Flatbed tarayici isik sensorunden rgb renkli gece lambasi.

Başlatan vedo35, 24 Mart 2013, 16:52:49

vedo35

Selam arkadaslar coktandir elime gecen tarayici ve tararyicili printerlerdan soktugum bu sensorler ile mesguldum. Ancak uretici firmalar urettikleri cihazlarda bunu kullanirken isimini degisitirp kod adi veriyorlardi ve semasida yoktu. Googleda epey arastirmalarim sonucu youtube da bir video gordum ama vatandas hicbir sema ve aciklayici bilgi vermemisti. Bende devre uzerinde gnd ve vdd leri bulduktan sonra google da kendim datasheetlerine ulastim ve sonucta olayi cozdum. Googlede bunu benim yaptigim sekilde yapilan calismalar varmi acikcasi arastirmadim muhakkak yapan olmus olabilir. Oldukca hos aydinlatma  yada gece lambasi olarak kullanilabilir. Tercih size kalmis. Benim kullandigim bu light sensoru Canon MP500 den soktum. Kod adini bosverin orijinal parcanin    IA6008-FB10A uyumludur  ( Yada taaa kendisidir  :) ) ilgili datasheet buradan bakilabilir:

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/129240/ROHM/IA6008-FB10A.html

Toplam 12 pin cikisli siz sadece su uclari kullanacaksiniz:

2--> Gnd
6-->Bu ucla rgb yi birlesirince isik verir.
8-->8V ( yada 9V  ta olabilir)
9-->Mavi
10-->Yesil
11-->Kirmizi
12--> Gnd (bosta birakiabilirsiniz icinden topraga bagli zaten.)

Bu RGB girislerinin her birine bir potansiyometre baglarsaniz kendi zevkinize gore renk tonlarini ayarlayabilirsiniz. Ben asagidaki linke fotografini yukledim bakabilirisniz. Soracaginiz sorulara yardimci olmaya calisirim. Bakalim forumda ilgilenen cikacakmi. Kolaya gele.

http://img593.imageshack.us/img593/2326/scannerlightsensorhack.jpg
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

z

Sensorun RGB girişine pot bağlama olayını anlamadım. RGB çıkış değilmi?

İlginç bir çalışma olmuş. Biraz detaylara girmen gerekecek. O ışık yayan lamba nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vedo35

Pardon Z arkadasim pin 6 yi unutmusum duzelttim. SP( start pulse) pin 6 ya rgb uclarindan birini yada ikisini  baglayinca isik verir kirmiziyi baglayinca diger renler sonuyor yanlizca kirmizi yaniyor. Bende o yuzden sp'ye yesil ile maviyi birlestirdim turkuaz renk verdi kirmiziyada pot bagladim pot ile  renk tonunu degistirdim pembeye kadar ulastim.  Pot ile rgb ye giden isik siddetini ayri ayri kontrol edebiliyorsunuz boylece renk tonlarina mudahale sansiniz oluyor.  ;)
O lambada tarayicinin sensorunun en ucuna bagli olan rgb led. Oldukca guclu cunku bir sure sonra sensor isiniyor ( yanmiyor ) bir sorun olmuyor. RGB ye bagli isik yansiticili akril  plastik. Ayni lcd monitorlerin arka isiklandirilmasinda kullanilan akril plastiklerden.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

OG

Parça piyasada ayrıca bulunuyormu? Yani yedek parça olarak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vedo35

Ben onu tahmin etmiyorum ama internetten satanini gordum. Aslinda eski tarayici yad all in one printerlardan sokerseniz de olur ama eski tip olanlarinda ince  floresant lamba olanlarindan kullaniliyor bu yeni cikan modellerinde floresant yerine ikisi bira arada sensorlu rgb li modul olarak uretmisler. Benim dedigim bu ikisi bir arada olanlari.  Yanliz sokerken flex kabloyu kopartmadan ve boardu dagitmadan olcu aleti ile  GND ,vdd uclarini once tesbit ederseniz elinizdekinin datasheetini bulmaya calisirim. Bazilari 12 uclu olmasina ragmen yukaridakinden farkli uclara sahip yada 15 uclu olanlarida var. Dedigim gibi gnd yi ve vdd yi bulunca  size yardimci olmam kolaylasir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vedo35

Neden olmasin cinden falan muhakkak adetli sorarsaniz bulunur. Bundan supheniz olmasin.

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 21:58:16

Bu arada madem uretim gibi bir fikriniz varsa icine pwm li uzaktan kumandali bir duzenek yerlestirilirse atiyorum 50 -60 renk tonunu  ayarlayinca harika bir sey olur diye dusunuyorum. Tabi baska farkli dusncelerde olabilir.

ipek

bir kaç yıl evvel bir epson printer parçaladım bu zımbırtıdan ortak Anot 3 renk toplam 4 pin'li bir stick led çıktı A4 enine yakın bir boyda voltajı düzde versem pwm de tatbik etsem çubuğun %60 güzel yanıyor geri kalan uç biri aynı şiddette yanmıyor, büyüteçle baktım o kısımda ledler sık değil serpiştirilmiş sizin fotolarda'da buna benzer bir sıkıntı görüyorum..

vedo35

Ben rgb yi sensorun en sag kisminda olarak biliyorum dediginiz gibi bunlardan cok parcaladim  ben boydan boya yana led dizisi olarak dusunuyordum ama led sadece en sagda bulunuyor yansitici ile(isin kilici mantigi) sensorun uzeri aydinlatiliyor. Boylece sensorun ihtiyaci olan isik temin ediliyor. Eskilerde floresant lamba, aynalar ile yansitiliyor oradan mercek ile cmos sensorun uzerine odaklaniyordu.  Japonlar bu defa ikisi bir arada olanini yapmislar. Floresanli hem cok hantal ve buyuk bu cok ince estetik olani. Ayni isi yapiyor.