pc den seri port motor kontrolü

Başlatan ertunc_26, 22 Mart 2013, 18:53:58

ertunc_26

[img][img][img][img][img]arkadaşlar merhaba ekte gönderdiğim dosyada proteus çiziminde iki picle motor kontrolü yapıorum sağ sol ileri geri olmak üzere ama bu kontroller devreye bakıncada görceksiniz anahtar üzerindn gerçekleşiyor ben bunu bilgisayar kalvyesinden yapmak istiıorum bu devreye nasıl bi değişiklik yapmam lzım ne eklemem lazım kalvyenin ileri geri sağ sol tuşndan hareket ettrmem için. program pic basicle yazılmış halde seri port olması için programa hangi komtları eklemeliyim? https://hotfile.com/dl/198127428/3c6b7f8/2_kanal_RF_kumanda.rar.html

safaka123

Bu konuda daha önce çalışmıştım. pc üzerinde bir arabirim yazmanız gerekiyor. Bunu ben visual basic ile yazdım. Paralel portu kullanmıştım fakat sanırım picbasic ile seri port kullanmak kolay. Fakat pc içinde arabirimde seri port nasıl yazılır bilmiyorum. İstersen paralel port'u incele 8 data biti var. bunları tuşlara atama yaparak pic entegreye komut yollayabilirsin.

Belki üstadlar pc arabirim de seri port kullanımı hakkında da bilgi verebilir. o zaman bende öğrenmiş olurum.
kolay gelsin

ertunc_26

bende seri port üzeriden düşünüyorum zaten bu iletişimi sağlamayı sizide kolay gelsin teşekkürler yorumunuz için.

safaka123

sanırım aynı formda böyle bir bilgi var belki işine yarar.

https://www.picproje.org/index.php?topic=9981.30

yanlız hatırlatmak isterim seriport ile pic arasına max232 koymalısın. ayrıca motorları transistörlerle sürmelisin zira çektiği akım max 232 yi bozabilir. Max 232 hem bilgisayarının portunu da koruyacaktır.

Ayrıca pic seri port çalışması yaparken karşılaştım sanırım gönderdiğim veri virtual terminalle baktığımda ters gidiyordu sonra max 232 kullanınca düzeldi belki giden bilgiyi invert olarak alıyordu max 232 bir kez daha çevirince düzeldi. Sanırım burada ETE beyin yardımı olabilir. Çünkü ben kendisinin picbasic derslerindeki seriport gönderme alma dersini incelerken karşılaştım.  Bu konuya dikkat edilmezse sanırım senin gönderdiğin tuş kodu başka şekilde algılanabilir.  kolay gelsin.