S7-200 Floating Point İşlemleri

Başlatan Mucit23, 10 Nisan 2013, 00:28:46

Mucit23

Arkadaşlar Merhaba.

Siemens S7-200 PLC ile 4 işlem yapmaya çalışıyorum. Amacım Scada Operatör Panelinden girilen string haldeki float değeri plc ye gönderip plc üzerinde ilk başta string den floata dönüştürüp sonra  hesaplattıktan sonra plc de elde edilen sonucu tekrar operatör paneline göndermek.

Operatör paneli kullanımı hakkında bir sıkıntım yok. PLC dede işimi görecek kadar bilgim var. Plc deki floating point işlemlerini yapmakta sıkıntı yaşıyorum. Daha Önce Hiç kullanmamıştım (Gerçi PLC ve SCADA yı da yeni öğrendim  :-\) Bu yüzden kullanımı hakkında hiç tecrübem yok.

Deneme Amaçlı birşeyler yapmaya çalıştım ama hata alıyorum.

upload foto

Çıkış değeriyle ilgili birşeyler demek istiyor sanki anlayamadım. Acaba Operand Türlerindemi yanlışlık var. Bu konuda yardım edermisiniz

influx

Tavsiyem s7-200 ile uğraşamayın artık tarih oldu, sizin için en iyisi 1200 serisi olacaktır programla basit ve anlaşılır, sorunuza gelince
*IO ve tag leri "symbol table" da tanımla
*yazmış olduğunuz instractionun başına bir kapalı kontak koyun.

Mucit23

Hocam S7-200 ile yapmak zorundayım. Dönem ödevi gibi birşey. Ticari bir uygulama değil.

IO ve tag leri dediginiz gibi symbol tablede tanımlıyorum. Ikinci dediğinizi anlayamadım.

Hatanın sebebi ne olabilir.

influx

Networklerdeki add, sub vs instructionların önüne kapalı kontak koymalısın. |\| -> bildiğiniz kapalı kontak, programda bir bit belirleyin örneğin m0.0 ve bu biti hem açık hemde kapalı kontak ile resetleyin yani herzaman sıfır olsun ve bunu insractionların önünde kullanın. Aşağıdaki kodları koplayın
View->STL programa yapıştırım ardından View->Ladder ı seçin.

network 1

LDN    M0.0
O      M0.0
R      M0.0, 1

network 2

LDN    M0.0
MOVR   MD10, MD18
+R     MD14, MD18

Mucit23

influx teşekkür ederim.

Bu modüllerin EN girişine Herhangi bir kontak bağlamak gerekiyormuş. Hata bundanmış. Bu hatadan kurtuldum şimdi.

Şimdi bir sorum daha olacak

Kullanıcı arayüzü için Scada TP170B monochrome operatör paneli kullanacağım. Bu operatör panelinde virgüllü sayı girmek için direk bir giriş birimi yok. Tamsayı ve string için iki adet klavyesi var. Tam sayı klavyesinde virgüllü giriş yapamıyorum. String giriş biriminde ise virgüllü sayı girebilirim ama bu girdiğim değer string halde bir dizide olacak. Dolayısıyla ben bu diziyi scadadan alıp işleme sokmadan önce PLC ile Reel sayıya çevirmem gerekiyor.

PLC de bu iş için string to reel şeklinde dönüştürme elemanları var fakat nasıl çalışıyor anlayamadım. IN ve INDEX şeklinde farklı giriş alanları var. Nasıl kullanıldığını bilen varmı