Potada smd malzeme lehimleme esnasında sorun çıkar mı?

Başlatan t2, 26 Mart 2013, 18:26:21

t2

Tek yüzlü pcb üzerinde bazı soketler ve smd olmayan pasif malzemeler ve smd entegreler  olacak.

Montajı yapacak arkadaş, smd  malzemenin sadece yapıştırılmasını,  sonra komple kartın potaya girerek lehimlenmesini uygun gördü.

Fırına ve  sıcak havaya gerek yokmuş.  Bu sayede smd olan veya olmayan tüm malzemeler birlikte lehimlenecekmiş.

Dizgi yapacak arkadaşa saygısızlık etmek istemedim acaba bu entegreler potaya girince bozulmaz mı?   kendisi bozulmaz dedi ama inanamadım bir türlü?

"potada" smd lehimleme işi yapan yaptıran var mı ? sorun oluyor mu?

ErsinErce

wave soldering pota işleminin makineleşmiş hali ama wave soldering yaparken fluxlama sonrası ön ısıtma yapılıyor
Potaya sokmadan hemen önce ön ısıtma yapılırsa sorun olmaz ama direk potaya sokarsa fire oranı bayağı yükselir

Wave soldering - Golfsolderen

t2

Acaba arkadaşın pota dediği  makine tarafından yapılan işlem olabilir mi? yoksa elle yapılan potalama olsa ısıtma olmaz sanırım.

erkan614

bozulmaz hocam merak etme
yalnız smd kılıfların o yöntemle lehimlenmesi icin padler daha bürük ve lehimleme doğrultusuna göre uygun çizim yapılmalı entegreler için giriş ve çıkışa extradan padler atılmalı
mesela ben 805 kılıf için sizin dediğiniz yöntemle lehimlencekse iyi lehim alsın diye 1206 kılıfa göre pad bırakıyorum

erhanmete