enc28j60 ledleri yanmıyor

Başlatan frederic, 05 Nisan 2013, 16:24:10

frederic

Arkadaşlar merhaba, yeni bastırdığım pcb de enc28j60 ve çevre birimlerini montajladıktan sonra besleme gerilimini verdiğim de laptopta bulunan ethernet portunun ledleri yanıp, karta sorgu yapıyor fakat karttaki ethernet portunun ledlerinin hiç biri yanmıyor. Malzemeler de sorun vardır belki diye 2 kere montaj yaptım fakat sonuç aynı, kartta şu an mcu montajlanmamış durum da, mcu olmadan da bildiğim kadarı ile bu ledlerin yanması gerekmezmiydi? Birde enc besleme gerilimini ölçtüğüm de değer olarak 3.25V görüyorum, enc de hafif ısınıyor.

Daha önce buna benzer bir sorun ile karşılaşan var ise eğer tecrübesini bildirmesini rica ederim.

mur@t

biraz ısınması normaldir. (sıcaklığı hissettirecek kadar)

Devreyi bir ağa bağlamazsanız yani ethernet kablosu takılı değilse ledler yanmaz.
Kabloyu taktığınızda biri yanar, diğeri yanıp söner. (ping attığınızda yanıp söner mesela)

Ledler yanmamasına rağmen devreniz çalışıyor mu? (ping atabiliyormusunuz veya devreniz IP alıyor mu?)
Ledlerin çalışma şekli kod içinden konfigüre edilebilir ama özel birşey yapmadıysanız, polariteleri doğru ise ve
devre çalışıyorsa yanması gerekir.

frederic

Hocam merhaba, ethernet kablosunu taktığım da laptop tarafında ki ethernet portunun ledleri yanıyor ama kartta bulunan ethernet portundaki ledler yanmıyor. Şu an karta mcu yu montajlamadım, zaten hazır da çalıştığından emin olduğum bir kod da yok, bu kart üzerin de geliştirme yapacaktım. Daha önce hep j serisi piclerle uygulamalar yaptım. Malzemelerin de hepsi yeni,bir anlam veremedim bir türlü bu duruma, ledler yanmayınca da mcu yu ve geriye kalan donanımı da karta montajlamak istemedim.

frederic

rj45 bağlanan dirençler şemalar da hep 49.9 r benbu değerde bulamadığım için 51r direnç kullandım, ferrit bead için ise sırasıyla 0R-1R direnç kullandım ama olmadı. En sonun da ferrit bead kısmını kısa devre yaptım oda olmadı, yalnız dikkatimi çeken bir şey oldu ferrit bead kısmının çıkış tarafına değdirip aniden çektiğim de ledler anlık olarak yanmakta ve geri sönmekte. Nasıl bir sorundur bu kafayı yememek elde değil. J serisi dahili ethernet barındıran picler de hiç böyle sorunlar olmamıştı oysa.

mur@t

51ohm ve ferrit yerine köprü ile sorunsuz kullanıyorum.
MCU takılı değilken ışık durumlarını hatırlamıyorum, yarın denerim.

Devre MCU dahil 150-170mA arası akım çekiyor. (eth. kablosu takılıyken)
Farklı bir besleme ile deneyin bir de.

Edit: Şimdi denedim, MCU takılı değilken de A-B ledleri yanıp sönüyor.

frederic

Hocam merhaba, tpout+/tpout- bağlantıları arasında ki 2 adet 51R lik direnci 20R direnç ile değiştirince ledler normal şekil de yanmaya başladı, ama buna tam anlam veremedim doğrusu, Pcb yollarından kaynaklı bir direnç sorunumu yaşadım acaba, yoksa kullandığım 51R lik dirençlerin %5 toleranslı olmasımı etkiledi anlamadım. BU arada tpin+/tpin- bağlantıları arasında ki dirençler 51R bağlı, onların değerini düşürünce sabit olarak yanan yeşil led kararsız yanmaya başlıyor çünkü.

Bu tarz sorunu yaşayan pek kimse görmedim, ama bu sorun başka arkadaşlara da rehber olabilir kanaatindeyim. Fikir fırtınası faydalı olacaktır.