Digital bir sinyali (PWM) differential olarak taşıma

Başlatan camby, 29 Mart 2013, 13:38:12

camby

Karttan uzağa taşımak istediğim dijital bir sinyal var. Bu sinyal PWM sinyali yaklaşık 50 KHz. Ne kadar uzağa taşımam gerektiği henüz kesin değil , bu sinyali diferansiyel bir hat ile twisted ve ekranlı olarak taşısam götürsem , alıcı tarafta da yine bir diferansiyel çevirici olsa sinyali düzgün bir şekilde taşımış olur muyum ?

RS485 leri inceliyorum ve kullanıyorum, desteklenen sinyal hızları 52 mbps ' lara kadar seçenekler var. Yeteri kadar hızlı bir RS-485 alıcı verici ile PWM'i bozmam gibime geliyor ne dersiniz ? RS485 çipleri ile böyle bir şey yapılabilir mi ?

Bunlara ek olarak bazı motor sürücülerinde diferansiyel giriş çıkışlar görüyorum.

Encoder çıkışları da diferansiyel oluyor , bunlar tam olarak nasıl kullanılıyor ?

z

Aynen dediğin gibi diferansiyel çalışan çiplerle taşıyabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

rs485 bu ısın uygun mu pekı , baska bır dıferansıyel tasıma secenegı var mı. Rs485 sadece asenkron haberlesme ıcın kullanılmalı dıye sartlamısım kendımı..

Ersin

LVDS ( TI/NS de bol çeşidi var ) i bir incele birkaç metreye kadar uzatabilirsin.
Daha uzun mesafe için duty oranın data olarak ne kadar olacağını gönderip karşı tarafta da pwm üretmen daha sağlıklı olur

OG

Periyod=
1/50000 = 0,00002

çözünürlük 255 ise min duty 1/255 den

0,00002 / 255  = 78 nanosaniye gibi.

O da 12,750MHz e yada 12.750.000 bps ye tekabul eder.

Yüksek bir değer.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

camby

LVDS , pcb dışında kullanmaya uygun değil gibi , var mı deneyen , yada örnek gören ?

Ayrıca LVDS point to point kullanılıyormuş , multipoint için MLVDS kullanılıyormuş , benim de multi point ihtiyacım var . PWM sinyalini multi point ( multi-drop) dağıtmam gerekiyor.

OG

Kaç point olmasından ziyade taşıma hattını çözmek önemli. Sinyali hızlı olarak bir şekilde DS haline getirirsiniz ama taşımaya başladınızmı iş değişir.

Mesela bir CAT5 ile kaç Mb hızda kaç metre taşınabilir, daha hızlısı daha uzağa nedir vs..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

camby

Pano içerisinde dolanacak gibi duruyor şu an için , yada modüler bir rack sistemi üzerinde PCB'den başka bir PCB'ye geçip taşınacak diğer kartlara.

- Analog devices ' da izoleli 16 MBPS RS485 çipler var . Dahili DC/DC olanları da var. Fi

- M-LVDS , digital izolatör ikilisi de olabilir , 100 MBPS. + DC/DC modül.

2 seçenek de değerlendirilebilir.