Hassas Ağırlık Ölçümü İçin Tavsiye

Başlatan rkinaci, 11 Mart 2013, 14:29:55

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
Bir arkadaşımın tanıdığında toz bir maddeyi şurup şişesi gibi şişeye dolduran makine var. Eski bir makine mekanik. Şimdi bunu, altına hassas terazi koyarak ne şişeye
istediği gramajda dolum yapmak istiyor. Küçük bir LCD ekran ve ufak bir devre ile buradan istediği ağırlığı girecek istenilen ürün kadar dolum yapılınca pnömatik veya elektromekanik şekilde
dolumu durduracak. Bunun için öneriniz nedir acaba? Hazır bir haberleşmesi olan terazi alıp bir devre yapıp onunla mı haberleştirmek kolay olur yoksa loadcell kullanıp ağırlığı kendim mi ölçmeliyim.
Sizce hangisi ucuz ve kolay olur. Diğer türlü belki ucuz bir plc ve yük hücresi olacak.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

Analyzer

Selam,

Dozajlama vana gibi aç kapa ile sağlıklı olmaz. Kabınızı tartacak sistem olmalı zaten. Artı, iki seçeneğiniz var pratik uygulayabileceğiniz :

1. Helezon konveyör ile dozajlama : Helezon konveyör diye arattığınızda göreceksiniz. Malın doldurulduğu taraftan mal helezona girer ve diğer uçtan çıkar. Tahrik eden motorun hızı ayarlanarak dozajlama yapılır. İstenilen ağırlığa soldan yaklaşarak ve anlık ölçüm alarak dozajlama yaparsınız.

2. Hava kilidi ile dozajlama : Hava kilidi aslında daha az hassas çalışır. İçindeki bölmeler kadar iş görür. Bölme sayısı ne kadar fazla olursa o kadar hassas çalışır. Üstten dolan malı, motor döndürerek boşaltır. Dönme hızı, durma zamanı vs. parametrelerle dozajlama yapılabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

frederic

Ben olsam bu tarz bir işi için haberleşmeli hazır terazi kullanırdım, en temizi bu şekilde çünkü, diğer türlü gürültüsüdür, filtresidir vs. öok başınız ağrır.

rkinaci

Alıntı yapılan: frederic - 11 Mart 2013, 16:23:28
Ben olsam bu tarz bir işi için haberleşmeli hazır terazi kullanırdım, en temizi bu şekilde çünkü, diğer türlü gürültüsüdür, filtresidir vs. öok başınız ağrır.

Hocam bende aslında bu şekilde düşünüyorum işler karışmasın diye. Sonuçta baktığımda internette 150 TL civarında RS-232 portuna sahip teraziler var. Sanırım ölçüm kısmını bu şekilde çözeceğim. Toz şeklindeki ürünün dolumunu ise sistemi gördükten sonra artık. Teşekkürler cevaplarınız için...
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

haydarpasamikro

Şişenin kenarından bir tarafından diğer tarafına infrared ışık göndersek. İstenen seviyeye gelince ışık kesilse ve dolum bitse. Nasıl olurdu acaba?
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi