smps trafo sesi ve voltaj düşümü

Başlatan cann, 11 Nisan 2013, 09:41:41

cann

merhaba arkadaşlar
smps yaptım, PI expert devresi, 32 volt 6 amper.

devre 34 volt çıkış verdi, ama trafodan cızırtı geliyor.
benim eksikliklerim şöyle:
1- trafoyu çok iyi saramadım, segonderde atlama yaptım. segonderi 1.15 lik telle sarmalıydım, bulamadım 1,05 ile sardım.
2. trafo çekirdeklerini yapıştırmadım sadece bantla tutturdum birbiri ile
3. devredeki TOP271 EG nin 10 voltluk elektrolitik kondansatörü bulamadım, 50 voltluk taktım, 100 nf lık seramik kondansatör 50 volt olmalıydı 100 volt taktım. giriş filtrsinde 150 uF kondansatör önerisi yerine 220 uF kullandım.

ses rahatsız edici düzeyde elle sıkıştırmakla biraz azalıyor ama kaybolmuyor.

220 volt girişi kesince 34.7 volt olan çıkış, 35,1 e çıkıyor ve 34 volta düşünce ses kesiliyor.

çıkışa 24 volt 0.09 A fan takınca çıkış gerilimi 33.4 volt oluyor. çıkıştaki TL 431 dirençlerini ayarlı pot kullandım, değerleri değiştirince voltaj değişmiyor.
2 adet fan bağlayınca ses kayboluyor çıkış gerilimi 31.5 oluyor
3 adet fan bağlayınca çıkış gerilimi 30 V oluyor.

sonuçta yüklemeye başladıkca ses kayboluyor ama gerilim düşüyor.
sorunlar :boşda çalışırken trafo cızırtısı; yükledikce voltaj düşüyor, TL431 ayarlı dirençleri voltajı değiştirmiyor
6 amper çıkışlı bu güç kaynağını nasıl test edebilirim.
yardımlarınız bekliyorum. teşekkürler.

Okan AKÇA

trafonu yapıstırıcı ile saglamlaştır.eger bahsettigin ses titreşimden kaynaklı ise düzelecektir. frenkansınızda onemli  2. olarak tl431 cıkış gerilimin  ayarlanmalıdır. atladıgın birşeyler olmalı trafonun seconder sargısı voltajını 40 vol civari hesaplayarak sarmanız daha iyi olacaktir. 6 a yaptıgınız dediginiz swich mode cıkış voltajı   dediginiz oranlarda degişmemesi gerekmektedir.  geri beslemenizde benim fikrim direnç degerlerini tekrar hesaplayınız.

cann

teşekkürler

yani 40 volt hesaplayıp ona göre sarar isem ve geri besleme ile bunu 32 volta düşürüsem, voltaj düşümü daha az olur sanırım. kondansatör voltajlarında ki farklılık sorun değil sanırım.

Mnemonic

merhaba
gerilim seviyesi için lineer pot kullanmaya özen göster birde potu beslemeden gelen diren için değilde şaseden gelen direnc için takarsan ayarlamada sorun yaşamazsın

cann

hesaplanan değerlerde direnç bulunmadığından ben TL431 in anod , katod ve ref daki tüm dirençleri pot olarak kullandım.

HexfeT

Kullanılan kondansatör voltajının gerekenden yüksek olmasının tek bir sıkıntısı olabilir. Aynı kapasite ve yapıda daha yüksek voltajlı olan kondansatörün ESR si daha yüksek olur. Sorun çıkmayabilir ama bu smps de istenmeyen bir durum. Voltaj üzerindeki gürültünün artmasına yol açar, yük altında sorun çıkarabilir.

cann

bu flyback smps devresi,
esas korkum bu tür devrelerde voltaj düşümü beklenen sonuç sanki; Gerçi PI expert 250-300 watt a kadar sms lerde bu entegre ve dizaynları flyback yapmış.
bende ki soft ware de topoloji bölümünde sadece fly back aktif başka seçenek sunmuyor.

xenix

Bu gibi devreler kulağımızın duyacağından yüksek frekansta anahtarlar. Dolayısı ile sesi duymamamız lazım.

Büyük ihtimalle geri besleme devresinin kazancı çok yüksek. Çıkış gerilimi düştüğünde yüksek duty cycle ile anahtarlama başlıyor, sonra gerilim çok yükseldiğinden anahtarlama tamamen duruyor, sonra yeniden başlıyor. Siz ise bu devreye girip çıkmanın oluşturduğu kilohertzler mertebesindeki sesi duyuyorsunuz.

TL431 devresinin AC kazancını düşürmeyi deneyin. TL431 in katodu ve girişi arasındaki kondansatörün değerini düşürün yani.

cann

teşekkürler öneriler için
bu kondansatör için öneri 47 nF 50 V idi ben 47 nF 100V kullanmak zorunda kaldım

sadogan

Alıntı yapılan: cann - 11 Nisan 2013, 11:27:10
teşekkürler öneriler için
bu kondansatör için öneri 47 nF 50 V idi ben 47 nF 100V kullanmak zorunda kaldım
Dert etme.

cann

3 fan ile toplam 0.25 A test edebildim. asıl testi nasıl yapmalıyım.
bu arada çıkış voltajı ayarlanabiliyor, pc817  anoduna bağlı pot voltajı ayarlıyor, ama voltaj ayarı boşda mevcut olan cızırtıyı kemiyor, 0.15 A yükleyince ancak susuyor.

Okan AKÇA

hesaplamayı kendiniz yapınız   pwm sinyalini gözleyiniz.

cann

çıkış voltaj ayarını kaça yaparsan yap yüklenince düşüyor; aslında PI nın programı bu devreyi %10 toleranslı olarak veriyor. O açıdan bakınca normal sayılabilir.
daha stabil hale getirmek için öneri olursa deneyebilirim.
teşekkürler

Okan AKÇA

bu arada trafonun endüktansını bilmeniz  gerekmektedir. bilinen deger ile yeniden hesaplamalar yapılmalıdır.

cann

Trafonun endüktansının doğru olduğunu hiç sanmıyorum. çok titiz saramadım. önce bir deneyeyim dedim. daha önceki denemelerimde trafo baplayınca devre yanıyordu genelde:)
voltaj dalgalanması ve tam yük de sorun çıkmaz ise daha titiz sarıp yapıştırırım diye düşündüm. henüz tam yük vermedim. çıkışa ne bağlasam tam yük için bilmiyorum şimdi 24 volt 30 watt bir motor bağladım onunla test ediyorum