74hc14 ile cny70 kullanabilen varmı?

Başlatan picpicpic, 04 Nisan 2013, 20:33:08

picpicpic

öncelikle sormak istediğim 74hc14  hangi giriş durumlarında lojik 1 ya da lojik 0 verir? google araştırmasında cny 70 sensörünün 74hc14 ile kullanıldığında siyaha beyaza göre lojik değerler verdiğini gördüm, ben cny70'i şu şekilde kurdum, sadece 270 yerine 100 ohm kullandım;

out'tan okuduğum değerler siyahta 3.5v civarı beyazda 4.5v civarı bir değer, aklıma ilk gelen trimpotla ayarlanmış bir komparatör kullanmak oldu, ama 74hc14 ile halledenleri görünce biraz kolaya kaçmak istedim, 74hc14 ile denediğimde tık yok, bu şekilde kullanabilen oldu mu acaba?

polleme

74hc14 bir schmitt tetik olarak çalışan kapılara sahiptir. Bu sayede eşik değerine yakın aralıklarda sürekli 1-0 diye değişen CNY70 çıkış değerini daha stabl ve sürekli değişmeyen bir sinyale dönüştürür. Sizin devrenizde schmitt olmadığından çıkışta sürekli değişen değerler görürsünüz.

mg1980

Yaptığımız bir makinada rulo üzerindeki termal etiketleri sıcak kafanın altında durdurmak için CNY70 kullandım.Rulo üzerinde siyah çizgilerde hiç hatasız
motoru durduruyor.mg1980

trgtylcnky

Biz de şu sıralar cny70 ile uğraşıyoruz. İki tane 47K direnci paralel bağladığımızda güzel sonuçlar aldık. 10K yerine daha büyük bir direnç kullanabilirsiniz.

picpicpic

Alıntı yapılan: polleme - 04 Nisan 2013, 20:55:33
74hc14 bir schmitt tetik olarak çalışan kapılara sahiptir. Bu sayede eşik değerine yakın aralıklarda sürekli 1-0 diye değişen CNY70 çıkış değerini daha stabl ve sürekli değişmeyen bir sinyale dönüştürür. Sizin devrenizde schmitt olmadığından çıkışta sürekli değişen değerler görürsünüz.
74hc14ün tetikleme gerilimi nedir? Hangi değerlerde 1 hangi değerlerde 0 verir?

mesaj birleştirme:: 05 Nisan 2013, 17:31:38

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 04 Nisan 2013, 23:08:21
Biz de şu sıralar cny70 ile uğraşıyoruz. İki tane 47K direnci paralel bağladığımızda güzel sonuçlar aldık. 10K yerine daha büyük bir direnç kullanabilirsiniz.
Led'i kaç ohm ile besliyorsunuz?

ahmetbudak

74hc14 3.5 voltun altında giriş verildiğinde çıkışı logic1
3.5 voltun üstünde giriş verildiğinde çıkışı 0 olur

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picpicpic

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 05 Nisan 2013, 17:44:57
74hc14 3.5 voltun altında giriş verildiğinde çıkışı logic1
3.5 voltun üstünde giriş verildiğinde çıkışı 0 olur

emin misiniz? trimpotla denemelerimde çok farklı sonuçlar alıyorum.. datasheet'ten pek bişey anlamadım bazı genel bilgi eksikliklerim var

ahmetbudak

Alıntı yapılan: picpicpic - 05 Nisan 2013, 20:42:46
emin misiniz? trimpotla denemelerimde çok farklı sonuçlar alıyorum.. datasheet'ten pek bişey anlamadım bazı genel bilgi eksikliklerim var

evet bir düzeltme yapalım  bu değerler 74hc entegremizi beslediğimiz voltaja bağlı  mesela 5v besleme için.

lojik1 girişi  voltajı yaklaşık 2.8v  bu durumda çıkış low

lojik 0 girişi voltajı 2 volttan küçükse çıkış high

skara1214

datasheette yazanlar doğrudur  ben kendi tecrübemi ekliyeyim 2.4 v ile 2.6 v arası değişiyor(5 v besleme için)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

picpicpic

trimpotla denedim 2.25v kritik noktasında lojik değişim gözlüyorum, sensörün bu aralıkta kararlı olarak çalışması için için r2 direncini ne olarak seçmeliyim?