380 V motor için yardımınıza ihtiyacım var.

Başlatan hayrett38, 19 Mart 2013, 13:37:05

hayrett38

Arkadaşlar iş yerimde düşündüğüm mekanik aletim için bir motora ihtiyacım var
mekanik olan kısım çarkın motora kayış yardımı ile bağlanmak sureti ile dönmesi sonucu hareket ediyor ihracatçı firma
5.5kw gücünde 3 faz 4p motor tavsiye ediyor, iş yerimde 380 volt elektrik olmadığı söylediğimde jeneratör kullanabilirsiniz gibi
gürültülü bir yol tavsiye etti.  220 volt elektrik ile çalıştırabileceğim alternatif bir çözüm yolu var mıdır?
nasıl bir motor almalıyım hangi malzemeleri almalıyım yardımcı olursanız çok memnun olurum

kemalguler

5.5kw motor yüksek güce sahip bir motor sayılır.3fazlı sistemde dahi yol alması için Yıldız/Üçgen yol verilmesi gerekir.Bu durumda en ideal olan 3 fazlı elektrik abonesi olmanızdır.Jenaratöre yapacağınız masrafın yanında çüzi kalır.Şu akla gelebilir.Acaba monafaze 5.5KW motor kullanabilir miyim diye.Olabilir ancak mevcut hattınızın buna uygun olması gerekir.Ayrıca bulnur mu bilmiyorum.Verimi düşüktür.Aşagı yukarı 40 A akım çeker.İlk kalkınmada bunun 3-6 katını çekeceğini unutmayın.3fazlı elk abone olursanız motor 10 A civarı akım çeker.Seçenek sizin.Kolay gelsin.

madpic

Tam invertör kullanın diyecektim ama Mitsubishi, Delta ve Scneider katologlarına bakınca
1 fazlı en yüksek gücün 2.2KW olduğunu gördüm
diğer üreticilerin kataloglarınada bakın derim
bunun dışında 3 fazlı motoru 1 fazda çalıştırma tekniği var
ama güç kaybından dolayı işinizi görmez
aklıma da pek bi fikir gelmiyor şimdilik.

hayrett38

Değerli cevaplarınızın için çok teşrkkür ederim
Birşey daha sormak isterim forum içerisinde 380 volt u 220 v  ile çalıştırma tekniklerinde
bunun yapılmasının mümkün olduğunu ancak gücün düşeceğinden bahsediliyor
bilmediğim için sormak istiyorum 5.5 kw lık motorda ortalama %40 düşün olduğu söyleniyor bu durumda 5.5 kw ortalama 3 kw'a düşüyorsa
9 kw lık motor kullanarak istediğim verimi almam mümkün değil midir?

sadogan

kemalguler arkadaş bahsetmis 5.5kw 40 amp çeker diye kalkınma anına 100 amp leri bulabilir
sizin 1 fazlı siteminiz bu akımları kaldırırmı ?

TA7R

Ben 0.75 kw gücündeki Trifaze motoru  "motor hız  kontrol " ünütesi bağlantısıyla 220v ta kullanıyorum , Bu senkron hız kontrol ünitesi tarafından yapılıyor monofazeyi alıp motora trifaze gönderiyor. Sizin bahsettiğiniz güç için bu mümkün mü? araştırmak lazım .

mehmet

Motor gücü 1/3 e düşer, yükte kalkınmayabilir.
Bununla birlikte iş yerindeki kablo kesitleriniz uygun mu?
Güç yükselince kullanılacak kondasatör kapasitesi artacak, yer sıkıntısı var mı?
3 Faz kullanırsanız kablo kesitinden, motor büyüklüğünden tasarruf edersiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sezgin05

@hayrett38: Bahsettiğiniz yöntem elinizde 3 faz motor vardır ama şebekeniz tek faz ise mecburiyetten kullanılan bir yöntemdir. Sonuçta tek faz şebekeden yine aynı akımı çekmek zorunda kalırsınız. Sizin 3 faz hat çektirmek ve jenarator kullanmak dışında birde 5.5 kw lık diesel/benzinli motor seçeneğiniz kalıyor.

hayrett38

tüm yorumlar için teşekkür ederim 

Alıntı yapılan: sezgin05 - 20 Mart 2013, 12:44:04
@hayrett38: Bahsettiğiniz yöntem elinizde 3 faz motor vardır ama şebekeniz tek faz ise mecburiyetten kullanılan bir yöntemdir. Sonuçta tek faz şebekeden yine aynı akımı çekmek zorunda kalırsınız. Sizin 3 faz hat çektirmek ve jenarator kullanmak dışında birde 5.5 kw lık diesel/benzinli motor seçeneğiniz kalıyor.

acaba biraz daha açabilirmisiniz benzinli yada dizel motor jeneratör olmuyor mu?
eletrikli ise 220 v ile çalışabilir anladığım kadarıyla üstelik sessiz hatta marka tavsiyeniz olur mu?

Analyzer

Selam,

Monofaze için 5.5 kW motorun enerjisi fazla gelebilir. Trifaze sisteme başvurmak en kolayı gibi görünüyor. Muhtemelen bağlı bulunduğunuz sokakta trifaze enerji nakil hattı vardır. Oradaki box'tan trifaze enerji verecekler.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

hayrett38

Bilgileriniz ve cevaplarınız için teşekkür ederim