QRD1114 Problemi

Başlatan hamzax, 26 Mart 2013, 23:30:56

hamzax

Şu an elimde hazır qrd1114 devresi bulunuyor ancak yakınlık sensörü olarak çalışıyor beyaza ya da siyaha farketmiyor hangi renkteki cisme yaklaştırırsam yaklaştırayım 0 veriyor.

Ama ben qrd1114'ü siyah-beyaz algılayıcısı olarak kullanmak istiyorum(16f877a ile birlikte) ihtiyacım olan dirençlerin değerini verebilir misiniz devre kartı aşağıdaki bağlantılarda:
http://dl.dropbox.com/u/70950457/20130326_232358.jpg
http://dl.dropbox.com/u/70950457/20130326_232605.jpg

Şimdiden teşekkürler.

ankyra

http://robotus.net/robot-malzemeleri/qrd1114-kit-4-sensor-devresi/

fotodan da görebileceğin gibi 10 kohm ve 220 ohm kullanilmis. bu hali ile calisiyor.

hamzax

Denediğimde siyah beyaz algılamıyor yine.Siyah ya da beyaz yakınına getirince sıfır veriyor.

ankyra

hamzax

Alıntı yapılan: ankyra - 27 Mart 2013, 15:11:19

Evet okumuştum ve daha önce denemiştim o direnç değerlerini tam olarak şöyle çalışıyor Siyah renkte 1 ile 5V arasında veriyor.Beyaz renkte ise 1V'nin altında çıkış veriyor.Ben de bunu yazmaya çalışmıştım.Ama böyle de kullanabilirim analog girişleri kullanırım PIC'teki teşekkürler.

ankyra

eger sumo ya da cizgi izleyen robot vb yapiyor isen anolog giris kullanman gerekmeyecektir. sensor zeminden birkac milim yuksekte olmasi senin isini gorecek cikislari uretiyor. dijital girisleri kullanabilirsin. biz defalarca kullandik.

zaten bu sensorleri 5mm den uzakta kullanmak cok tavsiye edilmiyor. eger 5 mm den daha uzakta kullaniyor isen 220ohm luk direnci 100 ohm a kadar dusurmeyi deneyebilirsin. (5 voltta calistigini varsayiyorum) direnci cok dusurup sensorun ledini patlatma... zira datasheet te 50 mA diyor.

ancak sunu da belirteyim ki anolog giris kullanmak zevklidir ve  bircok durum hakkinda yorum yapabilme imkani sunar, ama biraz tutarsiz sonuclar ortaya koyabilir.

hamzax

Alıntı yapılan: ankyra - 27 Mart 2013, 21:11:06
eger sumo ya da cizgi izleyen robot vb yapiyor isen anolog giris kullanman gerekmeyecektir. sensor zeminden birkac milim yuksekte olmasi senin isini gorecek cikislari uretiyor. dijital girisleri kullanabilirsin. biz defalarca kullandik.

zaten bu sensorleri 5mm den uzakta kullanmak cok tavsiye edilmiyor. eger 5 mm den daha uzakta kullaniyor isen 220ohm luk direnci 100 ohm a kadar dusurmeyi deneyebilirsin. (5 voltta calistigini varsayiyorum) direnci cok dusurup sensorun ledini patlatma... zira datasheet te 50 mA diyor.

ancak sunu da belirteyim ki anolog giris kullanmak zevklidir ve  bircok durum hakkinda yorum yapabilme imkani sunar, ama biraz tutarsiz sonuclar ortaya koyabilir.
Mini sumo için kullanıyorum.Evet direncin değerini düşürüp söylediğiniz gibi dijital olarak kullanma imkanım olmakla birlikte analog olarak kullanmanın daha yararlı olduğunu düşünüyorum çünkü şu an siyahta 2v civarı ya beyazda ise 0.20 veriyor.Sumo dohyonun dışına ilk çıktığı anda 5cm yukarda olacağı için yine 5v verecek ve bu anda hala robotu sahaya çekme ihtimalim mevcut.Dolayısıyla üç olasılığı da oluşturabileceğim.

Tekrar teşekkürler öneriniz için.

LukeSkywalker

Analog kullanırsanız robota daha erken tepki verdirirsiniz.
Dijital kullanımda sensör beya üzerine geldiği zaman çıkış alırsınız.
Analog kullanımda ise sensör beyaza yaklaşırken değerinde artış gözlenir. Yani robotun çizgiye yaklaştığını algılayıp daha erken tepki verdirtebilirsiniz.

hamzax

@LukeSkywalker Teşekkürler analog olarak kullanmakta karar kıldık umarım başarırım.