gerilim ve akım kontrollü devre

Başlatan keller, 21 Mart 2013, 21:02:19

keller

Merhaba,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Bir devre tasarlamak istiyorum çalışma şekli  değişken bir gerilimi kontrol edecek 3V altına düşünce gerilim devreyi kesip diğer çıkışı aktif edecek. bu çıkış hattında ise  akım kontrol edilecek sabit 4.2V verilen yerden 320mA den düşük bir akım çekildiği takdirde devreyi kesecek diğerini aktif edecek.

Voltaj ve akımı nasıl sense eder ve devreyi keserim bir fikriniz var mı ?

erhanzeynel

Devrene uygun 1 ohm ya da daha düşük bir direnç bağlayıp üzerine düşen gerilimi ölçerek akımı ölçebilirsin.
Devre picli olacaksa ADC kanallarını kullanabilir, pic zorunlu değilse op-amplarla devreyi kolayca kurabilirsin.

keller

ben bu devreye karışmayacağım devre kendisi ölçüp  kendisi devreye girecek o yüzden direnç olayı sanırım gerçekleşemez. pic ile yapmaya kalkarsam  örnek bir kod konusunda yardımcı olabilir misiniz? ya da hiç programlamaya girmeden pic olayı biraz lükse giriyor, opampla voltaj akım takibi ve istenildiğinde devreyi kesen bir örnek varsa paylaşabilir misiniz ?

ilker_6

pic le değil anlatılanlara göre switch modların içinde kullanılan entegrelerle yapabilirsin hem gerilim hem akım kontrolünü  hesabını bilmiyorum analog olarak yapıcam dersenizde fikir vereyim gerilim olayını varistörlerle  yaptıklarını zenerlerle yaptıklarını opamplarla yapıldıgını biliyorum akım kontrolü opamlarla direnç üzerine düşen voltajla vb çözüm çok.
Nicola TESLA

asma

Merhaba
Çok karışık veya lüks bir istek değil ama doğru anlamak için biraz daha ayrıntı gerekiyor.
Çalışan devre tek, kaynak çift.
Muhtemelen 3V altına düşmesi ön görülen akü,pil, vb. bir kaynak.
4,2V ise şebekeden elde edilen regüleli bir kaynak.  Doğrumudur.

Bu işi yapacak devremiz şebeke olduğu sürece mi çalışacak,
Ayrı besleme voltajı mı mevcut kaynaklardan biri mi kullanılacak,
Yük akımı yalnız 4,2V luk kaynakta mı önemli? ...

RS FF düşünün S<3V = Q aktif ,  R<320mA Q' aktif gibi.
Op-amplarla hem gerilim hem akım için set değeri oluşturulabilir.

Anahtarlama elemanı önemli mi, basitçe röle kullansak, röle kontağı konum değiştirirken akımın kesilmesi devremizi etkiler mi? Transistör kullansak zaten düşük olan gerilim biraz daha düşünce sorun olur mu? 

Kolay gelsin.