Max232 Çıkış Vermiyor

Başlatan semih, 28 Mart 2013, 14:37:26

semih

Max232 bağlantısını aynı aşağıdaki gibi yapıyorum.

Pice veri gönderebiliyorum. Fakat picten gelen verileri entegre işlemiyor galiba. Picin çıkışlarına led bağladım ve yandı. Yani verileri göndermede sorun yok. Seri port dönüştürücüyü başka devrede denedim. Okuma da yazma da yapabiliyor. Max232'nin 11 ve 12 numaralı pinlerinin voltajlarını ölçtüm. 5 volt çıktı. Bilgisayardan veri yazdığım pin olan 13. pinde veri yazmadığım zaman -6.5 volt gibi bir değer var. Veri yazmaya başladığımda ise bu voltaj -1.8 gibi bir değere düşüyor. 14. pini ölçtüğümde ise -6.9 volt gözüküyor. Bu arada pic her yarım saniyede bir veri gönderiyor. Acaba veriyi okuyamamın sebebi nedir?

Gökhan BEKEN

bunu anlamanın en kolay yolu tx ve rx kablolarını pic ten çıkartın
birbirine kısa devre edin.
Pice gönderdiği değeri tekrar okuyabiliyorsa max232 ile ilgili probleminiz yok demektir. Sorunu pic te ararsınız.
eğer yine sorun varsa arızayı max232 de ararsınız.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

semih

Dediğinizi denedim. Yine olmadı. Elimde üç tane max232 var hepsi de veri gönderirken veri almıyor. Acaba entegre mi değiştirmeliyim

Gökhan BEKEN

Kondansatorleri bi kontrol edin. Ben veri gönderip alamıyordum, kondansatorun birinin bacağında temassızlık vardı, tekrar lehimleyince düzeldi.

semih

Kondansatörleri de değiştirdim yine olmadı. Kondansatörleri başka bir kontrol etme yolu var mı?

Kabil ATICI

İmkanın varsa devreni osilaskopla incele.
ambar7

semih

Alıntı yapılan: ambar7 - 28 Mart 2013, 15:21:42
İmkanın varsa devreni osilaskopla incele.

Osiloskop bulabilir miyim bilmiyorum. Konuda voltaj değerlerini söyledim. Osiloskopta ne kadar ne gibi değişiklik görebilirim?

Kabil ATICI

max 232 uçlarında sinyali. Voltmetre ile bunları görmen mümkün olmayabilir. Çünkü çok hızlı değişimleri voltmetre görmeyeblir.

Hatta işlemcine kadar veri geliyorda. işlemcin işini yapmıyor olabilir. Bunu osilaskop olmadan göremeyebilirsin.
ambar7

tekosis

kullandığınız konnektör tasarımınızda dişi olup pcb de erkek olursa ya da tersi olursa cihazınız çalışmaz. tasarımınızdaki konnektör tipini incelemenizi tavsiye ederim. hatta baskı devrenizi paylaşırsanız cevaba daha rahat ulaşırsınız.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: ambar7 - 28 Mart 2013, 15:52:19
Hatta işlemcine kadar veri geliyorda. işlemcin işini yapmıyor olabilir. Bunu osilaskop olmadan göremeyebilirsin.
hayır, tx ve rx birbirine kısa devre olduğu halde gönderilen veri tekrar dönmüyorsa, max232 geri döndermiyor demektir.

Alıntı yapılan: tekosis - 28 Mart 2013, 17:13:55
kullandığınız konnektör tasarımınızda dişi olup pcb de erkek olursa ya da tersi olursa cihazınız çalışmaz. tasarımınızdaki konnektör tipini incelemenizi tavsiye ederim. hatta baskı devrenizi paylaşırsanız cevaba daha rahat ulaşırsınız.
Hocam dediğiniz doğru ama arkadaş, zaten tek taraflı veri gönderebiliyor, sadece geri dönüş yaptıramıyor. Max232 devresinde problem olduğu aşikar.

semih

Alıntı yapılan: tekosis - 28 Mart 2013, 17:13:55

Usb rs232 çeviricimin çıkışı erkek. Bende dişi dönüştürücü taktım öyle kullanıyorum. Fark olur mu?
Alıntı yapılan: meftun - 28 Mart 2013, 17:32:19
hayır, tx ve rx birbirine kısa devre olduğu halde gönderilen veri tekrar dönmüyorsa, max232 geri döndermiyor demektir.
Hocam dediğiniz doğru ama arkadaş, zaten tek taraflı veri gönderebiliyor, sadece geri dönüş yaptıramıyor. Max232 devresinde problem olduğu aşikar.
Max232 bağlantımı başka nasıl değiştirebilirim? İki haftadır bu sorunla uğraşıyorum

Gökhan BEKEN

max3232 kullanabilirsiniz. Kullanımı daha geniştir. 3 ila 5 volt arasında çalışan cihazlarla da haberleşme yapabilirsiniz, max232 ile sadece 5 volt seviyesinde haberleşme yapılabiliyor.

mehmet

6. Bacaktaki kondamsatör ters olacak.
Yani + uç gnd, - uç 6. bacağa. Buraya yeniden bakabilir misiniz?
Şema doğru da siz uygularken
gözünüzden kaçmış olabilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

semih

Alıntı yapılan: mehmet - 28 Mart 2013, 21:20:22
6. Bacaktaki kondamsatör ters olacak.
Yani + uç gnd, - uç 6. bacağa. Buraya yeniden bakabilir misiniz?
Bağlantım aynı dediğiniz gibi.

Gökhan BEKEN

usb-rs232 çeviricinizin driverinin sağlam olduğundan emin olun.