Pic ile transformatör kontrolü

Başlatan ertsen, 15 Nisan 2013, 20:41:03

ertsen

Arkadaşlar merhaba,

Arıcılıkla amatör olarak uğraşan biri olarak aklıma bir proje geldi. Şöyle anlatayım, Bal çerçevelerinin içine geçirilen tel bir transformatör yada akü yardımıyla ısıtılır ve temel peteğin içine yerleşmesi sağlanır. Bu tel fazla süre tutulursa temel peteği keser.
  Bende bu işi otomatik yapacak bir alet geliştirmeye çalışıyorum. Pic ile zamanlayıcı devresini hazırladım. Buna göre belirlenen süre için portun birinden çıkış gönderiyorum. Acaba bu çıkışla 12V transformatörün teli ısıtmasını nasıl sağlamalıyım?
   Kısadevre esnasında fazla akım geçeceğini düşünerek, Bdx53 ile bir röle sürüp, röle ile de transformatörü kontrol edeyim diyorum. Sizce bu planda sorun varmı?

şimdiden teşekkürler

pisayisi

ısıtma teli için kullanılan 12 v trafo geriliminin ac olduğunu düşünerek bunu dc ye çevirip pic çıkışı ile mosfeti tetikleyerek sürebilirsin. Ancak burda sıcaklık ile ilgili bir geribesleme yok, sanırım bunun süresini pic içinden tecrübeye göre hallediyor olcaksınız. AŞağıdaki gibi bir şema ile
pic çıkışı ile toprak arasına 10 k lık bir direnç ilave ederek sürme işlemi rölesiz yapılabilir.

Murat

ertsen

Alıntı yapılan: pisayisi - 15 Nisan 2013, 21:01:02
ısıtma teli için kullanılan 12 v trafo geriliminin ac olduğunu düşünerek bunu dc ye çevirip pic çıkışı ile mosfeti tetikleyerek sürebilirsin. Ancak burda sıcaklık ile ilgili bir geribesleme yok, sanırım bunun süresini pic içinden tecrübeye göre hallediyor olcaksınız. AŞağıdaki gibi bir şema ile
pic çıkışı ile toprak arasına 10 k lık bir direnç ilave ederek sürme işlemi rölesiz yapılabilir.

Yanıtınız için teşekküler. Kısadevre esnasında geçecek yüksek akıma dayanabilirmi bu mosfet?

mistek

Transformatörünüzün gücü ne kadar?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

WrtM

Röle kullanın daha sağlıklı olur baş ağrıtmaz.

ertsen