...
Murat

Mr.Java

Bu sensör başlı başına bir muamma zaten.Datasheet okumadım fakat genelde halk efsanelerinde promil düşürmek için maydonoz çiğnemek,portakal kabuğu promil oranını düşürüyor.Ama en etkilisi bol buzlu su içmek olduğundan buna dayanarak yazmıştım. :D ama eminim ısıyla alakalı birşey vardır gibime geliyor.

trgtylcnky

@Fkarizmatik
Soğukta buharlaşma azaldığı için buzlu su etkiliyor olabilir.

toyo

Bi arkdaşımın bitirme projesi alkolmetre ve benden yardım istedi.
Başka bir alkol sensörü bilen varmı acaba?
Eğer bu sensörden başka  kullanılacak bir malzeme yok ise @pisayisi,bende 3V çıkış 50 promil,3.4V çıkış 57 promil ,5V çıkış 120 promil gibisinden programlarım ne yapalım  ;D
Teşekkürler...

haydarpasamikro

figaro nun sensörleri, ileri teknik seyrantepe de. TGS822 veya TGS2620.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

islergucler

Yanlıs hatırlamıyorsam bir yanma odası var. heater odayı belli sıcaklıga getiriyor zaten. Gelen gaz buön ısı ile yanmaya geciyor. Yanma sonucudna olusan  ısı ile çıkış voltajı değişiyordu.

muhendisbey

Alıntı yapılan: islergucler - 11 Mart 2013, 21:04:39
Yanlıs hatırlamıyorsam bir yanma odası var. heater odayı belli sıcaklıga getiriyor zaten. Gelen gaz buön ısı ile yanmaya geciyor. Yanma sonucudna olusan  ısı ile çıkış voltajı değişiyordu.

Senin dediğin mantıkta sensörler yasaklanmalı. Yangın patlama çatlamanın da temel sebebi olurdu. Yok öyle birşey.
Doğru heater var ama görevi yakmak değil.
"The heater provides necessary work conditions for work of sensitive components"

"Heater hassas elemanların çalışması için gerekli çalışma koşullarını sağlar."

Mantığı anladığım kadarıyla yüzeye değen alkol gazı miktarına bağlı olarak direnç değişimi şeklinde. Heater da muhtemelen bu yüzeyde tutunan alkol ve su buharını yüzeyden uzaklaştırmaya yarıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

islergucler

Warm-up temperature:100±20℃ 
heater bu sıcaklıga ulastırıyor.
Welding temperature:250±10℃

"Yanma odasına giren gaz ufak yanmalar meydana getiriyor buda  voltaj degişimine sebep oluyor" gibi anlıyorum. Daha iyi bilen varsa anlatsın. Yoksa boyle olmaz yangın çıkar gibi elle tutulmayacak fikirler sunmak doğru degil.

Ortamdaki gazı sürekli ölçecek bir tür sensor olmayabilir. Ben sadece yorumluyorum. Eger bütün ortama gaz yayılıncaya kadar anlayamıyorsa ve büyük bir gaz kütlesinin patlamasına sebep olacaksa bu sensor elbette orada kullanılmaz.

Ama alkollu kişilerin nefesinden büyük bir patlama cıkaracak kadar gaz yayılmaz elbette. Rahatlıkla el alkolmetresi olarak kullanılabileceği uygulamalar olabilir.

ylmz

Bu şekil bi proje görmüştüm araçta vardı adam sarhoş ise araç çalışmıyordu koltuk başlarıan takmışlardı mq3 sensörleri birde üfleme dalgametresi vardı :)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups