ÇOK ÖNEMLİ ( 3 FAZLI ASENKRON MOTOR)

Başlatan tahsin173, 12 Nisan 2013, 11:51:22

tahsin173

MERHABA DEĞERLİ ARKDAŞLARIM.

0,75 KW İLE 3 KW ARASINDA ÇALIŞAN YAKLAŞIK 1100 ADET MOTOR BULUNMAKTADIR. BUNLAR GÜNDE YAKLAŞIK 21 SAAT ÇALIŞIYOR. BUNLARDAN NASIL ENERJİ ELDE EDEBİLİRİM.. BARA FELAN KULLANSAM FAYDASI OLUR MU. GERİ DÖNÜŞÜM ELDE ETMEM MÜMKÜN MÜ. BU ARADA BU MOTORLAR  BANT ÇALIŞTIRIYOR BAGAJ TAŞIMAK İÇİN YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

z

Sözkonusu motorlar muhtemelen sincap kafesli asenkton motordur ve bunlar zaten şartlar uygunsa enerji üretirler.

Fakat, yürüyen band büyük olasılıkla yüksek sürtünmeye sahiptir o yüzden motorların enerji üretmeleri biraz zor.

Band üzerindeki yük, yolun yokuş aşağıya olan eğimli kısımlarında, zaten elektrikle dönmekte olan motorları nominal devirlerinin üstünde çevirmeye zorlarsa, motorlar ürettikleri enerjiyi hiç birşey yapmana gerek kalmadan şebekeye basarlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tahsin173

SİSTEMİ ÇOK GÜZEL ANLAMIŞSINIZ. TEŞEKKÜR EDERİM LAKİN. BİR ÇÖZÜM BİR YENİLİK BULMAM GEREK.

trinity

Bu motorların ürettiği elektrikten faydalanmaktansa ilk önce bir inverterle daha az enerji harcamalarını sağlayarak tasarufa gitmek bence daha mantıklı.

tahsin173

Alıntı yapılan: trinity - 12 Nisan 2013, 16:39:23
Bu motorların ürettiği elektrikten faydalanmaktansa ilk önce bir inverterle daha az enerji harcamalarını sağlayarak tasarufa gitmek bence daha mantıklı.

öneriniz için teşekkür ederim. ama yaklaşık 1100 tane motor var hebirine  inverter koyarasak maliyeti çok yuksek olmaz mı,_?
-

trinity

zaten son çıkan inverterlerde bahsettiğiniz rejeneratif frenleme yöntemiyle enerjiden tasarruf sağlanabiliyor ama bu tarz inverterler daha pahalı, siz kendiniz igbt kullanarak bir rejeneratif frenleme yapmaya kalksanız hazır inverter almaktan daha pahalıya mal olur. ayrıca yüksek güçlü igbt leri bulmakta soğutmakta ayrı bir problem. sizin için en mantıklı çözüm ABB veya Schneider la görüşüp gelip keşif çıkartmalarıdır.

cetinkaya

Bant larin calisma prensibini bilmeden atiyorum,
sürekli calismiyorsa bantlar
Siz kendiniz her bandin basina ve (sonuna) birer algilama sensörü koysaniz banda esya gelmedigi halde bant belli bir süre dursa gelince calissa belli seviyede enerji tasarrufu yapilabilir.

ayhani

Alıntı yapılan: z - 12 Nisan 2013, 13:49:04
Sözkonusu motorlar muhtemelen sincap kafesli asenkton motordur ve bunlar zaten şartlar uygunsa enerji üretirler.

Birşey anladıysam ne olayım. Soru bir garip cevap bir başka garip.

Sincap kafesli asenkron motordan enerji üretmek ne oluyor?  :( Arkadaş başka birşeymi ima ettide benim jeton düşmedi acaba? :'(
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

cetinkaya

Alıntı yapılan: ayhani - 16 Nisan 2013, 19:09:53
Birşey anladıysam ne olayım. Soru bir garip cevap bir başka garip.

Sincap kafesli asenkron motordan enerji üretmek ne oluyor?  :( Arkadaş başka birşeymi ima ettide benim jeton düşmedi acaba? :'(

Motorun 3000 bin deviri varsa ve bu devir yükten dolayi gecerse  yani yük motor milini döndürürse herhangi bi sebepten dolayi (asansör asagiya inerken mesela) enerji Basar sebekeye Suan aklima Gelen bir örnek yok. Bu pratikte Nadir bir durum. Z hocam yanlis bilgi varsa yazdiklarimda lüften düzeltin.

ayhani

Alıntı yapılan: rck8942 - 16 Nisan 2013, 20:05:58
Motorun 3000 bin deviri varsa ve bu devir yükten dolayi gecerse  yani yük motor milini döndürürse herhangi bi sebepten dolayi (asansör asagiya inerken mesela) enerji Basar sebekeye Suan aklima Gelen bir örnek yok. Bu pratikte Nadir bir durum. Z hocam yanlis bilgi varsa yazdiklarimda lüften düzeltin.
hımm. Anladım. Yani bir bakıma alternatör gibi çalışıyor. Yalnız sincap kafesli asm'nin rotorunda manyetik alan normalde olmaz, kalan artık mıknatisiyetten dolayı galiba alternatör gibi çalışıyor. İlk defa böyle birşey duydum şaşırdım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

pisayisi

3 fazlı asenkron motor, şuna dünyaçapında kabul görmüş tanımlama ile indüksiyon motoru adını koyarak mevzuya giriş yapalım ;) Bu motorlar anma değerlerinden daha yüksek hızda dönmeye zorlanırsa ki bu durumun gerçekleşmesi yükün motora bağlanış şekli ve mekanik sisteme çok bağımlı olacaktır, işte bu durumda enerji üreterek şebekeye basabilir. Böyle bir durum pratikte çok sık yaşanmaz,  indüksiyon motorlar jeneratör olarak kullanılabilir ancak rezidü bir manyetizma rotor da mevcut olmalıdır böylece başlayan indüksiyon çevrimi ile enerji üretimi başlar.Pratikte rotoru neodmium mıknatıslarla değiştiğinizde acaip güçlü bir jeneratör elde edebilirsiniz.

Asıl soruya gelirsek, bantlı sistemde enerji tasarrufu yapmanın tek yolu  motor ile yük arasındaki tork etkileşimini ölçüp güç gereksinimi olmadığında bazı motorları devre dışı bırakmak olabilir. Bu durumda bandın motora göstereceği dirence göre daha çok motoru devreye alıp devre dışı bırakarak tasarruf sağlanabilir. Normalde %80 ler civarında verime sahip bu motorlarda sürme teknikleri ile tonlarca para harcayıp verimli hale getirilebilcek bir durum yok...
Murat

z

Rotorun mıknatıslı olmasına gerek yok, motorlar zaten şebeke elektriğine bağlı. Eğer şebekeye bağlı olmasaydı o zaman mıknatısiyet önemli olurdu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trinity

üretiğiniz enerjiyi şebeke verebilmek için şebekeyle senkronizasyon sağlamanız gerekli bunu en basidinden bir senkronizasyon rölesiyle yapabiliriz. her dönen motoru şebekeye bağlanarsak fazlar çalışır.