rs232 - rs485

Başlatan fm, 04 Nisan 2013, 21:16:43

fm

Bu iki iletişim protokolü arasındaki fark nedir? rs232 yi biliyorum ancak rs485 hakkında hiç bir bilgim yok. Acaba bana iletişimler arasındaki farkı, kodları arasındaki farkı, rs485in nasıl kullanıldığını anlatabilir misiniz ya da elinizde bu konu ile ilgili döküman varsa paylaşabilir misiniz?

Saygılarımla..

sahteker

merhaba,
çok fazla online olmam mümkün değil bu aralar işlerimden dolayı.
ayrıntılıca yardım etmem mümkün değil o yüzden kusura bakmayın ama
mesajlarımı aratıp açtığım ve araştırdığım konuları incelerseniz faydası olabilir bir çok konumda ustaların, buradaki abilerimin yardımları ve açıklamaları mevcut ayrıca forumdada benzer konulara değinen açıklamalar mevcut
iyi çalışmalar... :)
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Salih

RS232 veya RS485 protokol değildir. Bunlar seri iletişim hatlarının elektronik devre farklarıdır. RS232'de her bir bitin lojik değeri Rx ve Tx uçlarının
şaseye göre gerilim farklarına göre belirlenir. RS485'de ise iki uç vardır(A ve B). Ve bitlerin lojik değerleri bu iki uç arasındaki gerilim farkına göre
belirlenir. RS232 kısa mesafeli ve büro ortamları için uygundur. RS485 ise elektriksel gürültülerden etkilenmesi çok az olduğundan,
genellikle uzun mesafeli endüstriyel ortamlarda kullanılırlar.
Protokol ise seri haberleşme hattı ne olursa olsun gönderilen veri paketlerinin olması gereken  biçimlerine denir.
Örneğin Modbus RTU veya Modbus ASCII veya firmaların kendilerine ait özel protokoller.

Okan AKÇA

rs 232 haberleşme protokolüdür diger dediklerinize katılıyorum.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gerbay - 05 Nisan 2013, 16:49:34
rs-232 haberleşme protokolü DEĞİLDİR, bir elektriksel arayüz standardıdır..   

aslinda cok önemli bir noktaya degindiniz cünkü cogu kisi bunu protokol ollarak biliyor
peki bir sorum olacak dmx512 rs 485/422 de calisan bir protokoldür degilmi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Okan AKÇA

tartışmaya girmeye gerek yok bu konu uzar rs232 protokoldür. elektriksel arayüz standartı dediginiz zaman protokolden  bahsetmiş oluyorsunuz.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erol YILMAZ

USB is more complex than the RS-232 standard because it includes a protocol for transferring data to devices.

RS-232 only standardizes the voltage of signals and the functions of the physical interface pins.

İletişimin 7 seviyesinde RS232 sanırım en alttan 1 seviyeyi tanımlıyor...
CAN-BUS bile en alttan 2 seviyeyi tanımlıyor.

fm

Öncelikle herkese cevap verdiği için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir şey var. Master ve iki slave arasında iletişim kurmak istiyorum bunu rs232 ile yaptım. Ancak rs 485 ile de denemem gerek. Entegre olarak max487 kullanıcam. Pic olarak 16f877a kullanıyorum. Pic ile max entegresi arasındaki bağlantı nasıl olacak? Kodda  #use rs232() kısmında ne gibi değişiklikler yapmam lazım?

Saygılarımla..

camby

Alıntı yapılan: fm - 08 Nisan 2013, 22:16:24
Öncelikle herkese cevap verdiği için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir şey var. Master ve iki slave arasında iletişim kurmak istiyorum bunu rs232 ile yaptım. Ancak rs 485 ile de denemem gerek. Entegre olarak max487 kullanıcam. Pic olarak 16f877a kullanıyorum. Pic ile max entegresi arasındaki bağlantı nasıl olacak? Kodda  #use rs232() kısmında ne gibi değişiklikler yapmam lazım?

Saygılarımla..

rx tx aynı.

RE ve DE pinlerini birleştirip , pic in herhangi bir çıkışına bağlayabilirsin . Bağlantılar bu kadar.

fm

Hocam dün gece bir sürü şey denedim. Biraz ilerleme kaydettim. Yapmak istediğim, yapabildiğim ve yapamadığım durumları anlatayım size. Tasarım ekte

Tasarımda master slavelere sinyal gönderiyor. Slavelerin adresleri sırası ile 0 ve 1. Slavelerde bir adres eşeştirmesi yapılıyor. Eğer eşleştirme doğrusu ise slavelerin değer okuması isteniyor. Master slavelere 0 ve 1 adreslerini karakter olarak gönderiyor. Slavlerden çekilecek bilgi ise string bilgi. Aslında slavelerde okudukları bilgiyi gönderiyor visual termnalde görebiliyorum bunu. Ancak bilgi master a gelmiyor. Bunu bir türlü çözemedim.

Saygılarımla..

chamakh48

fm hocam rs485 kullanarak 1 adet master olarak kullanmak istediğim pic16f877 entegresi ile slave olarak kullanmak istediğim 2 adet pic16f877 entegresi arasında iletişim kurmak istiyorum resimde paylaştığınız devrenin çizimini ve kod yapısını paylaşabilmeniz mümkün müdür çok acil hocam saygılarımla... :'(