Transformerless Power Supply Kararlılığı

Başlatan oyaz, 02 Nisan 2013, 18:34:39

oyaz

Merhaba

netten araştırma yapıp az çok birbirine benzer olan Transformerless Power Supply devresi yaptım,çıkışa yük bağlamadığım zaman 12 v görüyorm fakat yük bağladığımda ise voltaj düşüyor mesela 10K bağlayınca gerilim 2.5 V a düşüyor.Bunun bir çözümü varmıdır yoksa illa kararlı olması için illa SMPS mi yapmak gerekir?
Become a learning machine...

pisayisi

Ne tür bir devre kullandınız bilinmez ancak birkaç yüz ma ler mertebesinde regülasyon içinde akım alınır bu tür devrelerle. Zaten akımı sınırlayan faktörler hattı bölen dirençler ve zenner lerdir. Yine de bu tür devrelerde izolasyon sıfır olduğu için , insan teması olan hiç bir aletde kullanılmaması gerekir...
Murat

oyaz

Devrem aşağıdaki gibi çıkışta adsl trafosu kullandım fakat o da çok küçük güçlü olduğu için yanıp kullanılmaz hale geliyor ben de onu çıkarıp deneme yapıyorum. Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

t2

Transformerless Power Supply denen cihazlarda şebekeye seri olarak bir kondansatör olması beklenir.   sizinkinde yok. trafonun yanması normal. ayrıyeten gerilimi DCye çevirip ucuna trafo bağlamak büyük yanlışlık. Allah akıl fikir versin. Amin.

oyaz

o trafoyu izalasyon için koydum audio trafo diye geçiyor varsa fikriniz söleyin öle yapalım hocam

t2

trafo dc gerilime bağlanmaz. primeri bağladığınız noktada dc gerilim var.

Trafo bağlayacaksanız Transformerless Power Supply  ile işiniz nedir?

trafo bağlayacaksanız bunun nasıl bağlanacağı belli. primerini şebekeye bağlarsın. kaç volt kaç amper lazım ona göre trafo seçer alır bağlarsın. adsl trafosu şebekeden izolasyon yapmak izoleli gerilim almak için böyle bağlanmaz. saclı trafo al bağla. bildiğin adaptör işte. girişe köprü diyod koyulmaz, sekondere bağlanır.

oyaz

hocam bunları bizde biliyoruz anlattığınız için saolun ama ben tam olarak anlatamadm herhalde benm devremde trafo koymazsam izolasyon sorunu oluyor yani zenerden öncesinde yüksek bir gerilim biriktiği için devrenin neresine dokunursanz dokunun çarpar.Bunun yanında devre kararlı olmuyor yani yük bağlayınca gerilim bariz bir şekilde düşüş gösteriyor.

cetinkaya

Alıntı yapılan: t2 - 02 Nisan 2013, 20:38:10
Transformerless Power Supply denen cihazlarda şebekeye seri olarak bir kondansatör olması beklenir.   sizinkinde yok. trafonun yanması normal. ayrıyeten gerilimi DCye çevirip ucuna trafo bağlamak büyük yanlışlık. Allah akıl fikir versin. Amin.

Hocam Arkadas bence semasini ters cizmis

oyaz

Ters filan değil hocam tamam trafoyu kaldırdım diyelim bu kararlılık mevzusuna nasıl bir çözüm buluruz ?

oyaz

tyildizak

Alıntı yapılan: oyaz - 02 Nisan 2013, 20:35:13
Devrem aşağıdaki gibi çıkışta adsl trafosu kullandım fakat o da çok küçük güçlü olduğu için yanıp kullanılmaz hale geliyor

İzolasyon trafosunu doğru akımda kullanmayın, elde edeceğiniz izolasyon değil kısa devre olur ancak. Yanma sebebi de budur.

oyaz

Anladım hocam o trafoyu kaldırıyorum oradan peki trafo olmadığı zaman devrede izolasyonu nasıl sağlayacağız çünkü yaptığım ölçümlerde şebekeyi DC ye çevirince 300 V ölçüyorum zenerin gerisindeki kondansatörde. Zener 12 V u üzerine alıyor geriye kalan voltajıda wattlı direnç üzerine alıyor. Ve bunlara ilaveten dediğim gibi çıkışa yük bağlayınca gerilim bayağı düşüyor.

tyildizak

Rezistif veya kapasitif trafosuz güç kaynağında izolasyon sağlamanız mümkün değil. İzolasyon şart ise başka yöntem denemeniz gerekiyor, yani 220-12 trafo veya smps.
Ayrıca trafosuz devreyle çekebileceğiniz akım da çok kısıtlıdır. Bunlarla ilgili hesaplamalar için :
http://goo.gl/mr6O2

oyaz

anladım hocan benim yük bağlayarak çektiğim akım devrenin verebildiği akımdan fazla olduğu için gerilim düşüyor değil mi ?

tyildizak