H-köprüsü mosfetler çok ısnıyor

Başlatan powerelectronic, 31 Mart 2013, 17:58:45

powerelectronic

Bu şemanın aynısını kurdum fakat IXTP8N50P mosfet kullandım burada LIN den pwm verdiğimde HIN deki mosfet çok ısınıyor neden acaba ? HIN boşta bırakıyorum.
Çalışan kazanır.

pisayisi

hin girişleir boşta kalırsa entegre içindeki pullup direnci üzerinden lojik 1 gibi giriş uygulanmış varsayılır. Üst koldaki fet iletimde kalcak şekilde dc işaretle sürülür, bootstrap devresi de pwm uygulanmadığı için çalışmayacak ve bu fet bazan yükün bazan da pwm işaretine bağlı olarak alt koldaki fet üzerinden kısadevre olcağı için ısınacaktır. Pwm işaretini hin den uygulayıp bootstrap devresinin sağlıklı çalışmasını sağlamak lazım. Kontrol lojik işaretini lin den girin. Normal çalışma koşullarında üst fetler birazdaha fazla ısınacaktır, çünkü üst fetlerde rdson direnci çalışma koşullarında daha yüksek olacaktır...
Murat

powerelectronic

Cevap için teşekkür ederim, kullanmayacağım fet için logic 0 mı göndermeliyim ?
Çalışan kazanır.

z

LIN'ne verdiğin sinyalin invert edilmişini HIN'e vereceksin.

Yani Lin=1 iken Hin=0
Lin=0 iken Hin=1 olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

powerelectronic

Cevaplar için teşekkürler. Mosfet sürücü entegresini neye baza alarak seçmeliyiz  ?  bootstrap dediğimiz sürüş tarzı nedir ?
ir2101 de vsyi high daki mosfetin sourcesine bağladım datasheette offset voltajını bu pin ile vs ile yapacağımızı söylüyor gnd ye başlarsam normal ama ref. şemaları hep mosfete bağlamış. Bu durumda mosun gatesinde 50-60 volt gibi bir voltaj oluşuyor bu normal değil. Ne yapmak lazım ?
Çalışan kazanır.

pisayisi

Üstteki mosfetlerin gate inde 50 - 60 volt görünmesi normal ancak bu ölçtüğünüz VGS arası gerilim değildir, sizin ölçtüğünüz Gate noktasının toprağa göre olan gerilimidir. İletim durumunda besleme gerilimi yük üzerinde kaldığından besleme voltajının daha üstünde gerilimleri gereklidir feti iletime sokmak için , bu nedenle Vs noktası üst koldaki fetlerin S ucuna bağlanır. Böylece üst koldaki fetlerin yeterli VGS değeri ile iletime sokulması sağlanır. Bootstrap devresi hin e uygulanan pwm işareti ile harici kondansatörü diyot üzerinden Vs ref nokta olmak üzere doldurarak Vsnoktasının 10 voltlar mertebesinde daha yüksek voltaja taşınmasına sebeb olur. Hin girişlerinden bu nedenle pwm tipi işaret ile sürülmez zorunluğu vardır, pwm ile sürülmez ise harici 555 li osilatör devreleri ile de bootstrap çalışma sağlanabilir ilave devreler kullanmak icabeder...

Murat

powerelectronic

Şekildeki gibi bir pwm ürettim. Biri hin de diğeri linde half brifge kullanıyorum yukarıdaki şemayı, motorun bir ucu gnd de diğer ucu half bridgede motor çalışıyor fakat bu seferde ir2101 çok ısınıyor, sorun nerede acaba ?
Çalışan kazanır.