H köprü MOSFETlerin sürülmesi

Başlatan barışyk, 04 Nisan 2013, 20:38:46

barışyk

Alıntı yapılan: z - 22 Mayıs 2013, 12:39:33
Üst mosları PWM sürmek ve dutyi %100 yapmamak kaydıyla bağımsız kaynağa gerek yok.

üst mos ları da alt mos ları da pwm ile sürüyorum. duty ise %50. ancak ben bu şekilde devreyi kurdum ama mos lar sürülmedi ve HCPL ler hemen ısındı.

z

HCPL'lerin ısınması için;

çıkışlarının düşük empedansla yüklenmesi,
ya da beslemeye bağlı diyodun yavaş olması,
ya da besleme voltajının yüksel olması lazım.

Aklıma başka bir şey gelmiyor. HCPL sürücülerle tek besleme kullanarak 50v beslemeli 3 fazlı sürücü yapmış ve sorun yaşamamıştım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

barışyk

Alıntı yapılan: z - 22 Mayıs 2013, 16:25:13
HCPL'lerin ısınması için;

çıkışlarının düşük empedansla yüklenmesi,
ya da beslemeye bağlı diyodun yavaş olması,
ya da besleme voltajının yüksel olması lazım.

Aklıma başka bir şey gelmiyor. HCPL sürücülerle tek besleme kullanarak 50v beslemeli 3 fazlı sürücü yapmış ve sorun yaşamamıştım.

diyodu 1n4148 kullanmıştım elimde o vardı sanırım o biraz yavaş kalmış olabilir.

şemada gösterdiğiniz üst mosfet in gate ile source arasındaki 10k lık dirençin bağlantı şekli gate ile toprak arasında olması  sonucu etkiler mi?

z

1N4148 yerine UF1007 kullan. Bir ara kullanıyordum. Günün birinde arızalanınca 1N4148lerden vazgetim.

10K lar sorun olmaz.

Şu anda ısınan devrede ölçümler yap. Belki de 1N4148 kısa devre olmuştur.

Tam devre şemanı versen daha iyi olur. Besleme voltajlarını da belirtmelisin.

barışyk

Alıntı yapılan: z - 22 Mayıs 2013, 23:54:06
1N4148 yerine UF1007 kullan. Bir ara kullanıyordum. Günün birinde arızalanınca 1N4148lerden vazgetim.

10K lar sorun olmaz.

Şu anda ısınan devrede ölçümler yap. Belki de 1N4148 kısa devre olmuştur.

Tam devre şemanı versen daha iyi olur. Besleme voltajlarını da belirtmelisin.

verdiğiniz devrenin aynısını yaptım hocam.

z

Yükü kaldırıp denediğinde ne oluyor? Bir de scop yoksa bu tip sorunların üstesinden gelmek çok zor.

barışyk

Alıntı yapılan: z - 23 Mayıs 2013, 00:56:19
Yükü kaldırıp denediğinde ne oluyor? Bir de scop yoksa bu tip sorunların üstesinden gelmek çok zor.

yükü kaldırıp denemedim. ısınmaya başlayınca hemen devreyi kapattım. scop ne oluyor anlamadım?

barışyk

hcpl beslemelerini kaç watt lık bir trafo ile çalıştırmalıyım? 6 W ile çalışmadılar.çıkış gerilimi ise  15 V.