Bitter Magnet Yapmak için Yüksek Akım Nasıl Elde Ederiz?

Başlatan KIRIKDR, 11 Mart 2013, 11:49:13

KIRIKDR

Arkadaşlar küçük bir Bitter Magnet yapmak istiyorum . Bitter magnet francis bitter adında bir fizikçi tarafından geliştirilmiş yüksek güçte manyetik alan elde etmek için kullanılan bir mıknatıs türü. Yalnız yüksek akım ile sürmek gerekiyor. Aslında bakır tel sararak yapılan basit elektro mıknatıs ile mantık olarak aynı .. Sadece bitter daha çok akım yollayabilmek için bakır plaklar kullanmış. Yüksek akım da bakırın çok daha fazla ısınmasına yol açacağı için bu noktada plağın üzerinde delikler açılarak bu deliklerden su geçirmiş, mıknatısı bu şekilde soğutuyor. 6-7 Teslalık küçük bir bitter magnet yapmak istiyorum acaba akım ve voltaj hesabı nasıl yaparız ? Bu konuda florida üniversitesi yüksek manyetik alan laboratuarının eğitim notlarından yararlanabiliriz. Yararlı olabilecek linkleri aşağıda verdim ..

http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/index.html

mustafa_cmbz

tamamda yaptık diyelim böyle bir şeyi bu güçte bir mıknatısı nerede ve ne amaçla kullanmayı düşünüyorlar ?

KIRIKDR

MR'da 1.5 tesla manyetik alan kullanılıyor bu protonların titreşim hareketini etkiliyor, MR 'da görüntü oluşturulması ile ilgili detaylı bilgiyi ORHAN KONEZ'in sitesinden öğrenebilirsin hocam.. 

Şu resimdeki arkadaş 16 tane küçük bakır plaka ile bir bitter magnet yapmış.

acaba böyle küçük bir bitter magnet yapsak şebekeden de 10-15 amper akım yollasak , yada smps güç kaynakları ile 160 ampere kadar akım yollanabiliyormuş, (DC),  yeterince güçlü bir magnet elde edebilir miyiz ??

fbkaya

Konu bir yıldan eski fakat araştırırken gördüm bu konuyu ve merak ettim. googlede arattım ama hep ingilizce çıktı yazılar, ingilizcem pek yok :) . Nedir bu bitter magnet ? siz 6-7 teslalık manyetik alanla ne yapmak istediniz ? :)

Teşekkürler :)

KIRIKDR

hocam ben de bayadır yoktum forumda hızlı bir giriş yapayım . Elektromıknatıs yapacak olursak elde etmek istediğimiz manyetik alanın gücü akımla direk doğru orantılıdır.Bundan dolayı yüksek güçlerde manyetik alan elde etmek için elektromıknatıstan yüksek akım geçirmek lazım fakat bakır kabloların taşıyabileceği maksimum bir akım var. kablo kullanmak yerine bakır plaklar kullanmak daha büyük akımları taşıyabilmemizi sağlar. Ayrıca plaklar arasına açılacak delikler ile de plakların içinden soğutucular geçirerek ısınmasını önleyebiliriz. Hatta sıcaklığı -273 derecelere çekebilirsek direnci sıfıra yakın düşürmüş oluruz ve süperiletkenlik sağlamış ayrıca çok güçlü bir mıknatıs elde etmiş oluruz. Bana 6-7 teslalık manyetik alan MR yapmak için lazımdı. Proje yarışmasına katılacaktım geçen yıl .. Sonra daha creatif başka bi proje ile katıldım.. Sanayi cerayanıyla istediğim gibi bi mıknatıs yapamadım . ama dün bi sitede rastladım basit yollu güzel bir MR cihazı yapmışlar yeri gelmişken onu da burada paylaşayım . ;
http://www.conspiracyoflight.com/NMR/NMR.html

z

Elektronik kaynak makineleri 150A ile kaynak yapabiliyor. Sürekli kısa devre modunda sözkonusu akımı çok uzun süre olmamak kaydıyla her halde verebilir. Ya da kaynak makinesi modifiye edilebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgbahadir

sn kırıkdr bu konu hakkında daha geniş bilgi nerde bulabilirm. teşekkürler

KIRIKDR

@hgbahadir bu konu ile ilgili ben şu siteden bişeyler öğrenmiştim.. Sistemi anlayıp mıknatısını ona göre kendin tasarlamalısın. Ben prototip olarak büyük boy bakır su contalarını kullanmıstım , ortasına da bunların demir bi su borusu koydum içinden su geçirerek de sistemi soğuttum fakat sıvı nitrojen dolandırsan daha da güzel olur . Akım direnç olaylarını iyi hesaplamak lazım bir de . Güvenlik tedbirlerine azami dikkat gerek.

https://nationalmaglab.org/