ses watt ını düşüren devre..

Başlatan hince82, 10 Nisan 2013, 23:52:02

hince82

Arkadaşlar merhaba.. Sorunum basit sayılabilir ama bu konuda acemiyim. Şöyle ki arabamın orjinal teybini pioneer cd çalarımla birlikte kullanmak istiyorum çünkü direksiyon kumandası pio ile çalışmıyor. Şimdi orjinal teybin hoparlör çıkışını pioneerin arka aux girişine direk taksam 22 watt ses çıkışı aux girişini herhalde yakar. Sorun şu ki bir aux kablosuna  basit bir direnç ekleyip voltajı düşürsem  22 watt lık güç ve amper pioneer teybime zarar verir mi ya da bunu için nasıl bir devre tasarlamak gerekir??Şimdiden teşekkür ederim..

z

Amplifikatötün, 22w gücü hoparlor gibi düşük empedanslı yüke verir. Büyük empedanslı bir şeyler bağladığında 22w veremez zaten.

Senin yapacağın, 1k gibi bir trimpotun iki baş ucunu teybin hoparlor çıkışına bağlayacaksın. Orta uçtan da CD çalarının Aux girişine. (Aynısını diğer kanal için de yapacaksın)
Trimpotların ne kadar çevrileceğini deneyerek bulacaksın.

Yalnız teyp çıkışının köprü tipinde olmadığından emin olmalısın. Köprü ise trimpotu çıkışla şase arasına bağlayacaksın.Bunu işten anlayan birisinin yapmasında fayda var. Yanlış bir şeyler yaparsan teyp çıkış katını yakabilirsin.

Teybin hoparlor çıkışından sinyal alma yöteminde kaliteli ses elde edemezsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sdttn

Bunun için hazır çözümler var.

Ancak yapmak istediğiniz çok mantıksız geldi.

Siz sadece orijinal teybi kontrol edebileceksiniz. Sonradan taktığınız teybi kumanda ile kontrol edemeyeceksiniz.

asma

Merhaba
Yapmak istediğiniz şeyi anlamaya çalıştım ama olmadı.  ???
Öncelikle orjinal teypte aux çıkışı var diyelim ve bunu ikinci teybe ses girişi olarak bağladınız.
Pionnerin aux girişini dinlerken oto içi kumanda çalışacak, CD çalarken veya diğer fonksyonlarda işlemleri üzerinden yapacaksınız.
CD çalarınızın ses gücümü yüksek , ses kalitesi mi yüksek?

Ses gücü için 22W çıkış gücünden bahsetmişsiniz. Bu 4 ohm da köprü çıkışlı amp. gücüdür.
Oto teyp çıkışları büyük bir çoğunlukta classB yada AB olarak üretilir. En yüksek verimde (B için) 4 ohmda 25W tan fazla elde edemezsiniz.
4X45W - 50W yazan çıkışlar 2 ohm içindir. Siz hoparlör sisteminizi değiştirmeden hissedilir ses artışı olmaz.

Ses kalitesi ise direksyon kumandasını kullandığınız sürece orjinalinden pek farklı olmaz. Ama siz hoparlör çıkışından ses aktarırsanız kesinlikle orjinalinden daha kötü bir ses elde edersiniz.  8)

İstediğiniz devre için bir resim(link) ekliyorum. Denenmiş bir devredir, baskı devresi ve bilgi için isterseniz link verebilirim. (başka forumda mevcut)
http://postimg.cc/image/1ji5qpjno/
En üstte kibrit kutusu kadar bir devre var, işinizi görür.
Öneri:
Orjinalinde aux girişi varsa Mp3 çalarla kullanabilirsiniz. Ses sisteminize dokunmadan bagaja bir aktif bas kabin ekleyin olsun bitsin.
Kolay gelsin.

hince82

Öncelikle cevap verenlere çok teşekkür ederim..Konuyu tam anlatamadım şöyle ki benim hali hazırda iyi bir ses sistemim var gayet memnunum. Orjinal teybimde aux çıkışı ve girişi yok mp3 takıp direksiyondan mp3 kontrol edemem.Amacım bir aux kablosunun bir ucunu sağ sol diye ayırarak  hoparlör sağ ve sol çıkışını birleştirip  ses sinyalini kablonun diğer ucuyla  pioneerin aux in girişine vermek. Cd yada mp3 dinlerken sorunum yok çünkü zaten istediğim albümleri bir kere açınca değiştirmeme gerek kalmadan şarkı listem çalıyor.Sorun radyoda , istemediğim bir şarkı çıkınca istasyon taraması için elimi teybe götürmek istemiyorum çünkü direksiyon kumandasından istediğim şarkıyı ve istasyonu sıkıntı çekmeden küçük parmak hareketleriyle ayarlayabiliyorum. Yoksa tabi ki cd  ya da mp3 şarkıları direksiyon  kumandasından değiştiremem.Maksadım sadece radyoya hükmetmek. Bunun için piyasada satılan hazır ürünler var demişsiniz ben sadece düşük voltajlı orjinal teypler için voltaj yükselteçleri gördüm ama voltajı düşüren bi ürün bulamadım. Bildiğiniz bi ürün varsa markasını ve ismini söyler misiniz?? Bir de çizip gönderdiğiniz devreyi bir aux kablosunun ortasına eklesem  normal bir taşınabilir mp3 playerın çıkışına  eşdeğer volt watt ve amper elde eder miyim??Küçük bir mp3 playerın yada iphone ların kulaklık çıkışları sarım 1-2 volt arasıydı..

elektronik

asma

Alıntı yapılan: hince82 - 11 Nisan 2013, 11:08:18
Öncelikle cevap verenlere çok teşekkür ederim..Konuyu tam anlatamadım şöyle ki benim hali hazırda iyi bir ses sistemim var gayet memnunum. Orjinal teybimde aux çıkışı ve girişi yok mp3 takıp direksiyondan mp3 kontrol edemem.Amacım bir aux kablosunun bir ucunu sağ sol diye ayırarak  hoparlör sağ ve sol çıkışını birleştirip  ses sinyalini kablonun diğer ucuyla  pioneerin aux in girişine vermek. Cd yada mp3 dinlerken sorunum yok çünkü zaten istediğim albümleri bir kere açınca değiştirmeme gerek kalmadan şarkı listem çalıyor.Sorun radyoda , istemediğim bir şarkı çıkınca istasyon taraması için elimi teybe götürmek istemiyorum çünkü direksiyon kumandasından istediğim şarkıyı ve istasyonu sıkıntı çekmeden küçük parmak hareketleriyle ayarlayabiliyorum. Yoksa tabi ki cd  ya da mp3 şarkıları direksiyon  kumandasından değiştiremem.Maksadım sadece radyoya hükmetmek. Bunun için piyasada satılan hazır ürünler var demişsiniz ben sadece düşük voltajlı orjinal teypler için voltaj yükselteçleri gördüm ama voltajı düşüren bi ürün bulamadım. Bildiğiniz bi ürün varsa markasını ve ismini söyler misiniz?? Bir de çizip gönderdiğiniz devreyi bir aux kablosunun ortasına eklesem  normal bir taşınabilir mp3 playerın çıkışına  eşdeğer volt watt ve amper elde eder miyim??Küçük bir mp3 playerın yada iphone ların kulaklık çıkışları sarım 1-2 volt arasıydı..
Peki sizin fikrinizi veya zevkinizi sorgulamaktan vaz geçiyorum. Karar sizin.
İsteğinize gelince hazır satılan üründe , benim resmini yolladığım devre de işinizi görür.
Hazır satılanlar şehir ve semtlerde isim değiştirir, bağzıları merdiven altı üretimdir. Marka model aradığınızda zorlanırsınız. Ürünlerin en iyisiyle en kötüsü arasında büyük fark yoktur.
Resimde High R ve L in yazan yerde 2+2  bağlantı terminali var. Bunlara teybin hoparlör çıkışını bağlıyorsun. L ve R out çıkışları GND ile birlikte kullanılıyor. Giriş yapmak istediğiniz üniteye stereo giriş imkanı sağlıyor. Bu küçük devrenin çıkışına aux kablosu bağlayacaksınız.

Mp3 player çıkışını direk aux girişine bağlıyabilirsiniz. Önerim iki trimpot yada stereo pot (10k) bağlayıp kullanmandır. (z nin tarif ettiği gibi)

Kolay gelsin.

hince82

Çok teşşekür ederim.Devreyi en yakın zamanda uygulamaya çalışıcam.Sonuçları burada paylaşırım :)