Stm32f4 TFT LCD sürme

Başlatan Kaanx, 24 Nisan 2013, 17:33:05

Kaanx

merhabalar tft lcd baglantılarımı yaptıktan sonra hazır bir kod deneme sansım oldu ve çalısıtıgını gözlemledim.Önemli olan kendi kendime ileryebilmek ve ilerlerken izlemem gereken adımlar örneğin sadece renk basarken ekrana olusturulan kutuphanelerın adımlarını ve nasıl olustugunu vs... tecbrubeleri olanlardan dinlemek isterim.bu konuda bilgilerinizi paylaşır mısınız ? nasıl ilermeleiyim.

tesladream

Hocam  TFT olarak hangi modulü kullandın acaba birde ricam etsem example codu paylaşabilir misin?

pisayisi

LCD sürücü entegresine göre sürücü driver dosyası üzerinden çalışmaya başlayabilirsiniz. Ordan özellikle Xpos ve Ypos basan register bilgileri lcd sürücü çipine bağlı olarak değişmekte. init kodda ise güç, gamma renk gibi basit seçimleri yapıyorsunuz. LCD.c ve header dosyalarında tüm gereken bilgiler mevcut, kimse sürücü driver entegresinin yüzlerce sayfalık katalog bilgisi üzerinden driver yazmıyor zaman kaybı...
Murat

Kaanx

Anladım hocam biraz bende araştırma yaptım genelde keil üzerinde hazır kodlar mevcut ve lcd.h lcd.c, touch.c touch.h lar mevcut olarak verılmıs basit farklılıklar var sadece kodlarda ve bunlarda yaklasık 1000 satır haklsınız bunları en baştan yazmak zaman ister.dedğiniz gibi burada sadece o librarylerde hangi fonksıyon ne için kullanılmıs diye bakmak daha mantıklı. Örneğin ilk uygulama RGB renk basımı olsun bunu ben lcdye nasıl söylıcem mesela. Birde konuyla alakası yok fakat KEİL de Flash download failed hatası almaktayım keil kullanmayı bilmıyorum ilk denemem bu benım nasıl kite nasıl debug ederim bilgim yok ?

pisayisi

stm32f4 için fsmc modülü üzerinden lcd yi haberleştirerek lcd yi kontrol edecek register ve data değerlerini gönderdiğinizde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. LCD ler matris şeklindeki RAM hafızalar gibidir bilgiyi pixel olarak data şeklinde hücreye  yazarsınız istediğiniz zaman ekranda görünür hale getirirsiniz hepsi bu...
Murat

Kaanx

Tesekkurler hocam peki basitten zora dogru ileryebilecegım kodları yada bir kaynak site mevcut mu takıp edebileceğim.