Kuluçka makinasında olması gereken özellikler?

Başlatan BAHAR, 15 Mart 2013, 19:25:43

BAHAR

Merhaba bir kuluçka makinesi yapmaktayız. Şuan ki menü durumu aşağıda ki gibidir. Daha da geliştirilmesi için daha ne gibi özellikler eklenmesi gerekebilir?

-MENU-
1-SAAT & TARİH AYARI
2-ISITICI AYARI
3-NEM ORANI AYARI
4-GÜN SAYACI AYARI
5-MOTOR ZAMANI AYARLARI
6-HAFTALIK MOTOR ZAMAN AYARLARI
7-MANUEL MOTOR ÇALIŞTIRMA
8-SENSÖR İKAZ MODU
9-DS18B20 SENSÖR AYARI
10-OTOMATİK FAN AYARI

1-SAAT & TARİH AYARI

*Saat Ayarı Yap
  *Tarih Ayarı Yap

2-ISITICI AYARI

*Alt Sınır Gir
  *Üst Sınır Gir
  *Alt Tolerans Gir
  *Üst Tolerans Gir

3-NEM ORANI AYARI

*Alt Sınır Gir
  *Üst Sınır Gir

4-GÜN SAYACI AYARI

*Gün Ayarı Yap

5-MOTOR ZAMANI AYARLARI

*Günlük Motor Çevirme
  *Haftalık Motor Çevirme

6-HAFTALIK MOTOR ZAMAN AYARLARI

*Bir Haftalık Motor Çevirme Zamanlarını Gir

7-MANUEL MOTOR ÇALIŞTIRMA

*Motoru Çalıştır/Durdur

8-SENSÖR İKAZ MODU (Sensör ile ilgili bir sıkıntı da)

*Sesli Uyarı
  *Sessiz Uyarı

9-DS18B20 SENSÖR AYARI (Sht11 ile bir ilgisi yok. Sadece ölçüm yapıyor.)

*Sensör Açık
  *Sensör Kapalı

10-OTOMATİK FAN AYARI

*Fan Açık
  *Fan Kapalı

hkalaycioglu

skara1214

bu picle kuluçka makinası internette gırla var hala kim istiyor sıfırdan bu projeleri merak ediyorum.Eğer maliyet konusunda çok sıkıntı yoksa sıcaklık ve nemi sht11 ile ölçün çok  daha profesyonel  olur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

jrcapa

Havalar ısınınca benim de aklımdan geçmiyor değil kuluçka makinesi. Kümesi canlandırmak niyetindeyim.Sıcaklık , nem, havalandırma , çevirme  şartlarından motor ile çevirme mekanizmasına uğraşacağım. Yalnız kafama takılan; kuluçka makinelerinde ne tür ısıtıcılar kullanılıyor, muhtemelen  300-600 W'lık, AC için uygun rezistanslar kullanılıyor. Korktuğum, elektriklerin gitmesi durumunda ısıtmayı nasıl gerçekleştireceğim? Gerekli sıcaklığı sağlamak için  12 V'luk bir akü kullanabileceğim ısıtıcı ya da yöntem tavsiyeniz var mı?

t2

300-600 W'lık ısıtıcı kullanılmaz. 40W civarı Ampül  kullanılıyor diye hatırlıyorum. BUnlar yumurtasına göre değişir. amerikayı sıfırdan keşfetmek yerine  bu makinelerin hazırını incelemenizi öneririm. Bir ara forumlarda bahsediliyordu. vatandaş yapmış bazı yumurtlaar ampüle yakın bazısı uzak kalmış. bazı civcivler sakat çıkmış.

bunun gibi çok fazla tectübe gerektiren konular vardır.  hindi yumurtası olursa, sıcaklık ne olacak kaç? günde çevrilecek. ördek olursa ne olacak? bunları deneyerek bulmanız 10 seneyi alır.  belki ömrünüz yetmez.

Kuluçka makinası imalatı yapmak üzere arge yapıyorsanız, kuluçka işi yapan birileriyle görüşmelisiniz. ya da hazır çalışan bir makine edinmeniz gerek.  Hobi amaçlı uğraşılacak iş değil. hayvanları diri diri yakarsınız.

jrcapa

Ampül olayına sıcak bakmıyorum, ısıtıcı ve fan yardımıyla sıcaklık eşit şekilde yayılabilir.Hayvan cinsine göre dikkat etmek gerekir tabii,detayları araştırdım.

Alıntı yapılan: t2 - 15 Mart 2013, 22:46:12
   hazır çalışan bir makine edinmeniz gerek.  Hobi amaçlı uğraşılacak iş değil. hayvanları diri diri yakarsınız.

Bu kısma katılmadım.Hazır makineler çok mu komplex yani, yukardaki şartları yerine getirebildikten sonra  pic ve elektronik bilgisi olan herkes yapar ki yapan da çok zaten.

muhittin_kaplan

değişik ısıtıcılar kullandım,
40w ampul hepsinden stabil oluyor.

madpic

Bende bişeyler karaladım
delikli pertinaksa devreyi buton lcd ve senörleri
(lm35 -sht11) koyarak
kurdum fakat çıkışları denemedim.
son zamanlarda da fırsat bulupta projeyi tamamlayamadım.!
gün, nem, sıcaklık ayarlarını kuluçka cinsine göre
otomatik olarak yükleyip o şekilde hallettim
kuluçka çeşitlerinde ise
Tavuk,Sülün,Bıldırcın,Ordek,Keklik,Hindi,Kaz,Güvercin,Devekuşu var
bir tanede kullanıcı tanımlı secenek düşünüyorum
ilk fırsatta eski buzdolabını revize edip deneyeceğim.

erhanzeynel

En dikkat edilmesi gereken konu programın çalışması.

Yayınlanmış pekçok projeyi inceledim. Hepsinde aynı hata var.

Menüde gezilirken program karar verme, ölçme ve çıkışları yönetme işlevini yerine getirmiyor. sadece menüyle ilgileniyor.
Cihazı menüde unutursanız kuluçkanızın fırına ya da buzhaneye dönmesi işten bile değil.

BAHAR

Teşekkürler yanıtlar için, bizde arkadaş isteği üzerine bu işe kalkıştık ancak ticaret için değil tabi. İnternet te ki devreler de çok eksik var ve düzenli çalışmıyor. Onun için ki yeniden yapmaya karar verdik. Devrede SHT11 var ve DS18b20 de var. Ve devrenin sağlıklı çalışması için herşeyi düşündük.

Yapmak iateyenler olursa tabi ki de yardımcı olurum bana mesaj göndermeleri kafidir.

Evren KILIÇ

Alıntı yapılan: erhanzeynel - 16 Mart 2013, 17:00:47
En dikkat edilmesi gereken konu programın çalışması.

Yayınlanmış pekçok projeyi inceledim. Hepsinde aynı hata var.

Menüde gezilirken program karar verme, ölçme ve çıkışları yönetme işlevini yerine getirmiyor. sadece menüyle ilgileniyor.
Cihazı menüde unutursanız kuluçkanızın fırına ya da buzhaneye dönmesi işten bile değil.
evet bu konuda haklısınız ben bir arkadaşım için katı yakıtlı kalorifer kazanı için kontrol kartı yapmıştım o devrede buna bezer bir problem yaşamıştım arkadaşın babası ayar yaptığında değerleri kaydedip çıkmayı unutuyordu veya işlemci bir şekilde ayar menüsüne giriyordu bunu önlemek için ayar menüsüne girildiğinde arka planda  çalışan bir sayaç koymuştum sayaç değeri belirlemiş olduğum sayıya geldiğinde(yaklaşık 2 dakika) ayarları kaydedip çıkıyordu ayrıca menüden çıkışta bu sayaç sıfırlanıyordu.bu gibi olumsuzluklar için buna benzer bir çözüm üretilebilir . 
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

veliusta

Alıntı yapılan: BAHAR - 20 Mart 2013, 18:06:57
Teşekkürler yanıtlar için, bizde arkadaş isteği üzerine bu işe kalkıştık ancak ticaret için değil tabi. İnternet te ki devreler de çok eksik var ve düzenli çalışmıyor. Onun için ki yeniden yapmaya karar verdik. Devrede SHT11 var ve DS18b20 de var. Ve devrenin sağlıklı çalışması için herşeyi düşündük.

Yapmak iateyenler olursa tabi ki de yardımcı olurum bana mesaj göndermeleri kafidir.

hocam kutusunu nasıl mazemeden yapacaksınız? buzdolabına filanmı yapacaksınız.
yaptığınızda ssleri buraya koyarsanız çok yardımcı olursunuz.bende ilerde yapmayı düşündüğüm bir proje.

trgtylcnky

hocam bir battaniyenin içinden resiztans geçirerek yumurtaların üstüne örtmek nasıl fikir? Sonuçta tavuğun kullandığı da bunun gibi bir şey :)

z

Tavuk, sadece yumurtaların üstüne oturuyor mu sanıyorsun?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

askuzucu

ısıtıcı için akkor ampul kullanın ama 40 watt yerine 80 watt seri bağlı iki akkor lamba gibi. Böylece lambalar kolaylıkla bozulmaz. Lambaları yan yana koymayacağınız için ısı dağılımı daha iyi olur, ışıma yöntemi ile ısıtma azalır(yumurtanın sadece bir yüzünün ısınması durumu azalır)

ısıtıcı gücünün ne olacağını iyi tespit etmek gerekli.Isıtıcılar kontrolsüz çalıştığında örneğin sıcaklık saatte 2-3 derece yükselecek gibi bir güç denenerek bulunmalı. Bu süre kuluçka makinası dolu iken artacağından denenerek makul bir değer seçilmeli.

hızlı ısıtan ısıtıcılar kullanmayın, anlatılanlar doğrudur, vicdan azabı ile karşılaşabilirsiniz...