Tristörle 380V AC altında Kapasitif Yük

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 14 Nisan 2013, 01:05:03

M.Salim GÜLLÜCE

Değerli Arkadaşlarım.
1-Kapasitif bir yükü AC akımla her iki alternanstada Sürebilmek için kullanılan ters paralel bağlı 2 Tristörü Hangi zaman dilimlerinde sürmeliyimki Tristörler Akım sınırını aşmasın...?
2-Sistem kapatıldığında Kapasitede hangi potansiyelin depolandığını bilmediğimizden tristörün yeniden tetiklemesinde nasıl bir yol izlemeliyimki kapasitif yükten minimum akım çekebileyim yada tetik anında akım akmasın ?
3-Tristörlerin iletimden çıkmasında nasıl bir yol izlemeliyim yada hangi zaman diliminde iletimi kapatmalıyımki kapasitelerde yük kalmasın?

Teorik olarak gerek grafik gerek animasyon gerekse sözel olarak anlatabilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. :)
Uygulanmış örnek devre varsa kaymaklı kadayıf olur. :)

z

Mantıken;

Şebeke, kapasitör voltajına eşitken tristörü tetiklemeye başlamak lazım.
Bu durumda kapasitör voltajı ile şebeke voltajını gözleyen bir devrenin ne zaman tetikleneceğine karar vermesi gerekiyor.

Analog komparatör ve bir iki lojik çiple  yada MCU ile yapılabilir.

Akım max değerde iken kapasitör voltajı sıfır olacağından tristörü bu anda devreden çıkartmak lazım. Ancak bu, tristörün doğasına ters. Dolayısı ile zorlama ile kesime götürmeden bu iş olmaz gibi görünüyor.

Benimkisi yorum. Denemişliğim yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 14 Nisan 2013, 01:40:15
Mantıken;

Şebeke, kapasitör voltajına eşitken tristörü tetiklemeye başlamak lazım.
Bu durumda kapasitör voltajı ile şebeke voltajını gözleyen bir devrenin ne zaman tetikleneceğine karar vermesi gerekiyor.

Analog komparatör ve bir iki lojik çiple  yada MCU ile yapılabilir.

Akım max değerde iken kapasitör voltajı sıfır olacağından tristörü bu anda devreden çıkartmak lazım. Ancak bu, tristörün doğasına ters. Dolayısı ile zorlama ile kesime götürmeden bu iş olmaz gibi görünüyor.

Benimkisi yorum. Denemişliğim yok.

Eğer şebeke ile kapasitör voltajının eşit olduğu anda ateşleyebilirsek zaten problem kalmaz. Kapasiteyi boş durumda bırakmakda gerekmez.
Konuyu açtıktan 10 dakika sonra çözümü buldum. Ama en azından hem fikir olduğumuzu anladım. Teşekkürler.

Başka yorumu olan arkadaşlar varsa sevinirim.

z

Kapasitör yüklü yada yüksüz olsun farketmez. Tristörü tetiklediğimiz anda artık kontrol bizden çıkacağına dolayısıyle akım alıp başını gideceğine göre kapasitör voltajını izleyen bir devreden yardım almak zorundayız.

Başka çözümü varmı?

Aksiyon filimlerinde izlemişsindir. Adam otomobilin tepesine çıkar otomobil kamyona yaklaşır hızları eşitler ve adam kamyona zıplar. Sistem aynı sistem.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Çok güzel örneklemişsiniz hocam tebrik ederim. Hocam kondansatör üzerinde kalmış olan gerilim dc karakterdemidir acaba? Birde eşitlemekten kastınız alternans takibimidir, yoksa şebeke ve kondansatör uclarında kalan gerilimin örneğin 80V=80V gibi bir halimidir?

Takip etmek için şebekeyi ve kondansatör uclarında kalan gerilimi 2 adet köprü diyot ile diyot ile doldurup, işlemcinin comparatörleri ile takip etmek uygun olurmu sizce?