Transistor hakkında.

Başlatan Orxan1234, 18 Nisan 2013, 00:28:29

Orxan1234

Selamlar. Acaba normalde çalışır halde fakat base  ucuna gerilim verildikte iletimi durduran transistor veya mosfet varmıdır?

z

JFET ve deplacement mos  karakteri aynen dediğin gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

AsHeS

polleme

Standart NPN transistör önüne bir transistör daha bağlarsanız evirerek girişe voltaj uygulanınca çıkışın kesilmesini, giriş boşta ise iletime geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu da diğer bir yöntem.

Orxan1234

Alıntı yapılan: polleme - 18 Nisan 2013, 10:01:22
Standart NPN transistör önüne bir transistör daha bağlarsanız evirerek girişe voltaj uygulanınca çıkışın kesilmesini, giriş boşta ise iletime geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu da diğer bir yöntem.

Cevabınız için teşekkür ederim ama dediğiniz gibi yapıncada transistor tam iletimde olmuyor.

mesaj birleştirme:: 18 Nisan 2013, 10:39:12

Hepinize çok teşekkür ederim cevabınız için.

polleme

Alıntı yapılan: Orxan1234 - 18 Nisan 2013, 10:38:39
Cevabınız için teşekkür ederim ama dediğiniz gibi yapıncada transistor tam iletimde olmuyor.

mesaj birleştirme:: 18 Nisan 2013, 10:39:12

Hepinize çok teşekkür ederim cevabınız için.

Tam iletimde olmuyorsa dirençler hatalı seçilmiş olabilir. Doğru bir tasarımla transistörün satürasyona gitmesini sağlamak gerek, bu durumda transistör üzerinde VCEsat denilen ve kataloglarda belirtilen bir voltaj mutlaka kalır, ama bu birçok durumda ihmal edilebilir.

Orxan1234

Galiba yanlış anladınız demek istediğim base ucu boşta içen max. akım gekirsin ama base ucuna gerilim uygulandığında iletim tamemen dursun.  Npn transistorla böyle yapılabilirmi? Lütfen zahmet olmasa çizebilirmisiniz? Yada böyle bir transistor varmıdır?

z

Sana verdiğim cevaba ilgi göstermedin. Sorunun cevabı yukarıda.
Yalnız max akım olayını unut.

Base ucu boşta daha doğrusu giriş kapısı 0v da iken iletimde olan transistoru istersen tam kesime istersen tam iletime geçirebilirsin.

polleme

Alıntı yapılan: Orxan1234 - 18 Nisan 2013, 22:39:09
Galiba yanlış anladınız demek istediğim base ucu boşta içen max. akım gekirsin ama base ucuna gerilim uygulandığında iletim tamemen dursun.  Npn transistorla böyle yapılabilirmi? Lütfen zahmet olmasa çizebilirmisiniz? Yada böyle bir transistor varmıdır?

Aslında yanlış anlamadım. Herhangi bir devrede bir uç boşta iken hangi gerilim veya seviyede olacağı tamamen sizin tasarımınızla belirlenir. Boşta iken 12V ta olabilir, 0V ta olabilir. Bu nedenle uç boşta iken çıkışın ne olacağını da bu vesileyle belirlemiş olabilirsiniz.

Bu arada z'nin önerisi de son derece yerinde, o elemanlar tam olarak bunu yaparlar.

fatih6761

Yalnız tam boşta bırakıldığında dışarıdan gelecek white-noise ve radyo dalgalarına dikkat edilmeli. Yoksa MOS'tan kısadalga yayını dinleyebilirsiniz :)

polleme

Alıntı yapılan: fatih6761 - 19 Nisan 2013, 01:06:22
Yalnız tam boşta bırakıldığında dışarıdan gelecek white-noise ve radyo dalgalarına dikkat edilmeli. Yoksa MOS'tan kısadalga yayını dinleyebilirsiniz :)

Haklısınız, uygun kapasitelerle bunlar da aşılabilir.

Orxan1234

Alıntı yapılan: z - 18 Nisan 2013, 23:41:07
Sana verdiğim cevaba ilgi göstermedin. Sorunun cevabı yukarıda.
Yalnız max akım olayını unut.

Base ucu boşta daha doğrusu giriş kapısı 0v da iken iletimde olan transistoru istersen tam kesime istersen tam iletime geçirebilirsin.

Nedemek teşekkür ederim. Yalnız araştırdım bu sitede animasyonu var http://www.learnabout-electronics.org/Downloads/Fig3116_new.swf

Yanlız eksi gerilim uygulandığında iletimi durduruyor bana lazım olan artı gerilimle iletimi durdurmasıdır.

Birde Proteusda test etdim aksine eksi gerilim verildikte iletime gekiyor. Yazılım hatası mı acaba?

z

N kanal yerine P kanal kullanırsan bu kez pozitif gerilimde kesime geçer. Tabiki bu durumda da Vdd ve Vss nin polaritesi de ters olacak.