mach3 microstep ayarlari

Başlatan computerboy, 23 Nisan 2013, 11:01:49

computerboy

Herkese merhaba,
Arkadaslar servo motor surucum var usb cnc programi ile kullaniyorum step-adim kismi ayarini su sekilde yapiyorum servo surucu 1 tam turu 1750 pulsde donuyor kullandigim vidali mil ise 5 hatve 1750/5=350 yani bir mm. yi 350 puls verince katediyor buraya kadar yanlisim varmi bilemiyorum ancak step motor surerken ayni hesap isimi gormuyor mach3 icin step motor 1.8 adim yani 200 pulse vidali mil hatveside 5 olduguna gore 1/16 da motoru surmek icin 200*16=3200/5=640 yapar bir mm. gitmesi icin mach3 adim ayarini 640 yapmayacakmiyim?  Yanlismi biliyorum. Simdiden tesekkur ederim

computerboy

arkadaşlar öneriniz nedir hangi hususlara dikkat etmem lazım vidalı mili kontrol ettim hatvesi 5 sürücü modu 1/16 ama 10 cm işleme yap diyorum adam gidiyor 15 cm işliyor :) mach3 mm ayarı ise 640 acaba lpt sistemimmi bozuk başka bilgisayar ile denemek kaldı sanırım

magnetron

mach 3  bütün o bahsettiğin hesaplamaları otomatik yapıyor

mesela ayarlama moduna getiriyorsun

10 mm git diyorsun sonra gittiği mesafeyi kumpasla ölçüp bilgisayara giriyorsun
mach 3 de hesaplamaları otomatik yapıyor kaç mm de kaç puls vermesi gerektiğini hesaplıyor

ayrıntısını sorma bilmiyorum ben de bir makina mühendisi tanıdık yaparken izlemiştim

mach 3 türkiye var onlara sor istersen

computerboy

JTesekkurler hocam sorun bende imis yanlis datashete bakiyormusum :) gerci dogru olanida bulamadim deneme yanilma yolu ile hesaplayarak ayarlari tutturdum.