Pic mikrodenetleyici modelleri arasında farklar nedir?

Başlatan Orxan1234, 07 Nisan 2013, 23:07:10

Orxan1234

Selamlar değerli forum üyeleri.  Pic modelleri arasındakı farklar nelerdir? örrneğin 12f675 ve 16f84 vs. vs. arasında farklar nedir? Bunlar hakkında geniş kaynak varmıdır? Lütfen yardımcı olurmusunuz?

Maxim

Tagli

Buradaki aracı biraz kurcala, fikir verecektir: http://www.microchip.com/maps/microcontroller.aspx

Ayrıntılı bilgi için üşenmeden datasheet okuman gerekiyor. PIC'leri rastgele karşılaştıran bir doküman olacağını sanmıyorum. Belki aileleri karşılaştıran birşeyler bulabilirsin (PIC16, PIC18, dsPIC falan gibi).
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Yok. Birkaç yıl önce 16F84A datasheet'inin Türkçe'ye çevrilmiş halini görmüştüm. İyi olmuyor, gerçekten.
Gökçe Tağlıoğlu

Orxan1234

Yani aslında ben genel anlamda soruyorum. 8 ayaklı ile 16 ayaklı arasında fark nedir? Ayaklarının fazla olmasının önemi nedir? farklı farklı işlemler içinmidir? İki adet 8 ayaklı olan farklı marka modellerinin farkı sadece belleginin hizinin vs. mıdır? Kullanım alanına göre değişirlermi? birinin yaptığını diğeri yapamıyormu?

skara1214

en basit bakış açısıyla açıklamak gerekirse bir yerde 4 tane röle aç kapa yapman gerekir 8 bacak yeter diğer yerde 10 tane yapman gerekir 16 bacak yeterli olur.bacak sayısı  eşittir yapabilme kabiliyeti değildir 28 bacaklı picin yaptığı işi 64 bacaklı bir pic yapmaya bilir.Sana önerim ilk önce hafif ingilizce kelime bak yoksa işin zor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Tagli

Sorduğun sorular çok temel bazı bilgilerde eksikliğin olduğunu gösteriyor. Biraz İngilizce'ni geliştirip datasheet okuman gerekli. Zaten iki farklı modelin datasheet'ini bir süre incelediğin zaman, aradaki farkların ne olduğunu anlayacaksın. Korkarım bunun başka yolu yok.

Bu arada, datasheet incelemek, konuya alışık olmayana biri için, İngilizce biliyor olsa bile karmaşık bir iştir. Bir seferde anlaşılmaz. Aynı yerleri tekrar tekrar okumayı gerektirir. Başta herşey sisli gibidir. Sonra yavaş yavaş sis dağılır. Bu sebeple, ilk incelemende birşey anlamazsan pes etme.
Gökçe Tağlıoğlu

Orxan1234