UPS Sistemleri

Başlatan Mr.Java, 28 Mart 2013, 01:38:56

Mr.Java

Arkadaşlar merhaba.Yeni girdiğim işyerinde kesintisiz güç kaynakları bakım onarım teknik destek sorumlusu olacağım.İstanbul'da 2 haftalık bir eğitim vereceklermiş önümüzdeki ay falan.Ben o ara bu sistemi iyice kavrayıp bilgi sahibi olmak istiyorum.Belki zamanında ilgilenmiş veya halen ilgilenen forumdan arkadaşlar tecrüberini bilgilerini  paylaşabilirse minnettar olurum.Bu sistem nasıl çalışır,devre elemanları,blok diagram gibi.

İyi forumlar..

cetinkaya

böyle ufak bir kaynak buldum belki yardimci olur. yanliz sayfa almanca
http://www.usv24.de/Technik.html

sezgin05

Benimde 30 KVA bir inverter/ups  inceleme fırsatım oldu. İçerisinde 12 volt 7 amper olmak çok miktarda akü kullanılmış. Trafo hiç yok. Elde edilen DC voltajı 3 faz olarak 120 derece ile IGB lere tetikliyor.

muhittin_kaplan

mufitsozen

---------
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mr.Java

papsukkal

Çok miktarda akü seri bağlı.  Bu şekilde 220 ya da 380 elde edilir.  Sadece 50 hz. İçin anahtarlama yapılır. Trafo bildiğim kadarıyla akım sensörü ve beslenme için kullanılıyor.

sezgin05

Evet PASUKAL ın dediği gibi sadece akü ve anahtarlama elemanları. Şarj için bile trafo yok...

fahri-

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Mart 2013, 13:29:43
trafo nasıl olmaz ?
Hocam son zamanlarda  ups tasarımlarında trafo kullanılmayan modeller de varmış. DSP lerle IGBTleri direk tetikleyerek yüksek verimli UPS ler üretiliyormuş. Üreticilerden duyduğum şekliyle.

muhittin_kaplan

akülerin toplam geriliminin rms220 üretmek için gerekli olan gerilime kadar ulaştırılması gerek.

z

Trafo yerine bobin kullanılarak yapılabilir tabiki. Step-up ın alternatif voltaj vereni.

Nüvelerdeki gelişmeler de dikkate alınırsa çok hafif UPS yapılabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Inform UPS lerde Akü gerilimi düşük sayılır. 72V DC yi BOOST ile 300 volta çıkarıyor. 300 Volt DC yi Anahtarlayarak 220 AC ye dönüştürüyor. Trafo sadece Boost işleminde ve SMPS Şarj devresinde kullanılıyor. Anahtarlamada ise Filtre bobinleri kullanılıyor. Soft start ONLINE ve hem ısıl hemde akım koruma ve MCU kontrolüyle bi hayli baba bir devre halinde piyasaya sürülüyor. En büyük ağırlığı aküler oluşturuyor.

Mr.Java

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Mart 2013, 21:30:58
Inform UPS lerde Akü gerilimi düşük sayılır. 72V DC yi BOOST ile 300 volta çıkarıyor. 300 Volt DC yi Anahtarlayarak 220 AC ye dönüştürüyor. Trafo sadece Boost işleminde ve SMPS Şarj devresinde kullanılıyor. Anahtarlamada ise Filtre bobinleri kullanılıyor. Soft start ONLINE ve hem ısıl hemde akım koruma ve MCU kontrolüyle bi hayli baba bir devre halinde piyasaya sürülüyor. En büyük ağırlığı aküler oluşturuyor.

Güzel bilgiler.Kafamda az çok kurgulayabiliyorum.Çok karmaşık bir yapısı yok gibime geliyor.Yanılıyormuyum ?

muhittin_kaplan

Kabaca
Dc/dc konvertor
Anahtarlama devresi

Mr.Java

Peki sizce UPS sistemlerinin kart onarımı için gerekli atölye içi malzemeler nelerdir ?

Avometre,osilaskop v.s.