PIC ile 0.10V da PIC 1 kabul etmesi...

Başlatan alicoo14, 09 Nisan 2013, 17:33:35

alicoo14

Merhaba Saygıdeğer Ağabeylerim, Sayın Hocalarım, Sevgili Arkadaşlarım.
Benim bir Proje ödevim var idi Kısaca Bahsedeyim.

PIC16F648A ile bir zamanlayıcı gibi bir devre kurmam gerekiyor. Saatin  Alarmı çaldığı vakit eğer alarm kapatılmaz ise 2 dk içinde kağıt imha makinesini çalıştıracak. Basılır ise sistem duracak.
Böyle bir sistem kurmam gerekiyor.

Lakin söyle bir sıkıntım var saatimin Alarm çıkısı 0.10V ile 0.40V aralığında sürekli bir değişme söz konusu.
PIC16F648A yı seçme sebebim analog girişi kusursuz çalışıyormuş. Ama ben PIC C kodunu bilmiyorum nasıl yazılacağını.
Sizlerden yardım istiyorum bu konuda :-\
PIC kodunu nasıl yazmalıyım LÜTFEN YARDIM..!!

CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TŞK... LER... :)

satilla

opamp ile karşılaştırıcı yap ve herhangi bir pic kullan bu sayede adc ile uğraşmana gerek kalmaz

anladığım kadarı ile hiç bir bilgin yok programlama konusunda...

temel io işlemleri ile halledebilirsin

artık kodları yazmakta sana kalmış

Salih

Alıntı yapılan: alicoo14 - 09 Nisan 2013, 17:33:35
Lakin söyle bir sıkıntım var saatimin Alarm çıkısı 0.10V ile 0.40V aralığında sürekli bir değişme söz konusu.

Böyle bir çıkış bana normal gelmiyor.
Sürekli değişiyorsa, nasıl karar verilecek?

picpicpic

Adc'de belli bir eşik değeri seçilip onla karşılaştırılacak bir bayrak biti oluşturulabilir, bence lm358 ile opamp comparator kur, programı uğraşıp kendin yazman ve takıldığın kısımlarda sorman daha hayırlı olur, internette fazlasıyla kaynak var

SERRO EFE

Muhtemelen saatimin alarm çıkışı dediğine göre bir ses çıkışından ölçüm alıyorsun. Bu çıkışa piyasadan alacağın sesle aktif olan bir röle bağlayıp işlemciye girebilirsin. Gerisi io işlemleri.

alicoo14

Öncelikle yorum yapan Herkese tşk... ederim.
Bu yorumlardan Anlaşılıyor ki benim işi programla değil opamplarla cözmem gerektiği anlaşılıyor.

Evet lisede hocalarımız o kadar geniştiler ki kulakları çınlasın 3 sene boyunca sadece bir diyot bir direnc öğrettiler PIC program yazımı ile ilgili hiç birsey göstermediler universiteye geldik burada öğrenmeye calısıyoruz. Bazı arkadaslarımız abilerimiz eleştirilerinde haklı program yazılımi ile bilgim cok kısıtlı daha bu sene görduk. Çok zevkli bir iş aslında cok hosuma gidiyor ama bilgim kısıtlı olması buna engel olmuyor Hocalarım, Sizin gbi saygıdeğer abilerim sayesinde her işin ustesinden gelirim Allahın izni ile.

halilgalic

adc ile 0.10v ile 0.40v arası ise işlem yaptır diyebilirsin

ayhani

:) Sanırım alarm çaldığında parayı yok eden cihaz yapmaya çalışıyorsun.

Neden saat fonksiyonunuda picle halletmiyorsun? Böylece adc ile filan uğraşmazsın.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

alicoo14

Alıntı yapılan: ayhani - 11 Nisan 2013, 14:08:33
:) Sanırım alarm çaldığında parayı yok eden cihaz yapmaya çalışıyorsun.

Neden saat fonksiyonunuda picle halletmiyorsun? Böylece adc ile filan uğraşmazsın.

Sen cözdün galiba ustam ben saati ayrı aldım para kesme işini de mektup imha makinesine yaptırıçam ama aradaki haberlesme devresini halledemedim bir arkadasımızda sesle calısan role dedi biraz aca bilirmi o konuyu acaba ? varsa öyle birşey hemen alıp calıstırayım.

ayhani

Bir belgeselde seyretmiştim.Bir çalar saat vardı, alarm çalınca eğer kapatmazsan içine konana parayı yok ediyordu. Sizin projeyi görünce direk anladım. Bir başka saatin tekerleri vardı, saat çalınca odanın içinde tur atıp duruyor. Kapatman için yakalaman, yakalaman için uyanman gerekiyor. Bu da ilginç proje.

Ama ben hala neden saat kısmınıda picle halletmiyorsunuz anlamadım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

polleme

Alıntı yapılan: alicoo14 - 11 Nisan 2013, 10:37:35
Öncelikle yorum yapan Herkese teşekkür... ederim.
Bu yorumlardan Anlaşılıyor ki benim işi programla değil opamplarla cözmem gerektiği anlaşılıyor.

Evet lisede hocalarımız o kadar geniştiler ki kulakları çınlasın 3 sene boyunca sadece bir diyot bir direnc öğrettiler PIC program yazımı ile ilgili hiç birsey göstermediler universiteye geldik burada öğrenmeye calısıyoruz. Bazı arkadaslarımız abilerimiz eleştirilerinde haklı program yazılımi ile bilgim cok kısıtlı daha bu sene görduk. Çok zevkli bir iş aslında cok hosuma gidiyor ama bilgim kısıtlı olması buna engel olmuyor Hocalarım, Sizin gbi saygıdeğer abilerim sayesinde her işin ustesinden gelirim Allahın izni ile.

Gene de şanslısınız, biz ne lisede, ne de üniversitede görmedik. Her gelen yeni nesil daha şanslı oluyor bu konuda.