Ugn3503 hall efekt sensörü konusunda yardım

Başlatan picpicpic, 01 Nisan 2013, 15:01:19

picpicpic

İyigünler arkadaşlar bir Rotary encoder üzerinde çalışıyorum ve ugn3503 ve mıknatıslı rotor kullanarak şaft pozisyonu belirlemem gerekiyor, breadboarda deney devresi kurdum ugn3503 besleme ve şase bağlantısını yaptım outputtan Voltaj ölçümü yaptığımda etrafında herhangi bir mıknatıs yokken 2.5v değeri alıyorum N Ya da S kutbu olmasına göre mıknatısı yaklaştırdığımda +- 0.4v sapma gözlemliyorum, outputtan lotik değer almam için ne yapmam gerekir? Ve mıknatıs yokken 2.5v görmemin nedeni nedir? Teşekkür ederim

ferit06

UGN3503 linear hall effect sensördür. Akım ölçme gibi amaçlar için kullanılır. Sizin istediğiniz gibi logic çıkış için switch tipi hall effect sensörler kullanmanız gerekir.

örnek:UGN 3113/3120/3130/3140 gibi...

Çıkışt 2.5V değerini datasheet de  de 2.5 V olarak vermişler.  Quiescent Output Voltage=2.5V

yusufburak

Biz bu şekilde kullanmıştık daha önce işinize yarayabilir.
Öğretici aranıyor :)

picpicpic

Alıntı yapılan: yusufburak - 01 Nisan 2013, 17:11:04
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Biz bu şekilde kullanmıştık daha önce işinize yarayabilir.

bu şekilde lojik çıkış veriyor mu? mantığı nedir kavrayamadım

yusufburak

Evet çıkış veriyor. Manyetik alan varken 0 V yok iken 5 V veriyor.
3 nolu bacaktan çıkış alıyoruz.

mesaj birleştirme:: 01 Nisan 2013, 21:45:02

Bu çizim daha açıklayıcı olur.

picpicpic

çizimi anladım da o direncin işlevi nedir, neden kapasitör koyduk o kısmını kavrayamadım demek istedim, teşekkür ederim

yusufburak

Direnç koruma amaçlı sensör zarar görmesin diye biliyorum.
Kapasitör ise 5 V gerilimin dalgalanmalarını önlemek daha düzgün bir besleme elde etmek için.

Benim düşüncem bu idi yaparken yoksa bağlantıyı bende başka bi kişinin yardımı ile yapmıştım.
PIC gibi düşünün mesela beslemelere bir direnç bağlıyoruz ve beslemelere ise kapasitör bağlı.
Sebep bu diye biliyorum ama gerçekten bilen üstadlar açıklarlar umarım :)

ferit06

3119 switches tipidir.  3503 gibi linear değildir.

picpicpic

Alıntı yapılan: yusufburak - 01 Nisan 2013, 22:36:24
Direnç koruma amaçlı sensör zarar görmesin diye biliyorum.
Kapasitör ise 5 V gerilimin dalgalanmalarını önlemek daha düzgün bir besleme elde etmek için.

Benim düşüncem bu idi yaparken yoksa bağlantıyı bende başka bi kişinin yardımı ile yapmıştım.
PIC gibi düşünün mesela beslemelere bir direnç bağlıyoruz ve beslemelere ise kapasitör bağlı.
Sebep bu diye biliyorum ama gerçekten bilen üstadlar açıklarlar umarım :)

6k8 aynı anda out hattına da bağlanmış, sensörü korumaktan başka bir işlevi daha var gibi geliyor, en temizi ugn3119 ya da küçük bir reed switch kullanmak gibi duruyor, reed switchlerin tepki süreleri yaklaşık kaç ms'dir bilgisi olan var mı acaba?

yusufburak

reed switch hakkında bilgim yok ancak o çıkışta pıc'e gittiği için oraya da konulması doğal bişey zaten.

picpicpic

devreyi kurdum, sabit 0.8v gerilim alıyorum

z

Muhtemelen open kollektor çıkışlı bir malzeme bu. Open kollektor çıkışa, bir direnç bağlarsınız. Bu direncin diğer ucunu da besleme voltajına. Bu direnci bağlamadan H seviyesini alamazsınız.

Open kollektor ne işe yarar. Çip 5v ile besleniyor olsun. Fakat biz çıkışımızda 0..12 seviye isteyelim. Open kollektor çıkışından +12v hattına direnç bağlarız bu durumda çip 5v ile beslense bile çıkışta 0..12v gerilim elde ederiz.

Fakat bu işlem her zaman gerçeklenmeyebilir. Katalogdan open kollektor çıkışının voltaj aralığının tespit edilmesi gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Z80

şemada vcc'ye voltaj verilmemiş ki. 100 nf üzerinden şaseye bağlanmış. vcc ucuna 5 v vermen gerek.

picpicpic

Alıntı yapılan: pkelle - 05 Nisan 2013, 09:22:00
şemada vcc'ye voltaj verilmemiş ki. 100 nf üzerinden şaseye bağlanmış. vcc ucuna 5 v vermen gerek.
kapasitör dolduğu anda şaseyle bağlantı kesilmez mi? zaten 5v gidiyor vcc ucuna

pisayisi

Senin kullandığın sensör emetör çıkışlı dahili akım kaynaklı analog çıkış veren bir sensör. Manyetik alana maruz değilse 2.5 volt çıkış verirken mıknatısın n ve p kutbuna göre çıkışın 2.1 ila 2.9 volt arasında değişmekte. Bu aralığı basit opamp lı bir karşılaştırıcı ile seçerek mil dönüşünü darbe katarına dönüştürüp kullanabilirsin. Ancak bu sensörler esasen akım ölçmek için tasarlanmıştır motorun hızı arttıkca sadece 23khz olan band genişliği umarım yeterli gelir...
Murat