2P 250V Nedir?

Başlatan iruraz, 26 Mart 2013, 11:55:56

iruraz

Bilindiği gibi 3 fazlı sistemlerde faz-faz arası 380V civarıdır ve  bugün gördüğüm bu prizin kırmızı kapağında "3P 380V" gibi bir ifade vardı (bu kısımda bir sorun yok). Bu prizin hemen yanında bulunan prizin mavi kapağında ise "2P 250V" şeklinde bir ifade vardı. Multimetre ile ölçtüğümde 220V değerini gördüm. Net üzerinden 2 fazlı sistemler üzerinde araştırma yaptım ama bir sonuca ulaşamadım. Bu "2P 250V" ifadesi neyi gösteriyor olabilir? Teşekkürler.

ete

Bana kalırsa açık olarak 2 faz (phase) ve 250V olduğunu gösteriyor. Trifaze sistemde fazlar arası 380V olup her bir faz ile toprak arası ise 250-220V verir ve bu 2 fazdır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

iruraz

@Ete teşekkür ederim. Ben ölçüm yaptığımda 220V gördüm. Ve bu priz üzerinde "normal" cihazlar takılıp çalıştırılıyor (normalden kastım 220V ile çalışan). Bu normal cihazlar 2 fazda çalışır mı peki? Bir de çıkış 220V olduktan sonra 2 faz olmasının amacı nedir acaba?

ete

Normal, anormal cihaz tanımlamasından bir şey anlamam. Benim bildiğim monofaze ve trifaze aletler olduğu yönünde . 2 fazla çalışan alet pek duymadım. Vardır belki ama ben bilemiyorum. Bilen varsa cevaplasın.
Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

iruraz

Alıntı YapNormal, anormal cihaz tanımlamasından bir şey anlamam. Benim bildiğim monofaze ve trifaze aletler olduğu yönünde.

Haklısınız. Yanlış bir ifade kullandım. Monofaze şeklinde değiştireyim o zaman. Bu priz üzerinde monofaze cihazlar çalışıyor. Teşekkür ederim.

Okan AKÇA

iş yapmak ve  isteyen iş yapmak istemeyenler  geldi  aklıma

Salih

Bazı devrelerde 2 faz kullanılabilir. Bu durumda da iki faz arası gerilim 380 V olur. Bazı nötrü olmayan panolarda kontaktörler 2 fazla
yani 380 V ile çalıştırılır.
Hatta bazı elektronik kartların besleme trafoları da 2 faza (380V) bağlı olabiliyor.

Okan AKÇA

3 faza bağlı trafoları gördüm 2 faz anormal durum bugune arızaya gittigim fabrikalarda 2 fazla çalışan hic bir makina görmedim..

iruraz

Alıntı Yapiş yapmak ve  isteyen iş yapmak istemeyenler  geldi  aklıma

@cyclone, ne demek istediğinizi tam anlayamadım ama kişisel işimi yaptırdığımı düşünüyorsanız kesinlikle öyle değil sadece anlamadığım bir şeyi öğrenmeye çalışıyorum.

Alıntı YapBazı devrelerde 2 faz kullanılabilir. Bu durumda da iki faz arası gerilim 380 V olur. Bazı nötrü olmayan panolarda kontaktörler 2 fazla
yani 380 V ile çalıştırılır.
Hatta bazı elektronik kartların besleme trafoları da 2 faza (380V) bağlı olabiliyor.

@salih, daha önce dediğim gibi ölçüm yaptığımda 220V gördüm.

Okan AKÇA

devlet memuru zihniyeti geldi aklıma  iş yapmak degilse iş olsun görüşü.

SiVRiSiNEK

@iruraz

3P - 3Pole (3kutup)
2P - 2Pole (2kutup)

olabilir yani 2 bağlantı noktası demek istemiş olabilir

OG

2 fazlı kaynak makinesi gordum, notr suz. Amacı tek sargıyı 380V da çalıştırmak olsa gerek. Bu anlamda da yapılan iş tek faz oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

iruraz

@SiVRiSiNEK, @OG teşekkür ederim.

Alıntı Yap3P - 3Pole (3kutup)
2P - 2Pole (2kutup)

olabilir yani 2 bağlantı noktası demek istemiş olabilir

@SiVRiSiNEK

Olabilir, dediğiniz gibi 2 bağlantı noktası var ve çıkış 220V. Ama çıkış için 250V ifadesi var orası da ayrı bir muamma.

iruraz

başka bir forumdan @digitalist isimli kullanıcının cevabını buraya da iletiyorum.

Alıntı Yap2P = 2 Pole ( 2 kutuplu) Genellikle Faz ve Nötr
250 V. = Anma gerilimi (en fazla) 250 Volt'a kadar gerilim taşıyabilir, uygulanabilir... anlamında.

Kapaktaki, porselendeki, arka gövdedeki (kabartma veya etiket) o prizin en fazla o voltajda (250 V.ta) kullanılabileceği değer yazılıdır, prizde ölçümde 220 V. olması da normaldir. Çünkü priz 220 V.'a bağlanmıştır.

Bir de 10 A. veya 16 A. diye yazı da olur. Bu da prizin kontaklarının taşıyabileceği (en fazla) akım değerini gösterir.

Extreme

2 faz olduğunu düşünüyorum.