Enstrümental Yükselteç Sorunu

Başlatan Erhan YILMAZ, 04 Nisan 2013, 15:09:03

Erhan YILMAZ

Gerek Ti'ni ina2126'sı gerekse opamp kullanarak yapıyorum fakat sorun aynı. Simetrik 5 v ile besliyorum. Kazanç 5 girişine 0.1 v gibi bir fark gerilimi uyguluyorum fakat çıkışta 4.5 v gibi bir gerilim alıyorum her iki devrede de. Datasheetindeki şemayı uyguluyorum fakat sorunu çözemedim opamplar ile kuruncada aynı. Bi yerde yanlış mı yapıyorum anlamadım. Tecrübesi olan arkadaşlar fikir verirse sevinirim.

Erol YILMAZ

Erhan YILMAZ

Şuan mobil olduğum için pek görsel yükleyemiyorum hocam. Breadboard üzerinde deniyorum ina2126'nın kendi şeması zaten çok basit.Diğeride 2 opamlı biri gerilim izleyici diğeride fark yükselteci olarak çalışıyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 04 Nisan 2013, 15:27:53
Şuan mobil olduğum için pek görsel yükleyemiyorum hocam. Breadboard üzerinde deniyorum ina2126'nın kendi şeması zaten çok basit.Diğeride 2 opamlı biri gerilim izleyici diğeride fark yükselteci olarak çalışıyor.

Rg direncini hiç koymuyorsun değil mi ?

Kazancın 5 olması için açık devre olması lazım bu direncin...

Çünkü :
G = 5 + 80 / Rg;

Erhan YILMAZ

Evet hocam açık devre. Elimde bolca numune var denedim ama sonuç aynı.

z

Rail to Rail çıkışa sahip değilki bu çip. Beslemeden 0.8 v kadar eksik çıkartıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Hocam ben zaten max 1v falan çıkış almayı düşünüyorum. Kazanç 5 olduğu halde 0.1 v fark gerilimi ile sanki açık çevrimdeymiş gibi çalışıyor.

z

İki girişte toprağa bağlıyken çıkış voltajına bakmak lazım. Eğer hala 5v civarı ise -5v beslemenin bağlantısında sorun olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Onu da denedim hocam sıfır volta çekiyodu çıkışı. İlk işim beslemeyi değiştirmek olacak bende beslemeden şüpheleniyorum artık.

Erol YILMAZ

aynı devreyi 2 tane opampla da yapabilirsin,

2 tane OP07 ile aynı işi bence kolayca sağlayabilirsin.

Erhan YILMAZ

Sorunu çözdüm. İlgilenen herkese teşekkürler. Sorun şu ki enstrümental yükselteç her ne kadar fark gerilimini yükseltse de (ör: V1-V2 gibi) fark noktalarında bu gerilimler toprağa oranla opampın besleme geriliminde yakın olduğu için (örneğin v1=5v, v2=4.8v gibi) enstrümental yükselteç çalışmıyormuş. Fark gerilimleri toprağa göre azami ne kadar değerde olmalıdır derseniz bir şey diyemem ama böyle bi sorunla karşılaşırsanız aklınızda bulunsun.

Erol YILMAZ

Bazı opamplar da +besleme bölgesine yakın sinyallere göre problemsiz işlem yapabiliyor.
senin işine uymaz ama 741 öyle diye biliyorum.