Rf modül motordan etkileniyor.

Başlatan fthtsdmr, 29 Mart 2013, 21:34:54

fthtsdmr

Merhabalar.
Rf kontrollü tank üzerinde uğraşıyorum.Rf kısmını hallettim.Motor sürme aşamasındayım.L293D entegresi kullanıyorum.L293D nin çıkışlarına motor yerine led bağladığımda devre sıkıntısız çalışıyor.Ancak motor bağladığımda devre sapıtıyor.Motorlar sürekli dönmeye falan başlıyor.Sanırım motordan etkileniyor.Bunun için ne yapabilirim.Bu konuda ne yapabilirim.Teşekkürler.

Rf Modül
http://www.ebay.com/itm/New-1pcs-433Mhz-RF-Transmitter-And-Receiver-Kit-For-Arduino-Project-EP98-/111037982767?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19da61282f

fthtsdmr

Teşekkür ederim hocam.Faraday işini en başta söylemişlerdi ama dikkate almamıştım:).Faraday kafesinin mantığı anladığım kadarıyla kutulama.Bunun en basit yoluda motorları alüminyum folyoya sarıp şaseye çekmekmiş.Bunu deneyedeğim.Aşağıdaki tank setini kullanıyorum.Umarım hallolur.

metaltrrocker

Hocam paletleri ne kadara aldınız sorması ayıp.benimde tanklara karsı duygularım kabardı bu aralar
:-P

fthtsdmr

Ebaydan almıştım fiyatlarını hatırlamıyorum.Türkiye'de 70 lira falandı.

RaMu

motora paralel 10 nF kondansatör atın faydası olur. Ben rf uygulamasını aynı motorlara sahip farklı kaynaktan beslenen (yani ayrıca devrenin etrafında dolanan arabalar vardı)arabaların olduğu bir sistemde kullandım rf den ötürü bir problem olmadı fakat sistemde araçların geçtiğini algılayan cny70 sensörler vardı onlar araç motorlarından etkileniyordu, motorlara paralel kondansatör atınca etki azalmıştı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthtsdmr

Teşekkür ederim.Faradayı ve kondansatörü deneyip sonuçları bildireceğim.Baskı devresini henüz çıkartmadım boardla alakalı olabilir diye  de düşünüyorum.

isikyasar

motorlar sabit hızlarda dönecekse  OPTOKUPLOR  kullanabilirsin.

atioky_216

Alıntı yapılan: fthtsdmr - 29 Mart 2013, 21:34:54
Merhabalar.
Rf kontrollü tank üzerinde uğraşıyorum.Rf kısmını hallettim.Motor sürme aşamasındayım.L293D entegresi kullanıyorum.L293D nin çıkışlarına motor yerine led bağladığımda devre sıkıntısız çalışıyor.Ancak motor bağladığımda devre sapıtıyor.Motorlar sürekli dönmeye falan başlıyor.Sanırım motordan etkileniyor.Bunun için ne yapabilirim.Bu konuda ne yapabilirim.Teşekkürler.

Rf Modül
http://www.ebay.com/itm/New-1pcs-433Mhz-RF-Transmitter-And-Receiver-Kit-For-Arduino-Project-EP98-/111037982767?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19da61282f

basit mantıkla rf devresini mini pille besleyip sinyal çıkışlarını opto-galvanik izolator/coupler ile sürsen işini hızlıca çözmez misin? bana zor geliyor filtre felan işi her zaman.

fthtsdmr

Kafayı çizmek üzereyim.Folyoya sarıp şaseye çektim.Kondansatör bağladım.Baskı devreyi çıkartmadan Boardda denedim sıkıntısız çalıştı.Baskı devreyi çıkarttım devreyi kurduğumda devre hatalı çalışmaya devam ediyor.Bir butona bastığımda motorlar takılı kalıyor.Sürekli o basılan butonna göre hareket ediyor.Ancak yazdığım programa göre butona basılı değilken 0 bilgisi gönderiliyor.Alıcıda 0 bilgisini alınca hareket etmemesi gerekiyor.
Alici
        Device=16F628A
        XTAL 4

ALL_DIGITAL TRUE

TRISA=1
        TRISB=%00000000
        PORTA=0
        PORTB=0

Symbol motor1ileri=PORTB.0
Symbol motor1geri=PORTB.1
Symbol motor2ileri=PORTB.2
Symbol motor2geri=PORTB.3 
Dim alici As Byte
alici=0
DelayMS 100

basla:
SerIn PORTA.0, 396 , basla,[Wait("DA"),alici]
DelayMS 30

If alici=0 Then   
PORTB=0
    EndIf

'-------------ileri
    If alici=10 Then
     motor1ileri=1
     motor2ileri=1

EndIf

'-------------sol
    If alici=20 Then   
        motor2ileri=1
        motor1geri=1
    EndIf

'-------------sag
    If alici=30 Then
        motor1ileri=1
        motor2geri=1
    EndIf

'-------------geri
    If alici=40 Then
    motor1geri=1
    motor2geri=1
    EndIf

GoTo basla

Verici
Device=16F628A

XTAL 4

ALL_DIGITAL TRUE

TRISA=%00000000
TRISB=%00001111
PORTA=0

Symbol butonileri=PORTB.0
Symbol butonsol=PORTB.1
Symbol butonsag=PORTB.2
Symbol butongeri=PORTB.3
Dim VERICI As Byte
VERICI=0
DelayMS 100
basla:
    If butonileri=0 And butonsol=0 And butonsag=0 And butongeri=0  Then
        VERICI=0

GoSub Gonder
        EndIf

If butonileri=1 Then 
    VERICI=10
        GoSub Gonder
        EndIf

If butonsol=1 Then
    VERICI=20
        GoSub Gonder
        EndIf

If butonsag=1 Then 
    VERICI=30
        GoSub Gonder
        EndIf       

If butongeri=1 Then 
    VERICI=40
        GoSub Gonder
        EndIf

GoTo basla

Gonder:
SerOut PORTA.0,396,[Rep $AA\5,Rep $00\5,Rep $FF\5]
SerOut PORTA.0,396,["D","A",VERICI]

Return
End

Acaba donanımsal olarak bir sorun mu var devrede?Devre çok basit bir mantıkla yazıldı.Yazılımsal ve donanımsal olarak her türlü tavsiyeye açığım.Teşekkürler.
http://yadi.sk/d/YWggMdoU4XxgS

veliusta

Alıntı yapılan: fthtsdmr - 30 Mart 2013, 01:42:57
Ebaydan almıştım fiyatlarını hatırlamıyorum.Türkiye'de 70 lira falandı.

Hocam ebay dan ne kadara aldınız. Ücretsiz gönderimli mi? Ebay linki varmı? bende almak istiyorum.

Kabil ATICI

Baskı devre çıkartırken çizdiğin yolların kalınlıkları ile ilgili bir durum olabilir. PCB vermemişsin ama entegrelerin yakınına ( besleme bacaklarını)100nF gibi değerlikli kondansatörler koymuş muydun? Ayrıca besleme hattı 10µF gibi bir kondansatörün var mı?

Bu tür devrelerde besleme hatllarının durumlarından kaynaklanan hatalar olabiliyor. (ince yollar gibi) GND bacaklarına giden yolların  özellikle kalın ve geniş tutulmaları gerekebiliyor.

Yüklü akım çekiminde hatlarda gerilim düşümü yaşanabiliyor. Bu da işlemcilerde sorunlara yol açabiliyor...

ambar7

fofo

L293D yerine L298 kullanın muhtemelen L293 motorlara gerekli akımı veremiyor.

fthtsdmr

Alıntı yapılan: ambar7 - 04 Mayıs 2013, 01:39:29
Baskı devre çıkartırken çizdiğin yolların kalınlıkları ile ilgili bir durum olabilir. PCB vermemişsin ama entegrelerin yakınına ( besleme bacaklarını)100nF gibi değerlikli kondansatörler koymuş muydun? Ayrıca besleme hattı 10µF gibi bir kondansatörün var mı?

Bu tür devrelerde besleme hatllarının durumlarından kaynaklanan hatalar olabiliyor. (ince yollar gibi) GND bacaklarına giden yolların  özellikle kalın ve geniş tutulmaları gerekebiliyor.

Yüklü akım çekiminde hatlarda gerilim düşümü yaşanabiliyor. Bu da işlemcilerde sorunlara yol açabiliyor...
7805 in bacaklarına kondansatör bağlı.Entegrenin bacakların bir bağlantı yok.GND yolları kalın ve boş kalan yerleride gnd olarak cizdim.Besleme hattı 10µF gibi bir kondansatör bağlı değil.Nasıl bir bağlantı gerekiyor?

drmp

motor beslemen ile devre beslemen aynı kaynaktan beslendiği zaman  devrenin beslemesine 7805 kullanmak çok sakıncalı oluyor maalesef    o kısıma lm2576 veya ucuz dc -dc çeviirici kullanmak daha faydalı oluyor

--->>> eğer yapabiliyorsanız beslemenizi ayırmaya bakın  imkan yok ise lm2576 ya geçin
--->>> 5v devresine  100nf ve 6v 1000uf  kondansatorler ekleyin  2-3 çift olması faydalıdır 
--->>> motor uçlarına hızlı diyot diyot bağlamanız iyi olur
--->>> motor sinyalini optodan geçirebilirsiniz   

not : lm2576 devresini  işlemcinizden uzak bir yere  kurmaya çalışın  yakın montaj sebebsiz arıza verdirir