motor seçim hatası, 7805 regülasyon

Başlatan mstfhrgl2, 04 Nisan 2013, 06:31:09

mstfhrgl2

Merhabalar

yapmaya  çalıştığım projede pic, l293d sürücüler ve 2 adet step motor kullanıyorum.

9v luk pilden alacağım gerilimi, devre üzerindeki lm7805 ile regüle edip  devreye veriyorum ve devre üzerindeki farklı bir yoldan sürücülere götürdüğüm 9 volt ile motorları sürüyorum. yani kafamdaki buydu. ana devreyi tamamladım bastım test ettim çalışıyor ama motor seçiminde dikkatsiz davrandım sanırım ve  linkteki motordan 2 adet aldım:
http://www.direnc.net/STEP-MOTOR-PM42-L,PR-7477.html
burada tam model numarasını yazmadığı için alırken yanlışlıkla 12vluk diğer versiyonlarının voltajına baktım. ürün geldikten sonra tam model numarasından datasheet te 24 volt yazdığını gördüm. . şimdi 3 ihtimal düşünüyorum:

1-   iki adet 9v pil kullanarak 18 v u devreye vermek. fakat 7805 18 voltu 5 volt'a regüle edebilir mi çok ısınır mı. bunu çözmek için regülatörün inputuna direnç bağlasam 7805i rahatlatır mı? olacaksa bu benim için en kolay çözüm.

2- yine iki adet 9v pili seri bağlayarak kullanmak fakat regülatördeki girişe bir pilden 9 volt; devredeki l293dlerin motor voltajı girişlerine giden yolları sert bir cisimle kazıyarak, sadece sürücünün motor voltaj girişlerine 18 volt bağlamak. fakat devreyi bozmak istemiyorum.

3- devreyi sadece 9 volt ile çalıştırmak. fakat motorlar bu gerilimle döner mi emin değilim. benim için önemli olan motorların güçsüz de olsa dönmesi

siz hangisini tercih ederdiniz ya da başka bir fikriniz var mı. devreyi tekrar basamıyorum çok az vaktim kaldı.

(not: konu motorlar ile alakalı fakat, sorunum tam olarak motorlarla ya da motorları sürmekle ilgili olmadığı için konuyu buraya açtım. hata ettiysem affola)

skara1214

1. çözüm iyi gibi.Ama 3. yü deneyin çalışır belki(yüksek ihtimal düşük devirlerde çalışır)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

polleme

Motorları bir kenara bırakırsak 18V'tan 5V'a dönüşümde çıkacak ısının kaynağı çekilen akım olacağı ve devrenin geri kalanının çekeceği akım 100 mA altında olacağı varsayımı ile seçenek 1 tercih edilebilir. Biraz ısı olsa bile küçük bir soğutucu ile iş görülebilir.

WrtM

iki pili seri bağla toplam 18 voltu motorlara ver 7805 i normal 9 volt pile bağlarmış gibi bağla yani seri bağladığın pillerin ortasını 7805 in gnd sine ver.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: WrtM - 04 Nisan 2013, 11:30:26
iki pili seri bağla toplam 18 voltu motorlara ver 7805 i normal 9 volt pile bağlarmış gibi bağla yani seri bağladığın pillerin ortasını 7805 in gnd sine ver.

evet arkadasa katiliyorum böylece 7805 de 18 degil 9 volt girmis olcak yani 7805 üzerinde 4 voltu kizartacan,Vmot yani motor geriliminide 2 seri pillden elde edersin yani bu sayede senin 1 ve 3. yöntemlerin ikisinide kullanmis olcan ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

polleme

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 04 Nisan 2013, 12:14:14
evet arkadasa katiliyorum böylece 7805 de 18 değil 9 volt girmis olcak yani 7805 üzerinde 4 voltu kizartacan,Vmot yani motor geriliminide 2 seri pillden elde edersin yani bu sayede senin 1 ve 3. yöntemlerin ikisinide kullanmis olcan ;)

Pil tasarrufu da sağlayacağından en iyi yöntem bu görünüyor. Diğer bir yöntem de MC34063, LM2576 gibi SMPS regülatörlerle 18V'tan 5V'a düşmek olabilir, pilli devrelerde verimi daha yüksek olduğundan genelde bu yöntem tercih edilir.

mstfhrgl2

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ediyorum.  çözdükten sonra nasıl çözdüğümü burada yazacağım