AC Motor Hız Kontrol Sorunu

Başlatan oyaz, 14 Nisan 2013, 22:10:36

z

Voltaj değişimi ile IM hız kontrolu küçük güçlü motorlarda son çare olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Kaymayı değiştirme esasına dayanır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

oyaz

z hocam dediğinizi daha önceden yaptım zaten tetikleme ve zero crossing te de bir sıkıntı gözükmedi scop da. Çok sıkıntılı bir iş bütün gün uğraştım sorunu bulamıyorum. Aynı iki kart, aynı yazılım atıyorum.İkisinde hız değişimlerinde motora giden gerilim farklı oluyor. Artık aynı marka ve model olan triacların birbirinden farklı çalıştığını düşünmeye başladım.
Become a learning machine...

z

Zero cross çıkışını referans aldığında triac tetik palslerinin zamanlaması oynamıyor diyorsun. Bundan emin isen geriye ne kalır?

Motorun tipi nedir? Bir de triac ve sürücüsünün şemasını koyabilirmisin? Motor nereye bağlı onu da şemada görelim.

Motor uçlarındaki gerilimin dalga şeklini de görebilecekmiyiz?

oyaz

Hocam bir önceki sayfada verdim. FAN yazan uç direk pıc den MOC 3022 ye ordan da görüldüğü gibi triac a gidiyor. Motorda J3 klemensine bağlı. Fakat ben buradaki snebber devresini söktüm. Çünkü onunla yaptığım denemelerde daha kötü sonuç alıyorum ki BTA16 nın datasheetinde sneberless diye de belirtilmiş. Motor ise
http://www.fergas.se/product_catalog.php?id=1&type=intro
linkinde verilen fan motoru.
Sitesinde de baktım ama motorla ilgili pek bir data bulunmuyor.
Motorun uçlarına giden gerilimin dalga şekline bakmadım hocam ona da bakmakta fayda var dediğiniz gibi.

z

Baktın çok canını sıktı boş ver faz kıyma işini. 1 alternans tetikle 1 alternans tetikleme böylece 1/2 hız ayarı yaparsın.
2 alternans tetikle 1 alternans tetikleme böylece  2/3 hız ayarı yaparsın.
3 alternans tetikle 1 alternans tetikleme böylece  3/4 hız ayarı yaparsın.
1 alternans tetikle 2 alternans tetikleme böylece  1/3 hız ayarı yaparsın.

MOC'U da zero crossa çevir olsun bitsin.

oyaz

gözükmüyor hocam resim benim devre şu ;

http://imageshack.us/photo/my-images/40/ekranalntsi.JPG/

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2013, 23:46:42

pardon bir an açılmadı resim.

Dediğim gibi FAN yazan yer direk PIC e bağlı bıradan MOC 3022 üzerinden triacı teikliyorum. Fakat deneme yaparken Sneberr devresini söküyorum.

cenkara

Merhaba

Küçük motorla büyük motor arası fark sadece boyutmu?

Mesela birinde kondansatör var diğerinde yokmu?

oyaz

Hayır fark sadece boyut değil. Bir önceki sayfada belirttiğim gibi küçük motorun iç direnci büyük motora göre daha fazla. Bende bu farktan olabilir mi diye de düşünüyorum.

ferit06

Motor normalde ne kadar akım çekiyor? BTA16 nin holding current 60 mA(max) olarak verilmiş datasheet te. Çekilen akım düşük ise tetiklemeden sonra triyak kapanıyor olabilir. ( lamba bağladığınızda da aynı şeyi yaptığını yazmışsınız)

darklancet

Arkadaşım dediğim gibi senin motorun sıradan  manyetik motor, motoru triacla sürmek işlemi diğer kömürlü ac motorlara göre zordur,
bunu yapa bilmen için çok iyi zero cross yapman lazım ve sürekli motorun hızına bakman gerekiyor( tacho jeneratörü ile), motor hızlandımı geçiş noktasına daha fazla yaklaşman gerekiyor, yavaşladığı zaman tekrar geçiş noktasından uzaklaşman gerekiyor, sürekli aynı yerden tekikleme yaparsan olmaz, kare dalga içinde ileri geri kaydırma yapman lazım,.

oyaz

Araya başka işler girdi ancak bu işe dönebildim.
@ferit 06 hocamın dediği gibi, yani akımı ölçtüm motor 50 mA çekiyor BTA16 nın holding currentı da 60 mA olduğu için tetiklemeden sonra akım yeterli gelmiyor ve triac kesime gidiyor,sonra yine tetikleme sinyali geliyor yine iletime geçiyor.Bu yüzden gerilimde dalgalanmalar oluyor. BT138 triacı ile denedim sorun çözüldü.Bu triacın holding current ı 30 mA, yani kurtarıyor. Hız değişimlerinde gerilm şak diye yerine oturuyor yani dalgalanma olmuyor. Teşekkürler hocam sorun çözüldü, bu sorunla karşılaşan diğer arkadaşların işine yarar.

z

İyi de motora paralel lamba takınca da aynı sorun devam ediyor demiştin.

oyaz

yani bende onu anlamadım hocam