SMPS ve ortak gnd sorunu

Başlatan Mnemonic, 10 Nisan 2013, 09:49:03

Mnemonic

merhaba arkadaşlar
tasarlamış olduğu bir smps üzerinde yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum
sisten üzerinde 300V DC bara gerilimi var ve isoleli olarak çıkışlar 5V ve 15V ancak benim her 3 gerilimede ihtiyacı olduğu için 3 geriliminde GND leri ortak bağlı. yani aslında bu durumda isole ortadan kalkmış oluyor :) benim sorunum şu devre gayet güzel çalışmasına ramen devrenin nötürüne osiloskobun nötürünü deydirdiğim anda ark yapıyor ve sigortayı attırıyor henüz osiloskobun canlı ucunu deydirmiyorum bile
bu neden kaynaklı olabilir
nötrleri birbirinden ayırmam mı gereklı eyer öyle ise nasıl ayırmalıyım ?

Kabil ATICI

300V DC gerilimin nasıl üretiliyor? Doğrudan 220V AC üzerinden üretiliyorsa, dikkat et! (özellikle 3 faz üzerinden)
Osilaskop için izalasyon trafosu kullanman gerekebilir. ( O takdirde, dikkatli ol osilaskobun metal bölümleri üzerinde  yüksek gerilim olabilir.)
ambar7

HexfeT

Osiloskobun nötrü = şebekenin toprağı. Aynı zamanda dolaylı olarak = şebekenin nötrü.

Devredeki köprü diyotun nötr girişini - çıkışı ile kısa devre etmiş gibi oluyorsunuz. Hiç iyi bir şey değil. Bu yüzden dalgınlıkla kesintisiz güç kaynağı patlatmıştım, kontrol işlemcisine kadar yanmıştı.

Osiloskobu bir şekilde izole etmek lazım. Bu gibi durumlarda Owon SDS7102 nin fişini çekip bataryadan çalıştırmak büyük nimet.

Mnemonic

anladım
elimde 2 adet osiloskop var biri dijital biri analog her ikiside şebekeden besleniyor ve malesef isoleli değil. dolayısı ile bunları yapamam
internette araştırma yaparken şöyle bir şey buldum
300V dc ile düşük gerilim dc nötürlerini direk bağlamak yerine araya 10ohm bir direnç yada 1.5nF 275vAC kondansatör koymuşlar
bunu kullanırsam ve osiloskobun nötürü 15Vdc den kontrol noktası alırsam sorunum çözülürmü
yada sizin önerebileceğiniz bir şey varmı ?

sadogan

Alıntı yapılan: Mnemonic - 10 Nisan 2013, 10:32:05
anladım
elimde 2 adet osiloskop var biri dijital biri analog her ikiside şebekeden besleniyor ve malesef isoleli değil. dolayısı ile bunları yapamam
internette araştırma yaparken şöyle bir şey buldum
300V dc ile düşük gerilim dc nötürlerini direk bağlamak yerine araya 10ohm bir direnç yada 1.5nF 275vAC kondansatör koymuşlar
bunu kullanırsam ve osiloskobun nötürü 15Vdc den kontrol noktası alırsam sorunum çözülürmü
yada sizin önerebileceğiniz bir şey varmı ?

220v ~ 220v izalasyon trafosu öneriyorum.
Bu hem can güvenliğin içinde gerekli.

Mnemonic

bunu nerede kullanacağım ?
devre ile osiloskop arasındamı ?

sadogan

Şebeke osilaskop veye şebeke güç kaynağınız.
Trafoyu seçerken gücünün osilaskop güncünden büyük olmasına gerekli.

Mnemonic

teşekkür ederim

o zaman anladığım kadarıyla benim devremde bir sorun yok
tamamen isole sorunu yüzünden bu problemler oluşuyor
bu durumda benim 3dc arasındaki nötrleride bölmem gerek kalmıyor direnç yada kondansatör koymuyorum

Mnemonic

Arkadaşlar son soru
benim bahsettiğim gibi 3 dc gerilim arasında nötrleri direnç yada common kondansatörle ayırmam gereklimi. bu devrede sorun yaratırmı ? yoksa sorunu sadece ölçümlemede mi  yaşarım hiç yapmama gerek yokmu ?