RS485

Başlatan denis, 03 Nisan 2013, 23:40:27

denis

Merhaba,

PIC serisinde RS485 için maksimum Baud Rate nedir acaba? Standard 9600 yetrsiz olduğu için bunu soruyorum zira uzun süredir araştırmaktayım ve bir türlü bulamadım.

camby

Merhaba,

Datasheet'lerin usart bölümlerinde açıklamalar var , hesaplar var , maksimum direk şudur budur diye yazmıyor olsa bile , sınır hesaplanabiliyor.

Ben 18f ile 1Mbaud'u geçmiştim diye hatırlıyorum.

skara1214

mesafeye bağlı bir olay;ben 20 metrede 250 kbaud kullandım sorunsuz olarak(dmx512 protokolü için)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

denis

Öncelikle cevaplarınız için teşekür ederim. Düşünce bir adet master (PLC veya HMI, maksimum baud rate 115.200) ile otuz civarı slave modülü kontrol etmek. Her modülde yirmi adet röle var. Pic konusunda çok fazla deneyimim yok bu nedenle mümkünse RS485 için açıklamalı PBP kodu ve gerekli devreyi verebilirseniz sevinirim.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: denis - 04 Nisan 2013, 08:07:53
Öncelikle cevaplarınız için teşekür ederim. Düşünce bir adet master (PLC veya HMI, maksimum baud rate 115.200) ile otuz civarı slave modülü kontrol etmek. Her modülde yirmi adet röle var. Pic konusunda çok fazla deneyimim yok bu nedenle mümkünse RS485 için açıklamalı PBP kodu ve gerekli devreyi verebilirseniz sevinirim.

rs485 icin programda pek özel bir sey yapmana gerek yok seri haberlesme mantigi hatta kendisi var :) devre ollarakda 75176 entegresi rs485-rs422 icin bir klasikdir, internette hatta forumda gerekli bilgi yeterince mevcut. Kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

denis

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 04 Nisan 2013, 12:20:53
rs485 icin programda pek özel bir sey yapmana gerek yok seri haberlesme mantigi hatta kendisi var :) devre ollarakda 75176 entegresi rs485-rs422 icin bir klasikdir, internette hatta forumda gerekli bilgi yeterince mevcut. Kolay gelsin

Teşekür ederim. Peki PIC için 115.220 nasıl tanımlanacak. İncelediklerim içerisinde en fazla 9600 hız gördüm. 115.200 için kristal değeri ne olmalı? Kod?

Gökhan BEKEN

Belki işinizi görecek kodlar yok ama rs485 için güzel bir döküman (bülent şıvgın 2006)
http://www12.zippyshare.com/v/65684380/file.html
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: denis - 04 Nisan 2013, 14:18:13
Teşekür ederim. Peki PIC için 115.220 nasıl tanımlanacak. İncelediklerim içerisinde en fazla 9600 hız gördüm. 115.200 için kristal değeri ne olmalı? Kod?

kullanacaginiz picin datashett inin usart/usart bölümünü incelemenizi tavsiye ederim microchip bilgi kagitlarini okumak o kadar zor degil orada hangi kristall ile kaca cikacaginiz yaziyor
birde hangi dil ile programlayacaksiniz ? Proton ise basit define ile tanimlayabilyiorsunuz c ve asm de biraz daha zor diye bilyiorum kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

skara1214

c de de çok kolay baud=115200 deyip geçiyorsunuz(ccs c)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz