H-Köprü de hangi Sürme Tekniği Terçih Edilmeli?

Başlatan fractal, 19 Mart 2013, 10:56:29

fractal

Uzun zamandır düşündüğüm bir konu.güç elektroniği kitabındada bir açıklama bulamadım.sanırım nedeni sürücü devreye göre değişken olması olabilir.
şunu merak ediyorum;

1.)Q4 High seviyesine çekip Q1 den puls uygulamak Q3-Q2 yi Low seviyesinde tutmak ve diğer alternans için tersini yapmak.

yada

2.)Q1-Q4 ile Q2-Q3 line drive çalıştırmak.

3.)başka metodlar..

bunlardan hangisinin uygulanması en idealdir?2 durumda sürekli akım yön değiştireceği için +DC ve -DC kısa devreye düşme ihtimali daha yüksekmidir.1.yöntem dahamı ideal.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

en ideal bumudur?

aşağıdaki şekilde positifte B negatifde D pulsi neden var anlamadım.low seviyesinde o laternans boyunca olmaları gerekmezmi.

z

Sirkülasyon akımını en kısa yoldan tamamlayan bu yöntemde rıpıl çok azalır.

Alıntı Yap1.)Q4 High seviyesine çekip Q1 den puls uygulamak Q3-Q2 yi Low seviyesinde tutmak ve diğer alternans için tersini yapmak.

yada

2.)Q1-Q4 ile Q2-Q3 line drive çalıştırmak.

1 ve 2 nolu durumda rıpıl yüksektir. Dolayısı ile motor ısınması artar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

ok.şimdi anladım positif için  tarafta H1-H2 yi -dc  doğru çekerken A low seviyesinde iken B high yapılarak H1 de -dc ye çekiliyor.böylelikle motor bağlı ise iki uçuda -dc ye çekilerek  di/dt ler en aza indirlmeye çalışılıyor.yoksa B hep Low olsa idi endiktandan dolayı daha büyük di/dt ler olucaktı.

tabi burda dead time olayı cok önem kazanıyor.A ve Barasındaki yoksa -dc ile +dc kısa devre olma durumu var..

fractal

pisayisi

Sinusoidal pwm ile sürmek mi en son karar anlamadım ki?
Murat

sezgin05

Bir diğer seçenek de 2 adet röle+ pwm mosfet olabilir.

fractal

sezgin05

Röleli uygulama  motor devir yönü değiştirme gibi  düşük hızlarda kullanılır tabiki. Motor hızınıda PWM halleder.

learner

Alıntı yapılan: fractal - 19 Mart 2013, 13:57:10
ok.şimdi anladım positif için  tarafta H1-H2 yi -dc  doğru çekerken A low seviyesinde iken B high yapılarak H1 de -dc ye çekiliyor.böylelikle motor bağlı ise iki uçuda -dc ye çekilerek  di/dt ler en aza indirlmeye çalışılıyor.yoksa B hep Low olsa idi endiktandan dolayı daha büyük di/dt ler olucaktı.

tabi burda dead time olayı cok önem kazanıyor.A ve Barasındaki yoksa -dc ile +dc kısa devre olma durumu var..

Konu biraz hortlamış olacak ama birşey sormak istedim.

1.durumda A ve D açık sonra A kapalı, B ve D açık.
B deki mosfetin ters diyotu bu işi yapmıyor mu zaten? Neden B mosu nu Anın tersi şekilde açmaya uğraşılıyor?