H köprü MOSFETlerin sürülmesi

Başlatan barışyk, 04 Nisan 2013, 20:38:46

barışyk

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 08 Nisan 2013, 13:53:53
evet

cevabınız için sağolun hocam da gerilimin eksi ucunu nereye bağlayacağım orayı anlamadım

pisayisi

Motor besleme gerilimini sual etmiş ve yanıt alamamıştık, yukarıdaki şemada hcpl3120 yi üst fetleri sorunsuz şekilde sürmek için optonun besleme geriliminin motorun beslemesinden en az 5 volt yukarıda olması gerekir. Aksi halde bootstrap devresine sahip bir sürücü olmadığı için üst koldaki fetler için gerekli vgs iletim gerilimi sağlanamayacaktır, optonun 5 nolu toprak ucu üst fetin source ucuna bağlanacak ve optonun beslemesi motorun beslemesine göre  5 volt daha fazla olacak . ya da hcpl3120 ile ir21xx i peşi sıra kullanarak bu bootstrap sıkıntısından kurtularak üst koldaki fetler sürülebilir.
Murat

barışyk

Alıntı yapılan: pisayisi - 08 Nisan 2013, 20:53:17
Motor besleme gerilimini sual etmiş ve yanıt alamamıştık, yukarıdaki şemada hcpl3120 yi üst fetleri sorunsuz şekilde sürmek için optonun besleme geriliminin motorun beslemesinden en az 5 volt yukarıda olması gerekir. Aksi halde bootstrap devresine sahip bir sürücü olmadığı için üst koldaki fetler için gerekli vgs iletim gerilimi sağlanamayacaktır, optonun 5 nolu toprak ucu üst fetin source ucuna bağlanacak ve optonun beslemesi motorun beslemesine göre  5 volt daha fazla olacak . ya da hcpl3120 ile ir21xx i peşi sıra kullanarak bu bootstrap sıkıntısından kurtularak üst koldaki fetler sürülebilir.

hocam öncelikle teşekkür ederim. ben motor sürmeyeceğim. sizin motor dediğiniz kısımda ben de yüksek frekans trafosu olacak. ve burada üst mosfetlerin drain ucuna gelen gerilim yaklaşık olarak 300 volt civarında. bu yüzden sanırım dediklerinizden anladığım kadarıyla hcpl3120 ile ır2113 ü ard arda kullanmak daha uygun olacaktır. ama ben bunların ikisini de bir arada kullandım ve ır2113 leri çalıştıramıyorum. mosfetler anahtarlanmıyor.

z

Bu şemada V15 denen noktaya 15v uygularsın, Mosları da +300v ile besleyebilirsin.

Diyod olarak UF1007 kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

barışyk

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2013, 02:08:40
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu şemada V15 denen noktaya 15v uygularsın, Mosları da +300v ile besleyebilirsin.

sağolun hocam deneyeceğim bunu inş çalışır.

z

Alttaki Optoyu on-off-on-off şeklinde sürüyorsun. Yukarıdaki mosfeti iletime geçirmek istiyorsan aşağıdakini off yaptığında yukarıdakini on yapıyorsun.

Yada alttaki of ise üstteki on, alttaki on ise üstteki off. Sürekli anahtarlayacaksın.

barışyk

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2013, 12:28:05
Alttaki Optoyu on-off-on-off şeklinde sürüyorsun. Yukarıdaki mosfeti iletime geçirmek istiyorsan aşağıdakini off yaptığında yukarıdakini on yapıyorsun.

Yada alttaki of ise üstteki on, alttaki on ise üstteki off. Sürekli anahtarlayacaksın.

yani sağ çaprazdaki mosfetlere pozitif sinyal geldiğinde sol çaprazdaki mosfetlere negatif sinyal gelecek. yanlış bilmiyorum değil mi?

üst hcpl3120 optosunun beslemesinde bir tane diyot var bunun görevi nedir? dediğiniz uf1007 diyotu yerine başka hangi diyotu kullanablirim? (elimde şuan 1n4148 var uygun mudur?)

muhammedkemal

15V 'nin hemen altındaki diyot boostrap diyodudur.

Fast diode olmak zorunda, her ne kadar sürekli olmasa da yüksek akıma dayanmalı.

Mümkünse schottky diode kullanmaya özen göster.

1n4148 gariban kalabilir.

Gate'lerde ters diyot olarak 1n4148 kullanılabilir.

barışyk

Alıntı yapılan: muhammedkemal - 09 Nisan 2013, 14:43:08
15V 'nin hemen altındaki diyot boostrap diyodudur.

Fast diode olmak zorunda, her ne kadar sürekli olmasa da yüksek akıma dayanmalı.

Mümkünse schottky diode kullanmaya özen göster.

1n4148 gariban kalabilir.

Gate'lerde ters diyot olarak 1n4148 kullanılabilir.

hocam schottky diode olarak ne önerirsiniz?

ayrıca burada kullanılan kondansatörler kutuplu mu olmalı?

barışyk

hocam buradaki devreyi kurdum ancak optolar çabuk ve çok ısındı sorun nerden kaynaklanabilir?

barışyk

hocam burada 4 adet HCPL3120 kullanıyoruz. bu HCPL3120 lerin V15 beslemelerini birbirinden bağımsız kaynaklarla mı beslemek gerekiyor.?

memo333

ir2104'ün hcplere göre eksiği nedir?

ir2104 ile tek kılıfta iki mosfeti sürebilirsiniz..

Not: Kullanmadım sadece soruyorum..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

barışyk

Alıntı yapılan: memo333 - 22 Mayıs 2013, 11:02:23
ir2104'ün hcplere göre eksiği nedir?

ir2104 ile tek kılıfta iki mosfeti sürebilirsiniz..

Not: Kullanmadım sadece soruyorum..

hcpl lerde optik izolasyon mevcut. ancak IR serilerinde bu izolasyon yok.

z

Alıntı yapılan: barışyk - 21 Mayıs 2013, 22:10:48
hocam burada 4 adet HCPL3120 kullanıyoruz. bu HCPL3120 lerin V15 beslemelerini birbirinden bağımsız kaynaklarla mı beslemek gerekiyor.?

Üst mosları PWM sürmek ve dutyi %100 yapmamak kaydıyla bağımsız kaynağa gerek yok.

teknikelektronikci

cikis akim ve gerilim ayrica ton toff datasheet e bakarsaniz zaten göreceksiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!