H köprü MOSFETlerin sürülmesi

Başlatan barışyk, 04 Nisan 2013, 20:38:46

barışyk

arkadaşlar H köprü MOSFET leri sürmek için IR2113 kullanmaya çalışıyorum. ancak bu sürücüyü bir türlü çalıştıramadım. kataloğundaki devreyi yaptım ama yine çalıştıramadım. sürekli bu sürücüyü yakıyorum. IR2113 ü çalıştırabilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

pic çıkışı PWM sinyallerini opto couplere götürüyorum. buradan IR2113 sürücülerine geliyor.

EFESU

barışyk

Alıntı yapılan: EFESU - 04 Nisan 2013, 21:28:00
http://www.mikrocontroller.net/topic/83056

BU LİNKE bak bakalım

hocam teşekkür ederim verdiğiniz öneri için. baktım buraya yazılardan bişey anlamadım ama şekli inceledim. ancak IR2110 nun SD bacağına gelen sinyal nasıl bişey orasını çözemedim.

esensoy

sd --> shut down, opto dan geçirmiş zolasyon için,
1 verirsen chip shutdown olur yani çalışmaz, 0 verirsen çalışır,
http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2110.pdf
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

barışyk

Alıntı yapılan: esensoy - 05 Nisan 2013, 08:47:34
sd --> shut down, opto dan geçirmiş zolasyon için,
1 verirsen chip shutdown olur yani çalışmaz, 0 verirsen çalışır,
http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2110.pdf

o zaman direk toprağa bağlanırsa da olur mu?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: barışyk - 05 Nisan 2013, 11:20:49
o zaman direk toprağa bağlanırsa da olur mu?

arkadasim bence sen semani kodunu buraya bir koy, bakalim problem neymis !
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Okan AKÇA

datashett gördüklerinizin aynısı yapın her hangi bir degişiklik yapmayın

t600

Ben H biridge bir sürücü yapmıştım . 50n06 ve 50p06  kullandım , mosfetleri sürmek için optocupler kullandım sorun olmadı , ayrıca akım kontolü de var . pwm darbe genişliğini kontrol ederek rampalı kalkış ve duruşlar koydum . smd Atmega 32 kullandım . 2 hafta hiç durmadan çalıştı ve mosfetler 40 - 50 derece ısıyı geçmedi . Önemli olan mosfetlerin sürüşü ile ilgili direnç hesaplarını iyi yapmanız . ::)

ARKA YÜZ

ÖN YÜZ

Okan AKÇA

bütün mosfetlerin  n kanal olmasını öneririm

barışyk

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 05 Nisan 2013, 12:05:41
arkadasim bence sen semani kodunu buraya bir koy, bakalim problem neymis !

https://hotfile.com/dl/201664049/a6fbfe5/IR2113.png.html

uygulamada kullandığım optolar hcpl3120. ısıs programında bulamadığım için bu optoyu gösterdim. ayrıca uygulamada Vcc ile Vdd bacaklarını birleştirdim. toprak bacakları da bağlantılı durumdadır. acaba devrede ne gibi bir sıkıntı var?

pisayisi

hcpl3120 yi, simulasyonda görünen opto gibi kollektörden çıkış alıp ir21xx e girerek kullanamazsın. Esasen kullandığın opto high side drive özelliği olmasa da 18 voltlara kadar çalışıldığında üst fetleri sürmek için ir21xx lerden daha güçlü ve izolasyon özelliğini birarada tutan bir opto sürücü.Daha yüksek gerilimlerde çalışma zorunluğı varsa Kullandığın optonun 6-7 nolu uçlarını uygun bir yük direnci toprağa bağlayarak ir21xx hin girişine uygulayabilrsin. ir21xx in Vdd pinini ise lojik devrenin beslendiği  noktaya bağlaman daha uygun olacaktır...

Murat

barışyk

Alıntı yapılan: pisayisi - 05 Nisan 2013, 23:26:31
hcpl3120 yi, simulasyonda görünen opto gibi kollektörden çıkış alıp ir21xx e girerek kullanamazsın. Esasen kullandığın opto high side drive özelliği olmasa da 18 voltlara kadar çalışıldığında üst fetleri sürmek için ir21xx lerden daha güçlü ve izolasyon özelliğini birarada tutan bir opto sürücü.Daha yüksek gerilimlerde çalışma zorunluğı varsa Kullandığın optonun 6-7 nolu uçlarını uygun bir yük direnci toprağa bağlayarak ir21xx hin girişine uygulayabilrsin. ir21xx in Vdd pinini ise lojik devrenin beslendiği  noktaya bağlaman daha uygun olacaktır...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hcpl3120 nin 5. bacağı katalokta toprak olarak gözüküyor. bu resimde de 5. bacağı toprağa bağlamak uygun olur mu?

mesaj birleştirme:: 06 Nisan 2013, 21:49:44

aynı zamanda her mosfet için bu bağlantıyı oluşturmak mı gerekiyor?

teknikelektronikci

fark ettiysen bu kisim üst mosfet icin alt mosfet de o bacak saseye bagli burdada alltaki mosfet acik oldugunda zatensase potansiyeli olcak orda sema dogru sase mase karistirma
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

barışyk

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 08 Nisan 2013, 09:22:04
fark ettiysen bu kisim üst mosfet icin alt mosfet de o bacak saseye bagli burdada alltaki mosfet acik oldugunda zatensase potansiyeli olcak orda sema dogru sase mase karistirma

anladım sağolun hocam. bi de h köprü olduğundan hcpl3120 den 4 tane mi olması gerekiyor. yani her mosfet için bi tane opto kullanmak mı gerekli olacak?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: barışyk - 08 Nisan 2013, 11:28:16
anladım sağolun hocam. bi de h köprü olduğundan hcpl3120 den 4 tane mi olması gerekiyor. yani her mosfet için bi tane opto kullanmak mı gerekli olacak?

evet