Ölçü aletini AC akım ölçer hale getirme?

Başlatan Andromeda, 13 Mart 2013, 15:01:56

Andromeda

Eski bir analog avometrem var, tabi AC akım kademesi yok..
bir diyotu ölçme bobinine bir anahtar ile bağlayıp AC ölçer hale getirmek istiyorum..
bir sabit değer oluşturup skala değerini  bu değerle çarparak okuma yapmayı düşünüyorum.
hiç denemedim, aklıma geldi buraya yazdım.zaten AC ölçenlerin içindede redresör var.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Opamplı devrelerle AC akımı DC voltaja çevir ve kalibre et. (Örneğin 1V/1A gibi.) Hiç skala ile uğraşma.

Dediğin yol uzun ve sakat yol.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Böyle işler zihni meşgul eder, fakirlik yapar. :)
Alıntı YapEski bir analog avometrem var, tabi AC akım kademesi yok..
Bu eski aleti ezip atarak.. daha yararlı bir iş yapılmış olur. 

Andromeda

Alıntı yapılan: z - 13 Mart 2013, 16:56:52
Opamplı devrelerle AC akımı DC voltaja çevir ve kalibre et. (Örneğin 1V/1A gibi.) Hiç skala ile uğraşma.

Dediğin yol uzun ve sakat yol.
Sadece bir diyot takacağım..skala ile oynama yapmayacağım.
ayrıca neden sakat bir yol?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ankyra

Alıntı yapılan: t2 - 13 Mart 2013, 17:00:25
Böyle işler zihni meşgul eder, fakirlik yapar. :)Bu eski aleti ezip atarak.. daha yararlı bir iş yapılmış olur.

avometre yeterince eski ise, benim gozumde sanat eseri ya da antika sayilir... ezeni tarih affetmez... :)

Andromeda

Gösterge bobinine diyot bağlayınca ibre çok az sapıyor, zaten çok küçük akım ile çalıştığından diyot
ibre hareketini engelliyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Eski analog devreli ölçü aletlerinde zaten diyot kullanılmaktaydı
sende aynını yapacaksın
direnç değerlerini ona göre seçip anahtarlaman gerek.
diyot olarak ise OA yada AA serisi germanyum diyotlar kullanmalısın. Silisyum diyotlarda gerilim kırpması 0.7 volt seviyelerinde olduğundan lineer bir ölçüm yapman zor. ama germanyum diyotlarda kırpılma 0.1 - 0.2 voltlar sviyesindedir. Eski AM radyo devrelerinde dedekte (demodülasyon) diyodu olarak AA119 kullanılırdı.

muhtemelen nette analog multimetre şeması da bulman mümkün.
Seçeceğin direnç değerleri galvanometrenin akımına uygun olmalıdır. full skala gerilimine göre hesaplamalısın. zaten bir kadranı vardır oradaki değerleri referans olarak kullan.

ayhani

Alıntı yapılan: t2 - 13 Mart 2013, 17:00:25
Böyle işler zihni meşgul eder, fakirlik yapar. :)Bu eski aleti ezip atarak.. daha yararlı bir iş yapılmış olur.

T2'ye tamamen katılıyorum.

Aşağıdaki aleti  34 liraya aldım 20A ac ölçebiliyor. Sizce uğraşmaya değermi?
http://www.direnc.net/DT5808-Digital-Multimetre,PR-13084.html
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ayhani - 18 Mart 2013, 01:37:12
T2'ye tamamen katılıyorum.

Aşağıdaki aleti  34 liraya aldım 20A ac ölçebiliyor. Sizce uğraşmaya değermi?
http://www.direnc.net/DT5808-Digital-Multimetre,PR-13084.html
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Uğraşa değmek garip bir ifade.
Birşeyleri ortaya çıkarabilmenin değeri neyle ölçülür ki?
Zamanın olmasa acil ihtiyacın olsa dediğin kabullenilebilir.
Analog ölçü aletinin yerini dijitaller asla tutmaz. Velevki daha üztün meziyetleri olsa bile. 50 Khz bir osilatörden çıkan gerilimi ölçmeye kalktığınızda dijitallerin halini bileniniz varmı ?
Kaldıki Analog aletlere sahip olmak ayrıcalıktır. Şimdilerde antika sayılırlar. Tıpkı eski lambalı radyolar tadında :)

t2

50 Khz bir osilatörden çıkan gerilimin nesini analog aletle ölçüyorsunuz hocam? RMS değerini mi? Önce bir frekansını ölçsek nasıl olur ?

Maxim

gercekten vakit kaybi

gunumuzde nostalji yapmaya vakitmi var sizce? hersey o kadar hizliki...

1 scop
1 multimetre
1 frekans metre
1 dc guc kaynagi
1 havya

satin alip yola devam etmeli her zaman

Andromeda

1n4148 yerine AA118 takınca ibre hareketlendi..
ve 250ma kademede 55 ma okudum..sonra şöyle yaptım ama tutturamadım :)
55x2.22=122 ma , geçen akım 152 ma aslında.
64x2.22=142 ma, geçen akım 187 ma..
152/55 ve 187/64 oranlarını yaklaşık sabit beklerdim ama çıkmadı..
2.22 yi aşağıdaki formüllerden çıkardım
Yrms=0.707.Ymax
Yort=0.318.Ymax          yarım dalga formüller

Andromeda

Yorum yapmak isteyenler var mı..
0.1 V civarında diyot tavsiye edebilirmisiniz..
aletin dc skalasındaki mevcut dirençleri kullanmayı düşünüyorum..
onun için bir çarpan bulmaya çalıştım..
ayrıca 3-5 dakikamı aldı bu iş..

t2

opamplı ideal diyod devresi oluyordu. 0.1 volt degil 0 volt bile olur. bunu beslemek için simetrik güc kaynagı da gerek.

Andromeda

İşte bu noktada bunlarla uğraşmak istemiyorum..
bir diyot ve en fazla bir kademe direnci ile işi bitirmek istiyorum..
aslında aa119 ile epey bir sapma oldu.
olmazsa uğraşmayacağım zaten